Istraživačka grupa koju podržava japanska vlada i koja razvija poluprovodnike, udružiće se sa američkim startapom Tenstorrent na dizajnu svog prvog naprednog AI čipa.
Tenstorrent, sa veteranom Tesle i Applea Jimom Kellerom na čelu, licenciraće svoj dizajn za deo japanskog akceleratora veštačke inteligencije i takođe biti jedan od dizajnera celokupnog čipa, saopštila je američka kompanija na zajedničkom događaju u Tokiju u utorak. Radeći sa RISC-V standardom otvorenog koda, Tenstorrent namerava da kupcima pruži alternativu vodećim kompanija u ovoj oblasti, Nvidiji i Arm Holdings, koji imaju svoje takozvane skupove instrukcija za komunikaciju između hardvera i softvera.
Japanska vlada finansira niz projekata, od istraživanja do napredne proizvodnje čipova, dajući ambicioznu ponudu od 67 milijardi dolara da povrati centralnu ulogu u industriji poluprovodnika. Sporazum sa kompanijom Tenstorrent ima potencijal da unapredi te napore, sa ciljem proizvodnje zajednički dizajniranih AI čipova u startapu Rapidus.
Opširnije
Direktor Nvidije poručio deci da ne uče da programiraju
Rekao je da veruje da će u novom dobu veštačke inteligencije značaj učenja programiranja biti sve manji i manji.
26.02.2024
Japan skliznuo u recesiju, Nemačka je sada treća najveća privreda
Poznavaoci japanske monetarne politike odlažu svoja klađenje o tome kada će se politika negativnih kamatnih stopa završiti.
15.02.2024
Suši restorani u Japanu gube bitku sa inflacijom, sve veći broj bankrota
Suši je jedno od najpoznatijih japanskih jela i ima obožavaoce širom sveta, ali zbog inflacije suši restorani u Japanu se sve više zatvaraju.
17.02.2024
Profit Samsunga pao zbog sporog oporavka potražnje za čipovima
Samsung Electronics Co. zabeležio je četvrti uzastopni pad profita u prazničnom tromesečju krajem 2023. godine.
31.01.2024
Rusija uprkos sankcijama i dalje uvozi američke i evropske čipove
Kina, Turska i UAE navode se kao zemlje preko kojih američki i evropski čipovi nalaze put do ruske vojske.
27.01.2024
Zašto je proizvodnja čipova postala nova trka u naoružanju
Neverovatno složen i važan posao proizvodnje poluprovodnika oduvek je bio bitka korporativnih giganata.
20.01.2024
"Zabrinutost oko AI koja koristi svu električnu energiju u svetu čini tehnologiju za smanjenje potrošnje energije važnom", rekao je glavni izvršni direktor Rapidusa Atsuyoshi Koike na događaju zajedno sa izvršnim direktorom Tenstorrenta Kelerom. "Sa Tenstorrentom, nadamo se da ćemo lansirati AI akceleratore u najkraćem mogućem roku."
Ova 18-mesečna kompanija namerava da započne proizvodnju čipova 2027. godine i mogla bi da postane ozbiljna konkurencija vodećim kompanijama Taivan Semiconductor Manufacturing i Samsung Electronics. Ali Rapidusu će biti potrebni kupci i Kellerov tim vidi da Japan radi na obezbeđivanju ponude i potražnje.
"Ono što Japan radi je da prepoznaju da ne možete samo izgraditi fabriku i nadati se", rekao je David Bennett, glavni direktor za klijente Tenstorrenta, u intervjuu. "Dakle, preduzimaju velika ulaganja kako bi bili sigurni da popunjavaju ovu fabriku."
Bennett je rekao da Tenstorrent "ima na stotine miliona dolara poslovanja u Japanu" i da blisko sarađuje sa japanskom vladom i korporacijama. Njegova firma trenutno ima 400 zaposlenih širom SAD, Kanade, Srbije, Indije, Južne Koreje i Japana. Tenstorrent je takođe u bliskom kontaktu sa vladom SAD kako bi osigurao da je potpuno u skladu sa Vašingtonskom kontrolom izvoza tehnologije.
Pored Kellera, Tenstorrent ima Keitha Witeka, koji je proveo 13 godina u Advanced Micro Devices, kao svog glavnog operativnog direktora, i Wei-hana Liena kao glavnog arhitektu čipa. Lien je predvodio Appleov rad na unapređenju svog internog dizajna čipa.
U Japanu, kompanija će raditi na dizajnu AI čipova sa vladinom istraživačkom grupom, poznatom kao Leading-edge Semiconductor Technology Center ili LSTC.
Ipak, proizvodnja u Japanu može biti izazov. Rapidusov cilj proizvodnje najsavremenijih, 2-nanometarskih logičkih čipova do 2027. godine smatra se dalekosežnom.
Japanski LSTC će se baviti i promovisati AI tehnologiju posvećenu "aplikacijama za obradu ivičnih zaključaka, uključujući generativnu veštačku inteligenciju, kroz međunarodnu saradnju", rekao je u saopštenju njegov predsednik Tetsuro Higashi. Japan je uspeo da privuče mnoge svoje stručnjake za poluprovodnike koji su otišli da rade u inostranstvu, rekao je Bennett.