Saudijska Arabija će prolongirati smanjenje proizvodnje od milion barela dnevno i tokom avgusta - što je potez koji su tržišta očekivala. Rusija je najavila smanjenje izvoza, a Alžir planira manje srezivanje proizvodnje.
Nakon poslednjeg poteza OPEC+, cena evropskog brenta porasla je na skoro 76 dolara, dok je američka nafta West Texas Intermediate skočila na oko 71 dolara po barelu, čime je uspela da povrati deo gubitka od 1,2 odsto iz prethodne sesije.
Opširnije

Cena nafte pada kako trgovci prihvataju ograničenja OPEC+
Cena nafte je pala, iako je u utorak zabeležila rast od dva odsto.
05.07.2023

Cene nafte rastu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija smanjile snabdevanje
Cene nafte su porasle pošto su investitori procenjivali najnoviji potez ključnih članica OPEC+.
04.07.2023

Pet stvari za početak dana: Uzburkano na tržištu nafte
Tržište nafte se uzburkalo nakon najave Saudijske Arabije da će smanjiti proizvodnju i za avgust, dok je Rusija najavila da će smanjiti izvoz.
04.07.2023

Saudijska Arabija smanjuje proizvodnju, a Rusija izvoz nafte
Saudijska Arabija će produžiti jednostrano smanjenje proizvodnje za mesec dana.
03.07.2023
Iako su tržišta očekivala rast cena nafte početkom 2023. i na 100 dolara po barelu, cene nafte su pale oko 12 odsto od početka godine, pa je barel West Texas Intermediate i brenta tokom 2023. uglavnom tavorio oko iznosa od 70 dolara. Smanjenja proizvodnje u decembru, aprilu i junu samo su privremeno pogurala cene gore - a pad se nakon toga nastavljao.
"Jedno su očekivanja, drugo je realnost - tržišta su mrtva, nema neke velike tražnje. Industrijska proizvodnja u zemljama Evrope, a i ostatku sveta, nigde ne raste onoliko koliko se očekivalo da će porasti i stoga imamo cene kakve jesu, koje su dobre za potrošače, ali ne za krajnje potrošače, već za zemlje koje uvoze i rafinerije. Marže u rafinerijama su dosta visoke, ali proizvođačima nafte je jasno da im ta cena ne odgovara. Oni bi hteli da vide više cene", kaže za Bloomberg Adria Connect energetski ekspert i bivši ministar ekonomije Hrvatske Davor Štern.
Bloomberg
I dok su niže cene dobra vest za potrošače pritisnute inflacijom, za Rijad i njegove partnere one predstavljaju ozbiljnu pretnju - Saudijskoj Arabiji je potrebna cena iznad 80 dolara po barelu za stabilan budžet. Ukupna proizvodnja OPEC+ tokom proteklog meseca je ostala mahom nepromenjena jer su smanjenja UAE i Irana nadoknađena blagim povećanjima proizvodnje u nekoliko članica, uključujući i Nigeriju i Libiju. U unutrašnjoj dinamici OPEC+, poseban klip u točkovima jeste i Rusija.
"Nemojmo zaboraviti da uprkos svim najavama Rusije da će smanjivati proizvodnju, više niko nema kontrolu nad količinama nafte koja dolazi iz Rusije, odnosno svet nema toliku kontrolu koliku je imamo pre, jer se ruska nafta trguje na nove, različite načine, što je potpuno suprotno onome što je bilo ranije i pojavljuju se čak i veće količine od očekivanih. Prema tome, tu je Saudijska Arabija u jednom položaju gde bi ona teoretski mogla uticati na cenu s obzirom na veličinu svoje proizvodnje, ali istovremeno postoje ostali faktori koji bi to mogli onemogućiti", kaže Štern.
Proizvodnja nafte je tokom juna bila stabilna. OPEC+ je proizvodio prosečno 28,57 miliona barela dnevno, što je skromni rast od 80.000 barela u odnosu na maj, pokazale su ankete Bloomberga. Jun je bio drugi mesec tokom kog je na snazi bilo aprilsko smanjenje proizvodnje, sa ciljem da se cene održe na višem ili bar postojećem nivou u svetlu slabe tražnje širom sveta. Od početka jula stupa na snagu junsko smanjenje proizvodnje.
"Mislim da se tu neće dogoditi velike promene, do dolaska neke eventualno jače hladnoće, dolaskom zime i kasne jeseni. Mislim da bi se cena mogla kretati tu na ovom nivou, između 70 i 80 dolara po barelu”, zaključio je Štern.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu.