Microsoft Corp. je razgovarao o prodaji svog pretraživača Bing kompaniji Apple Inc. oko 2020. godine, dogovoru koji bi, da je uspeo, postavio Bing kao podrazumevanu opciju na uređajima proizvođača iPhonea umesto Googlea, prema izvorima koji su upoznati sa temom.
Rukovodioci Microsofta i Eddy Cue, šef usluga u Appleu koji je posredovao u pregovorima i sa pretraživačem koji se trenutno koristi, Googleom kompanije Alphabet Inc., sastali su se kako bi razgovarali o mogućnosti kupovine Binga, rekli su izvori koji su tražili da ne budu imenovani jer je situacija poverljiva. Razgovori su bili u fazi istraživanja i nikada nisu stigli do odmakle faze, rekli su oni.
Tokom godina, kompanije su raspravljale o načinima da Bing postane prva opcija, iako je Apple na kraju ostao pri Googleu. Ti razgovori su dobili novi značaj sada kada je Ministarstvo pravde SAD u pravnoj borbi sa Googlom oko optužbe da je kompanija zloupotrebila svoju dominaciju u pretraživanju. Odnos Applea sa Googleom, koji plaća milijarde dolara da bi svom pretraživaču dao prvo mesto u pretraživanju kod iPhonea i drugih uređaja, ključan je za slučaj.
Opširnije
Microsoft na putu da dobije odobrenje VB za preuzimanje Activision Blizzarda
Kompanija Microsoft je dobila ogromanu podršku u pokušaju da otkloni poslednju globalnu regulatornu prepreku za ugovor sa Activision Blizzardom.
22.09.2023
Microsoftov tim za AI slučajno otkrio keširane podatke
Iz Microsofta su već uklonili podatke sa javno dostupnog mesta.
19.09.2023
Appleov iPhone 15 se pregreva, žale se korisnici
IPhone čini otprilike polovinu prihoda Applea.
28.09.2023
Startap optužio Apple da zastrašuje radnike koji se 'usude' da napuste kompaniju
Protivtužba koju su u petak podneli Rivos i šest bivših zaposlenih u Appleu nastavak je žestoke svađe.
24.09.2023
Predstavnici Microsofta i Applea odbili su da komentarišu.
Microsoft je lansirao Bing 2009. godine kao rivala Googleu, ali on nikada nije stekao značajan tržišni udeo. Google i dalje vlada industrijom, a Bing se koristi za manje od 10 odsto pretraga.
Apple i Microsoft su sada upleteni u tužbu vlade protiv Googlea, a rukovodioci obe kompanije svedoče na suđenju koje je u toku. Ministarstvo pravde koristi dogovor sa Appleom kao dokaz da Google nepravedno dominira tržištem pretrage. U svedočenju ranije ove nedelje, Appleov Cue je odbacio tu tvrdnju, rekavši da njegova kompanija koristi Google jer je to najbolja dostupna opcija za pretragu.
Apple i Google su 2002. godine sklopili svoj prvi dogovor o pretraživanju, uoči objavljivanja prvog veb-pretraživača za Mac. S vremenom se sporazum proširio na Appleove nove uređaje, pre svega iPhone. Do 2020. godine, Apple je prikupljao četiri do sedam milijardi dolara godišnje od aranžmana, prema Ministarstvu pravde.
Ugovor obuhvata veb-pretraživač Safari koji se koristi za iPhone, iPad i Mac, a Apple, kompanija iz Kupertina u Kaliforniji, dobija procenat prihoda koji Google ostvaruje od pretraga u Applovom pretraživaču.
Novac koji dobijaju od ugovora sa Googleom bio je ključni razlog zašto je Apple odbio kupovinu Binga, kažu izvori. Kompanija je takođe bila zabrinuta zbog Bingove sposobnosti da se takmiči sa Googleom u kvalitetu i mogućnostima, rekli su.
Ipak, Apple je koristio Bing u delovima svojih operacija. Microsoftov proizvod je bio podrazumevani veb-pretraživač unutar Appleovih funkcija Siri i Spotlight koje vrše pretragu sa početnog ekrana iPhonea i iPada između 2013. i 2017. Ali kompanija se vratila Googleu 2017. Bing je ostao opcija za Safari pretragu.
Na sudu u četvrtak, izvršni direktor za razvoj poslovanja Microsofta Jon Tinter rekao je da je njegova kompanija težila ulaganju više milijardi dolara u svoj odnos sa Appleom 2016. godine, u pokušaju da učini Bing podrazumevanom opcijom na Apple uređajima. Izvršni direktori obe kompanije Tim Cook i Satya Nadella čak su se sastali da razgovaraju o dogovoru, rekao je Tinter.
Danas, Google ostaje pretraživač unutar Siri i Spotlighta, kao i podrazumevana opcija u Safariju. Tokom svog svedočenja, Cue je rekao da je ugovor Applea i Googlea produžen 2021. godine. To bi bilo godinu dana ili više nakon što je Microsoft ponudio Appleu svoj Bing.
Cue je nagovestio da je Bingova tehnologija inferiorna od Googleove, rekavši da on "ne zna šta bi radili" da su pregovori sa Googleom propali.
Da je Apple na kraju kupio Bing, malo je verovatno da bi kompanija jednostavno integrisala brend u svoju platformu. U prethodnim akvizicijama, Apple bi kupio osnovnu tehnologiju i resurse kako bi napravio novu funkciju.
U svom svedočenju, Cue je naglasio da Apple ne vidi potrebu za razvojem sopstvenog alata za pretragu jer je Google očigledno najbolja opcija. To se razlikuje od pristupa kompanije u drugim oblastima. Parira Googleu u softveru za mapiranje i digitalnim asistentima, kao i operativnim sistemima za telefone i računare.