Carine Donalda Trumpa prisilile su mnoge proizvođače automobila da povuku svoje godišnje prognoze poslovanja, što samo pokazuje haos koji su izazvale. Među proizvođačima koji su povukli svoje prognoze su Volvo, General Motors, Mercedes-Benz i Stellantis. Carine će povisiti cene, što će rezultovati smanjenjem potražnje. Nemački gigant Volkswagen nije menjao svoju godišnju prognozu, ali ona ne uključuje učinke carina.
Trump je u utorak potpisao izvršnu naredbu kojom je ublažio carine na određene uvozne komponente, čime je sprečeno višestruko naplaćivanje carina. Mera će smanjiti teret za proizvođače i njihove dobavljače, ali ostaje nejasno da li će SAD postići trgovinski sporazum s Kinom. I bez carina, automobilske kompanije imale su problema s kineskom konkurencijom, usporavanjem potražnje u Kini, prelazom na električne automobile i ograničenjima emisija gasova. Kako nakon prvog kvartala stoje veliki automobilski proizvođači?
Volkswagen s padom dobiti od 40 odsto
Nemačka kompanija je 2025. započela bolje nego 2024. Isporuke su porasle za 1,4 odsto, na 2,13 miliona vozila, ponajviše zahvaljujući rastu na tržištima van Kine. U Kini je prodaja pala za šest odsto, a u SAD za dva odsto. Prihodi su porasli za 2,8 odsto, na 77,6 milijardi evra. Usporavanje rasta prihoda rezultat je slabijih rezultata sportskog i luksuznog segmenta. Dobit je pala za 40,6 odsto, na 2,19 milijardi evra. Operativna marža grupe gotovo se prepolovila, sa šest na 3,7 odsto.
Opširnije

Gde naći priliku za ulaganje kada akcije automobilskih kompanija tonu
U Evropi je samo akcija Ferrarija u plusu, a u poslednjoj godini je najviše porasla akcija BYD-ja.
04.04.2025

Zarada Volkswagena pala za 40 odsto, dok američke carine pomračuju prognoze
Volkswagen se suočava sa padom profitabilnosti zbog rasta troškova.
30.04.2025

Dvostruki udar na Porsche - carine rastu, Kina koči prodaju
Luksuzni proizvođač u preliminarnom izveštaju piše o negativnim učincima carina i usporavanju kineskog tržišta
29.04.2025

Da li će pasti cene automobila u Evropi
Budućnost evropske automobilske industrije neizvesna je zbog američkih carina.
20.04.2025
Marže se tope zbog rastućih troškova proizvodnje, viška kapaciteta i slabe potražnje na kineskom tržištu. Globalna prodaja električnih modela porasla je sa šest na 10 odsto, a u Evropi s devet na 19 odsto. U grupi očekuju da će prihodi u 2025. nadmašiti prošlogodišnje za pet odsto. Operativnu maržu procenjuju na 5,5 do 6,5 odsto, ali carine nisu uračunate u tu prognozu.
Očekuju izazove zbog političke neizvesnosti, rastućih trgovinskih ograničenja i geopolitičkih napetosti. Stanje dodatno komplikuju sve veća konkurencija, nestabilnost na tržištima sirovina, energije i valuta, kao i stroži zahtevi za emisije.
Bloomberg
Mercedes-Benz: Carine bi smanjile marže
Proizvođač slavnih vozila s trokrakom zvezdom takođe se suočava s padom. Prodaja putničkih vozila pala je za četiri odsto, a komercijalnih za 21 odsto. Udeo električnih automobila u prodaji smanjen je s 10,3 na 9,1 odsto. Prodaja je porasla u Severnoj Americi, ali je pala u Evropi i Kini. U Evropi je pad iznosio sedam odsto, a u Kini i Nemačkoj po 10 odsto. Najveći pad imala je limuzina klase S - čak 23 odsto. Taj pad nadoknadila je veća prodaja modela G i AMG. Prodaja električnih vozila pala je za 14 odsto.
Na nivou grupe, prihodi su u prvom kvartalu pali za sedam odsto, a dobit za 43 odsto, na 1,73 milijarde evra. Zbog američkih carina Mercedes je povukao godišnju prognozu. "Potražnja je ostala umerena. Globalno automobilsko tržište u prvom kvartalu bilo je na nivou prošle godine", objavili su iz kompanije.
Mercedes-Benz
Ako sve trenutno uvedene i najavljene carine ostanu na snazi do kraja godine, očekuju se značajni uticaji. "Zbog velike nestabilnosti u vezi sa carinskom politikom, ne možemo pouzdano da procenimo razvoj poslovanja do kraja godine", poručili su iz Mercedesa.
Ako se carine ne promene, marža bi mogla pasti za tri procentna poena, s planiranih šest do osam na tri do pet odsto, rekao je finansijski direktor Harald Wilhelm za Bloomberg.
Porsche se guši u Kini
Porsche je najizloženiji američkim carinama. Isporuke su pale za 7,9 odsto, na 71.470 vozila. Udeo električnih vozila porastao je na 25,9 odsto. Prihodi su pali za 1,7 odsto, na 8,86 milijardi evra, a dobit se srozala za 44 odsto, na 518 miliona evra. Operativna marža pala je s 13,9 na 8,6 odsto. Prodaja je snažno pala na nemačkom tržištu, za 33,5 odsto. U Evropi (bez Nemačke) isporuke su pale za 10,1 odsto.
U SAD su isporuke porasle za 37,2 odsto zbog zakasnelih isporuka iz 2024. Na kineskom tržištu došlo je do pada od 42 odsto zbog snažne konkurencije. Globalno su pale isporuke modela "911", "718", "cayenne" i "taycan". Porasle su samo isporuke modela "macan" i "panamera". Do kraja godine očekuju udeo električnih modela između 20 i 22 odsto.
Zbog slabih rezultata, Porsche je snizio godišnju prognozu. "Posebno ističemo kinesko tržište, gde će se zahtevni uslovi i pad potražnje za luksuznim i električnim vozilima nastaviti", navodi se u izveštaju. Očekuju prihode između 37 i 38 milijardi evra, dok su prethodno prognozirali 39 do 40 milijardi evra.
Volvo najavio otpuštanja i rezanje troškova
Za švedski Volvo (u vlasništvu kineskog Geelyja) prvo tromesečje bilo je negativno. Prodaja je pala za 5,8 odsto na 172.000 vozila. Prihodi su smanjeni za 11,7 odsto, na 7,6 milijardi evra, a dobit se srozala za 73 odsto, na 200 miliona evra. Kao razloge navode pad veleprodaje i planirano smanjenje zaliha krajem 2024. Takođe spominju negativne valutne učinke i potrese u industriji.
Najavili su program štednje vredan 1,7 milijardi evra. Nisu precizirali gdje će se ukidati radna mesta, ali izvršni direktor Hakan Samuelsson (koji se iznenada vratio na čelo nakon otpuštanja Jima Rowana) rekao je da će se smanjivati administrativna radna mesta. Većina mera biće sprovedena 2026.
Godina 2025. biće izazovna zbog makroekonomske i geopolitičke neizvesnosti, kažu iz Volva. "Ulazimo u godinu suočeni s težim tržišnim uslovima, nižom prodajom i višim troškovima uzrokovanim carinama." Deonica Volva pala je za 13 odsto u aprilu, a od početka godine za 30 odsto. Od inicijalne kotacije 2021. izgubila je 65 odsto vrednosti.
GM iznenadio rezultatima, ali deonica ipak pala
Američki General Motors (GM) nije objavio godišnju prognozu za 2025. zbog neizvesnosti u pogledu carina. Razgovor s investitorima odložen je za 1. maj. GM je privremeno obustavio otkup vlastitih deonica dok se situacija ne razasni. Trump je u utorak potpisao uredbu kojom je ublažio carine za proizvođače s fabrikama u SAD.
Uprkos gubitku proizvodnje pikap modela zbog požara kod ključnog dobavljača, GM je dobro započeo godinu. Prodaja u SAD skočila je za 17 odsto, a prvo tromesečje bilo je najuspešnije u poslednjih sedam godina. Analitičari su upozorili da je to možda rezultat panične kupovine pre povećanja cena zbog carina.
Finansijski direktor Paul Jacobson priznao je da je industrija profitirala od potražnje podstaknute carinama. I na kineskom tržištu zabeležen je dobitak od 45 miliona dolara, dok je lane gubitak bio dvostruko veći. GM je prošle godine restrukturirao poslovanje u Kini, navodi Bloomberg
Prihodi su porasli za 2,3 odsto, a dobit pala za 6,6 odsto, na 2,78 milijardi dolara. Jacobson je pad objasnio izuzetno dobrim prvim kvartalom 2024, kada se proizvodnja brzo oporavila nakon štrajka, naveo je Wall Street Journal. Pad se pripisuje i višim troškovima jamstava, rada i manjem udelu profitabilnih SUV-ova i pikapova.
Bloomberg Mercury
Stellantis s padom prodaje na svim tržištima
Evropsko-američka grupacija Stellantis takođe je povukla godišnju prognozu zbog nepredvidivosti carina. Godina 2024. bila je izazovna, a investicioni planovi biće revidirani. Prihodi su pali za 14 odsto, na 35,8 milijardi evra, zbog niže prodaje i lošije strukture protanih vozila, te nižih cena.
"Iako su prodajni rezultati u prvom kvartalu 2025. niži nego prošle godine, ostali ključni pokazatelji pokazuju početni napredak u našim naporima za oporavak", rekao je glavni finansijski direktor Doug Ostermann. Prodaja je pala za devet odsto zbog niže proizvodnje u SAD. Pad je zabeležen u svim regijama, osim u Južnoj Americi. Detaljniji podaci još nisu objavljeni.
Nakon prošlogodišnjeg pada prodaje i smene izvršnog direktora Carlosa Tavaresa, Stellantis je pod pritiskom da restrukturira poslovanje. Prodaja u Severnoj Americi pala je za petinu, a potražnja u Evropi takođe je oslabila.