Prošle nedelje započelo je najvažnije antimonopolsko suđenje današnjice. Mesto radnje je Vašington. Optuženik - tehnološki div Google, a tužilac američka vlada.
Googleu se sudi zbog optužbi da je nepošteno ostvario dominaciju na tržištu pretraživača, sklopivši ekskluzivne ugovore sa proizvođačima mobilnih uređaja, čime je konkurentima ostavio nula mogućnosti takmičenja. U toj praksi najznačajnija je Googleova saradnja sa Appleom teška desetine milijardi dolara.
Prema proceni analitičara Sanford C. Bernstein & Co., Google je Appleu samo u 2022. navodno platio 18 milijardi dolara da bude standardan pretraživač na njihovom Safariju. U prethodnim godinama plaćao je između četiri i sedam, a ponekad i više od 10 milijardi dolara po godini.
Opširnije
Alphabet ima novi problem: Kako potrošiti 118 milijardi dolara?
Krovna kompanija Googlea je u drugom tromesečju generisala skoro 29 milijardi dolara u gotovini.
11.08.2023
Četbot Bard kompanije Google stigao u Evropsku uniju
Google kompanije Alphabet Inc. predstavio je svoj četbot Bard korisnicima u Evropskoj uniji i Brazilu.
13.07.2023
Akcije Alphabeta porasle nakon oporavka u digitalnom oglašavanju
Googleova roditeljska firma Alphabet Inc. prijavila je prihod u drugom kvartalu koji je premašio očekivanja analitičara.
26.07.2023
Pionir u oblasti AI napušta Google
Istraživač Llion Jones potvrdio je za Bloomberg da će napustiti Google Japan.
11.07.2023
EU uvodi nova pravila za velike tehnološke kompanije
Potencijalno će promeniti način na koji rade.
04.07.2023
Saradnja kompanija Google i Apple počela je još 2005. godine, čime je Apple zauzvrat dobio čak 50 odsto udela u prihodima od oglasa koje je Google ostvario od pretraživanja korisnika Appleovog Safari pretraživača. Google je zajahao talas Appleovih uspeha u mobilnim uređajima, a stručnjaci kažu da sada ima 90 odsto udela u ukupnom tržištu pretraživanja.
Učinci Googleovog navodnog lošeg ponašanja su ogromni, rekao je sudu advokat ministarstva pravosuđa Kenneth Dintzer.
"Ovaj slučaj govori o budućnosti interneta i hoće li se Googleov pretraživač ikada suočiti sa značajnom konkurencijom“, istakao je Dintzer.
Za Googleovu uvodnu izjavu, advokat John Schmidtlein rekao je da Appleova odluka da Google postavi kao zadat pretraživač u svom veb-pregledaču Safariju pokazuje da je Googleov pretraživač superioran proizvod koji potrošači preferiraju.
Regulatorni okvir i antimonopolski zakoni nikako da uhvate korak s munjevitim razvojem tehnoloških divova, slaže se i stručnjak za digitalni marketing Petar Pavić. Kaže da zakoni jednostavno nisu predvideli kompanije poput Googlea i Facebooka koje imaju velik uticaj i na oglašavanje i poslovanje medija i brojnih drugih kompanija.
Od toga zarađuju enormne iznose, a zanimljivo je da pritom u Hrvatskoj, kao ni u brojnim drugim zemljama ne plaćaju ni centa poreza.
"Poreski zakoni napisani su kada nije bilo digitalne trgovine. Bazirani su na činjenici da vi poslujete na teritoriji neke države i tamo plaćate poreze jer tamo radite. Gledate oglas na Googleu u Hrvatskoj, hrvatski ste korisnik ili dolazite s hrvatske IP adrese, a Google i slične kompanije tvrde da se ta usluga nije dogodila ovde, nego u nekoj centrali u Irskoj ili Americi. Dakle, oni se ponašaju po zakonu, ali koriste nedorađenost zakona. Google drži više od trećine tržišta digitalnog oglašavanja, a zajedno s Metom su na oko 70 odsto prihoda od digitalnog oglašavanja u Hrvatskoj. Ne postoji poresko pravilo koje ih može naterati na plaćanje poreza", objašnjava Pavić.
Gde je prostor za unapređenje zakona - pogledajte u videu.