Naredne četiri godine razvoj Srbije temeljiće se na ulaganjima u infrastrukturu, veštačku inteligenciju i obrazovanje koje bi trebalo da omogući da plate 2027. godine u proseku budu 1.400 evra, a penzije 650 evra. Paralelno s tim će se uložiti 18 milijardi evra u EXPO specijalizovanu izložbu. Ključ je da BDP u naredne četiri godine poraste sa sadašnjih 69 milijardi evra na sto milijardi evra. To je plan "Skok u budućnost - Srbija 2027", koji je predstavio predsednik Aleksandar Vučić.
Dekan Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić kaže za Bloomberg Adriju da ne bi bio toliko optimističan da će BDP dostići sto milijardi evra 2027.
"Pitanje je kako da se približimo toj magičnoj cifri 2027. godine. Svakako treba pogledati strukturu BDP-a, rekao bih po metodu agregatne potražnje, izdataka i komponente, i videti gde ima prostora za rast. Mislim da je najkvalitetniji onaj dugoročno održivi rast kada raste tekuća potrošnja, lična potrošnja naših građana. A za to je preduslov životni standard.
Opširnije
Vučić za 2027. obećava BDP od 100 milijardi i prosečnu platu od 1.400 evra
Bruto domaći proizvod Srbije će do 2027. godine biti uvećan za više od 30 milijardi evra, i iznosiće 92,7 milijardi evra, prema srednjoj proceni.
20.01.2024
Prodaja EXPO obveznica skoro utrostručena, prinos nešto niži
Na aukciji održanoj u četvrtak prodate su hartije u vrednosti 63,15 milijardi dinara (538,7 miliona evra).
18.01.2024
U junu još jedno povećanje plata i penzija, najavio ministar Mali
Srbija ovu godinu završava mnogo bolje nego druge zemlje, rekao je Siniša Mali
26.12.2023
Naravno da su investicije opet to što daje multiplikativne efekte. Naravno da stvaramo stabilnu atmosferu, klimu, kako mi uobičajeno kažemo za privatne investicije. Nama možda malo više fali ta podrška domaćih privatnih investicija, ali je meni drago da se u poslednje vreme jako značajno priča i o tome.
Priča se i o zelenim obveznicama i o korporativnim obveznicama i različitim načinima kako da se kompanije privatne podrže u svojim investicionim planovima i opet je za sve to potrebno i da budu izvozno orijentisani neki proizvodi.
Tu su visoke tehnologije i struktura našeg BDP-a koji se sektorski sada menja. Tako da imamo jednu značajnu podršku izvozu. To su sve komponente koje bi trebalo da obezbede da priđemo toj magičnoj cifri od 100 milijardi prema tom dinamičkom planu."
Kada je predstavljen "Skok u budućnost", kako je nazvan projekat Srbija 2027, prioritet je na infrastrukturi - rečeno je da će biti izgrađeno skoro pet stotina kilometara auto-puteva, brzih saobraćajnica, železnica. Da li je to ključ uz ovaj privatni sektor i ulaganje i podršku privatnom sektoru koji ste i Vi naglasili?
"To su te dve vrste investicija i to je ono što sa svoje strane država direktno može da preuzme, pored korišćenja instrumenata ekonomske politike o kojima smo govorili na ovim drugim komponentama agregatne tražnje. Zašto je ulaganje u infrastrukturu - železnice, auto-puteve - jako značajno. Upravo zbog multiplikativnih efekata koji utiču na BDP.
Vi dobijate tri do četiri puta povećanje BDP-a. Zatim, mnogi dobijaju primanja, pa opet povećavaju potrošnju - po tom osnovu imamo i rast životnog standarda. I imamo taj čuveni efekt multiplikacije."
Ovde se kao važna komponenta rasta 2027. navodi EXPO, specijalizovana izložba koja će biti održana u Beogradu. Predviđeno je da se 18 milijardi evra uloži u naredne četiri godine. Može li ona zaista da bude generator tog rasta kao što je predstavljeno?
"EXPO je jako bitan element. Ne treba sad samo da pričamo, naravno, o EXPO-u, da je on jedini potreban uslov da ostvarimo taj privredni rast. Moramo da pričamo kompletno o privredi i o investicionom ambijentu. EXPO Srbija će imati i direktne i indirektne i promotivne efekte koje je jako teško izmeriti.
Imate direktno jedan priliv novca - pominje se negde oko milijardu evra. I imate indirektne efekte i opet multiplikaciju novca koja se dešava po raznim pratećim uslugama, restoranima, hotelima, Air Serbiji, aerodromu i sve ostalo. I imate promotivne efekte jer Srbija postaje značajno mesto na jednoj investicionoj mapi i privlači pažnju mnogih drugih investitora koji u tom trenutku možda nisu skenirali i razmišljaju o nekoj drugoj državi u regionu Zapadnog Balkana."
Vi dolazite iz obrazovanja i upravo je rečeno da će biti dosta o ulagano u obrazovanje, ali paralelno s tim i u veštačku inteligenciju, i na taj način bi Srbija trebalo da održi korak sa svetom. Šta je tu ključno?
"Postavio bih malo šire sliku. Znači, ulaganje uopšte u te visoke tehnologije i IT kompanije koje doprinose značajano izvozu opet povećanju izvoz, doprinose smanjenju našeg trgovinskog deficita, poboljšanju platnog bilansa i ravnoteže, ali i onda povećanju privrednog rasta.
Mislim da je jako bitno pratiti visoke tehnologije i IT, a tu veštačka inteligencija igra - pogotovo u određenim sektorima - jako značajnu ulogu i mi moramo da pratimo te trendove. To se i radi, i očekuje se da po tom osnovu dobijemo još kvalitetniju strukturu privrede, a onda i dinamiku po pitanju privrednog rasta."
I da zaokružimo ovu priču. Odakle novac za sva ova ulaganja i projekte?
"Pitanje novca je uvek vezano za rast privrede. Ako vi imate rast privrede. Ako se dešava ta dinamika planiranog ekonomskog rasta i BDP-a, onda i samo zaduživanje nije problem. Naravno da država ima neka predviđena sredstva u budžetu investicionog karaktera, takozvani investicioni deo budžeta. A očekuje se da se na sve to nadovežu i privatne kompanije sa svojim investicijama.
Ceo intervju pogledajte u videu.