Northvolt, švedski proizvođač litijum-jonskih baterija za električna vozila, podneo je 22. novembra ove godine zahtev za bankrot, sa dugom od 5,8 milijardi dolara. Dakle, posle kratkog perioda građenja renomea koji bi mu potencijalno obezbedio tron u industriji zelene evropske transformacije, Northvolt nije uspeo ni da stisne kočnicu na vreme, a kamoli da ubrza. Otišao je kilometrima u rikverc. U vazduhu je sada i pitanje kako će se posledice pucanja ove kompanije odraziti na ceo kontinent, mada Pavle Mihajlović, konsultant za zelenu energiju, smatra da ne treba očekivati propast drugih igrača.
Gost emisije Sedam na Bloomberg Adria TV objasnio je da je do pucanja Northvolta došlo zbog kombinacije tri faktora: "Prvo, nisu imali sreće. Druga stvar je loša operativna egzekucija, a treće je to što su osnivači došli iz Tesle."
Mihajlović ističe činjenicu da su Peter Carlsson i Paolo Cerruti radili u kompaniji koju je osnovao Elon Musk, vođeni frazom "over promise and under deliver". Northvolt je od inicijalno prikupljenih 15 milijardi dolara, za samo osam godina od osnivanja došao do 30 miliona dolara gotovine, što je dovoljno za nedelju dana poslovanja.
Opširnije
Stellantis u decembru seče proizvodnju u Italiji, ali zato počinje u Srbiji
Kompanija od sledeće nedelje smanjuje proizvodnju zbog slabe potražnje za električnim i luksuznim automobilima, a potpuna obustava proizvodnje najavljena je za 2. decembar i trajaće do 5. januara.
28.11.2024
Trump se vratio. Šta sada?
Da li u Evropi treba da budemo zabrinuti zbog Trumpovog povratka?
pre 9 sati
Da li je pucanje Northvolta početak kraja zelene tranzicije u Evropi
Evropa bi trebalo da smanji svoju zavisnost od Azije i da stvori sopstveni model razvoja.
28.11.2024
Interesovanje za kupovinu električnih vozila u Srbiji veće od izdvojenih subvencija
Na adresu Ministarstva zaštite životne sredine pristiglo je 186 zahteva za kupovinu 359 vozila.
26.11.2024
Kompaniju su 2016. osnovali bivši izvršni direktori Tesle, a od investitora i vlada prikupljeno je više od 15 milijardi dolara. Time su osigurane narudžbine vredne preko 50 milijardi dolara od auto-divova Volkswagen, BMW, Scania i Porsche.
"Od 50 milijardi vrednih narudžbina, 14 milijardi je Volkswagen, koji je istovremeno najveći pojedinačni investitor u Northvoltu, sa 23 odsto učešća u vlasništvu. Tako da Volkswagen, koliko god bio u problemima, mora nekako da nadomesti baterije koje se možda neće proizvesti u Northvoltu. Ne očekujem da evropska industrija baterija sada 'trokira', ali potencijalna lančana reakcija je drastično narušavanje poverenja investitora u Evropi", kaže Mihajlović.
Još dve stvari prošle ispod radara
Nije samo Northvolt u poslednje dve nedelje potresao zelenu tranziciju u Evropi: tu su još i ArcelorMittal, odnosno Norsk Hydro ASA.
"ArcelorMittal, najveći evropski proizvođač čelika, obavestio je Brisel i belgijsku vladu da zaustavlja investicije vredne 1,4 milijarde dolara u svoje dve visoke peći (u Francuskoj i Belgiji), koje je trebalo da budu prebačene na proizvodnju zelenog čelika do 2026. godine. Navode da su problem regulativa, nejasno okruženje i nejasna tranzicija gasnog sektora prema proizvodnji i distribuciji vodonika. Druga stvar koja se desila pre nedelju dana, pored Northvolta, jeste odluka najvećeg evropskog proizvođača aluminijuma da stopira sve svoje dalje investicije u proizvodnji zelenog hidrogena i baterija", kaže sagovornik Bloomberg Adrije, naglašavajući da su se za samo 14 dana u problemu našle tri ogromne industrije: čelik, aluminijum i baterije.
Iako je Northvolt postao omiljen među evropskim investitorima i dobio najveće podsticaje od EU za razvoj industrije baterija, nije uspeo da ispuni ugovorene rokove i standarde kvaliteta. Postavlja se pitanje da li bi neka kompanija, i koja, sada mogla da popuni tu rupu.
Mihajlović kaže da je fundamentalni problem Starog kontinenta - kašnjenje. "Pošto je Northvolt došao u prvi plan kao potencijalna uzdanica 2017.godine, Evropa je proizvodila tri odsto litijum-jonskih baterija u svetu, jedan odsto elemenata koji se ugrađuju u te baterije, i nula odsto prekursora za proizvodnju folije za baterije."
"Brisel je shvatio da su baterije apsolutno ključne za energetsku tranziciju i elektrifikaciju transporta, te je uložio oko šest milijardi evra kroz razne fondove i grantove. Od tada, Evropa je zaista uvećala svoje učešće u svetskoj proizvodnji litijum-jonskih baterija za pet puta, ali je problem što se stalno traži jedno pravo rešenje i jedan veliki odgovor kroz nekoliko projekata."
Podsetimo, iako je Northvolt postao omiljen među evropskim investitorima i dobio najveće podsticaje od EU za razvoj industrije baterija, nije uspeo da ispuni ugovorene rokove i standarde kvaliteta. Trenutno ima dug od 5,8 milijardi dolara, uključujući oko 300 miliona dolara duga prema Evropskoj investicionoj banci (EIB).
Northvolt je ovog meseca podneo zahtev za zaštitu od bankrota prema Poglavlju 11 američkog stečajnog zakona, zbog navedenog iznosa duga i samo 30 miliona dolara gotovine, to je dovoljno za nedelju dana poslovanja. Ovaj događaj uzdrmao je evropske ambicije za stvaranje nezavisnog lanca snabdevanja kada je reč o baterijama.
U video-snimku možete pogledati ceo razgovor sa Pavlom Mihajlovićem.
- U pisanju teksta pomogli Jelisaveta Lazarević i Marko Perožić.