Startap za čipove Rivos tuži Apple Inc., tvrdeći da tehnološki gigant prisiljava zaposlene da potpišu sporazume koji ih sprečavaju da rade na drugom mestu i tako guše kompanije koje žele da zaposle njegovo osoblje.
Protivtužba koju su u petak podneli Rivos i šest bivših zaposlenih u Appleu saveznom sudu u San Hozeu nastavak je žestoke svađe o koja je počela kada je Apple prošle godine tužio Rivos i bivše zaposlene koji su prešli da rade u startapu. Rivos uzvraća udarac, tražeći od suda da presudi da su Appleovi "preširoki" ugovori o poverljivosti i konkurenciji neprimenjivi.
"U strahu od bilo kakve pretnje od legitimne konkurencije na tržištu, i nadajući se da će uplašiti i poslati poruku svim zaposlenima koji bi se možda usudili da napuste Apple da bi radili negde drugde, Apple je pribegao pokušaju da ograniči novonastale startapove antikonkurentskim merama, uključujući nezakonito ograničavanje mobilnosti zaposlenih", saopštio je Rivos u svojoj protivtužbi.
Opširnije
Slučaj Google: Suđenje u Americi i poreska bezbrižnost u Adria regionu
Prošle nedelje započelo je najvažnije antimonopolsko suđenje današnjice.
21.09.2023
Appleovi dobavljači sa Tajvana ponovo zabeležili dvocifren pad prihoda
Slaba potražnja potrošača vuče nadole širu elektronsku industriju.
21.09.2023
Štrajk radnika Apple prodavnica u Francuskoj na dan lansiranja iPhonea 15
Sindikati radnika u Apple prodavnicama u Francuskoj pozvali su na nacionalni štrajk.
20.09.2023
Apple predstavio novi iPhone, cena premjium modela viša nego prošle godine
Kompanija je predstavila četiri nova modela, kao što je bio slučaj i ranije: iPhone 15, iPhone15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone15 Pro Max.
13.09.2023
Portparol Applea je odbio da komentariše.
Apple je optužio startap i zaposlene u tužbi da su namamili njihove inženjere i krali informacije koje su korišćene za razvoj njihovog dizajna čipova. Spor se vrti oko tehnologije "sistem na čipu" koja integriše više računarskih elemenata u mali čip, za koji Apple kaže da je uložio milijarde dolara kako bi svoje uređaje učinio moćnijim.
Rivos tvrdi da je Appleov ugovor o intelektualnoj svojini koji zaposleni u kompaniji Apple potpisuju kao uslov zaposlenja "toliko opširan da pokriva sve što je 'naučeno' tokom radnog odnosa, bez obzira na to da li je to poslovna tajna". Sporazum uključuje odredbu o zabrani solicitacije, "koja je osmišljena, što Apple koristi, da smanji mobilnost zaposlenih i konkurenciju", rekao je Rivos u svojoj protivtužbi.
Apple je tužio Gerarda Williamsa III, koji je napustio posao glavnog arhitekte čipova u Appleu i postao je suosnivač kompanije Nuvia Inc., za krađu poslovnih tajni državnom sudu u Kaliforniji 2019. Williams je uzvratio rekavši da je tužba Applea osmišljena da "uguši nova poslovanja koja stvaraju nove tehnologije i rešenja i da umanji slobodu preduzetnika da traže posao koji ih više ispunjava".
Apple je u aprilu zatražio od Višeg suda okruga Santa Klara da odbaci tužbu protiv Williamsa.
Apple je primenio isti šablon koji je korišćen protiv Nuvije i Williamsa na Rivos, tvrdi startap.
U avgustu je američki okružni sudija Edward Davila odbacio tužbe Applea o poslovnoj tajni protiv Rivosa, ali je proizvođaču iPhonea dao priliku da podnese revidiranu žalbu.
Radi se o slučaju Apple Inc. protiv Rivos Inc., 5:22-cv-2637, U.S. Okružni sud, severni okrug Kalifornije (San Hoze).