Zahvaljujući usponu veštačke inteligencije (AI) i ulaganju u data centre širom sveta, tajvanski proizvođač čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. u drugom kvartalu beleži rast prodaje. Podsećamo da su od početka 2024. akcije TSMC-ja skočile za oko 80 odsto.
Štaviše, kompanija je nakratko uspela da premaši tržišnu kapitalizaciju od bilion dolara, nakon što se Morgan Stanley pridružio listi brokera koji su povećali projekcije o cenama TSMC-ja pre objavljivanja rezultata o zaradi.
TSMC, jedini dobavljač najnaprednijih čipova za Nvidiju i Apple, navodi da je prihod u junu iznosio 207,9 milijardi novog tajvanskog dolara, što znači da je rast u kvartalu koji se završio u junu iznosio 40 odsto (projekcija je bila 35,5 odsto).
Opširnije
I TSMC vredi više od bilion dolara zbog AI-ja
Depozitne potvrde TSMC-ja u SAD skočile su za 4,8 odsto, došavši tako do vrednosti od jednog biliona, i to po samom otvaranju berze u Njujorku.
08.07.2024
Akcije TSMC-ja rekordno skočile zbog zabrinutosti oko zaliha u 2025.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) porastao je rekordno u ponedeljak u Tajpeju.
08.07.2024
U trci sa SAD, Kanada ulaže 88,2 miliona dolara u mrežu čipova
Kanada će uložiti 120 miliona kanadskih dolara (88,2 miliona američkih dolara) tokom narednih pet godina u izgradnju nacionalne mreže čipova.
04.07.2024
Samsungov rival planira da do 2028. u čipove uloži 75 milijardi dolara
Plan je došao kao rezultat sastanka koji je predsednik SK grupe Chey Tae-won održao sa oko 20 najviših rukovodilaca kompanije.
06.07.2024
Kompanije širom sveta utrkuju se da kupe hardver, poput Nvidijinih čipova, kako bi izgradile infrastrukturu koja podržava veštačku inteligenciju. To je navelo brokerske kuće na Wall Streetu da podignu svoje ciljane cene za TSMC, navodeći mogućnost da proizvođač čipova podigne cene za kupce u 2025, kako bi dodatno povećao zaradu, piše Bloomberg.
Narudžbine AI čipova pomogle su da se nadoknadi slaba prodaja pametnih telefona, koja se tek oporavlja. Apple ostaje najveći kupac TSMC-ja.
Nema sumnje da je sve veća konkurencija na svetskom tržištu, među kompanijama koje u svoja poslovanja i usluge inkorporiraju ovu naprednu tehnologiju. S druge strane, očekuje se pojačana kontrola, odnosno uvođenje strožih propisa.
Stoga, Microsoft i Apple odrekli su se prilike da budu posmatrači u odboru OpenAI-ja, što je iznenađujuća odluka koja naglašava sve veći nadzor antimonopolskih regulatora o uticaju tehnoloških giganata na veštačku inteligenciju.
Proizvođač Windows softvera, koji je uložio 13 milijardi dolara u startap koji je kreirao ChatGPT, uputio mu je pismo u kojem najavljuje svoje povlačenje iz odbora, rekla je osoba koja je tražila da ostane anonimna.
Očekivalo se da će Apple preuzeti sličnu ulogu, ali je portparol OpenAI-ja rekao da ipak neće imati posmatrače u odboru nakon odlaska Microsofta, izveštava Bloomberg.
Prošlog meseca evropski regulatori rekli su da će ispitati rivale Microsofta o ekskluzivnoj upotrebi tehnologije OpenAI-ja. To naglašava sve veći pritisak na jednu od najvrednijih svetskih kompanija, koja se nada da će iskoristiti usluge ovog startapa kako bi pokrenula svoje Windows i Copilot AI platforme.
SAD pokreću zasebnu antimonopolsku istragu o navodnoj dominaciji Microsofta u AI oblasti.