Odavno znate da tehnološki div Google putem smartfona prati svaki vaš korak. Beleži gde se krećete, šta pretražujete i s kime komunicirate. Ono što možda niste znali jeste da te podatke od Googlea sve češće zahteva i policija. Policijski istražitelji sve više koriste sudske naloge za dobijanje podataka o lokaciji i pretraživanju od Googlea. Ne samo za ozbiljna kaznena dela poput ubistava ili teških krađa nego čak i za nenasilne slučajeve. Ponekad od Googlea policija traži i podatke ljudi koji nemaju nikakve veze sa zločinom. Da, moglo bi se reći da je Google postao omiljeni policijski alat, odnosno prečica u rešavanju slučajeva. Nadmašuje li pravo na privatnost potencijalnu korist u borbi protiv kriminala, ili obrnuto? Postoji li ikakav otpor prema ovakvoj policijskoj praksi, ili će ona samo jačati? Detalje nam je otkrila Julia Love, autorka naslovne priče Bloomberg Businessweeka.
Google je jedno od najopsežnijih svetskih skladišta informacija o lokaciji. Izvlači ih iz GPS koordinata telefona, zbog čega može proceniti gde se osoba nalazi unutar nekoliko metara. Poznato je da beleži i celu istoriju korisničkih pretraživanja, kolokvijalno rečeno "guglanja", prvenstveno kako bi prikupio podatke o tome koje reklame će vam prikazivati u svoje oglasnom prostoru. Ta dva moćna alata, istorija lokacije i pretraživanja, postali su omiljena policijska prečica u rešavanju slučajeva – kaznenih i prekršajnih.

Google kaže da je prošle godine primio rekordnih 60.472 naloga za pretragu u SAD, više nego dvostruko u odnosu na 2019. Kompanija pruža barem neke od traženih informacija u oko 80 odsto slučajeva. Zbog toga su i povećali broj zaposlenih u timu nadležnom za spomenute podatke, kako bi zadovoljili sve veće zahteve policije. Iako mnoge velike tehnološke kompanije barem povremeno primaju zahteve za informacijama od policije i drugih tela izvršne vlasti, policija smatra da je Google posebno pogodan jer je to jedina firma koja pruža detaljnu listu osoba čiji su uređaji bili prisutni u određeno vreme i na određenom mestu. Apple Inc., drugi veliki pružatelj mobilnih operativnih sistema, rekao je da tehnički nije u mogućnosti da dostavi podatke o lokaciji kakve želi policija (što je razumljivo, jer i mnogi korisnici iPhonea zavise od Googleovih mapa i drugih aplikacija). Googleov pretraživač poseduje 92 odsto tržišta širom sveta, zbog čega je trenutno i u središtu antimonopolske tužbe Ministarstva pravosuđa SAD.