Srpsko VC (engl. venture capital - rizični kapital) tržište još je u ranoj fazi razvoja, a najnoviju investiciju od domaćeg VC fonda prikupio je srpsko-američki startap Connect The Dots. U rundi finansiranja (serija A) učešće je uzeo fond TS Ventures.
Connect The Dots je inovativna poslovna platforma koja koristi veštačku inteligenciju (engl. artificial intelligence - AI) za mapiranje profesionalnih konekcija, analizirajući aspekte poslovne komunikacije kako bi korisnicima pružila uvid u njihove poslovne veze i prilike. Platforma pomaže kompanijama da izgrade snažnije mreže, povežu se sa korisnicima i partnerima, te da prodajni timovi brže i efikasnije dolaze do novih klijenata.
Tim je počeo u San Francisku, ali se širio u Beogradu, gde danas radi većina zaposlenih i gde se nalazi kompletan razvojni centar.
Opširnije
Domaći AI startapovi u niskom startu, ali nema pucnja investitora
Srpski startap ekosistem, iako i te kako zainteresovan za AI, još ne postiže značajne rezultate na ovom polju.
04.10.2024
Frilenseri vs. birokratija - u pomoć sada stižu i nove platforme
Dobar odnos cene rada i kvaliteta IT kadrova okrenuo je svetske firme ka našem regionu, ali su na površinu isplivali i problemi.
15.10.2024
Srpski startap kao odgovor na krizu nekretnina u SAD nudi mikrokuće
Kompleksna i izazovna situacija na polju nekretnina u SAD pokazala se kao prilika za srpski startap.
15.07.2024
Srpski Lupa Technology prikupio 1,8 miliona dolara, rundu predvodi SC Ventures
Reč je o softverskoj kompaniji koja operiše na klaudu, a fokusirana je na građevinsku industriju.
03.07.2024
Sve više osnivača hoće da proda AI startapove, kaže šef Hugging Facea
Sve veći broj osnivača startapova fokusiranih na veštačku inteligenciju želi da proda svoje kompanije, prema rečima izvršnog direktora Hugging Facea.
15.06.2024
Proteklih nekoliko godina sve se više polaže na AI, a poslednji godišnji Startap skener Inicijative "Digitalna Srbija" pokazao je da svaki treći startap u Srbiji razvija proizvod u oblasti primene AI-ja. Preciznije, 36 odsto njih. Ipak, poznavaoci prilika ukazali su na to da investitori i dalje slabo ulažu u rešenja kompanija sa ovih prostora - makar zasad, što Connect The Dots stavlja u specifičan kontekst.
Prikupljena investicija stoga bi mogla da nagovesti promenu na ovu polju i veći fokus na ulaganje u AI. Da je ovo tehnologija od koje se mnogo očekuje nedavno je potvrdila Svetska banka koja je prošlog meseca odobrila Srbiji 25 miliona evra za razvoj rešenja u oblasti privrede zasnovanih na AI-ju i biotehnologiji, a u cilju jačanja domaće privrede.
Finansijska injekcija stigla je nakon što su podaci Eurostata pokazali da je u 2023. procenat kompanija u Srbiji koje se služe AI-jem u svom poslovanju svega 1,8 odsto.
Fondovi: U Srbiji nalazimo izuzetne talente
Sem TS Venturesa, u Connect The Dots uložili su i američki fondovi, uključujući Norwest Venture Partners, Cloud Apps Capital Partners i Velvet Sea Ventures. Investitori ocenjuju da se Srbija profilisala kao ključna tačka za razvoj tehnoloških inovacija, AI-ja i poslovnih rešenja koja transformišu industrije širom sveta.
"Podrška investitora koji prepoznaju vrednost naše platforme omogućava nam da nastavimo sa širenjem i unapređivanjem naših operacija. Posebno smo ponosni na jačanje prisustva u Srbiji, gde pronalazimo izuzetne talente. Sa ovakvom podrškom, sigurni smo da ćemo ostvariti još veći uspeh na međunarodnim tržištima - od Sjedinjenih Američkih Država, preko Srbije, do drugih svetskih centara", izjavio je izvršni direktor Connect The Dots Drew Sechrist.
Ovo je četvrta investicija fonda Telekoma Srbija ove godine, a 13. otkako je fond osnovan. Inače, TS Ventures je prvi korporativni VC fond u ovom delu Evrope, sa budžetom od 25 miliona evra za petogodišnji ciklus ulaganja.
"Ulaganje u Connect The Dots predstavlja mnogo više od finansijske podrške. Ovaj startap menja pravila igre i unapređuje način na koji se gradi i koristi profesionalna mreža kroz primenu AI-ja. Partnerstvom sa Connect The Dots potvrđujemo našu strategiju ulaganja u tehnološke inovacije sa globalnim potencijalom, istovremeno podržavajući razvoj izuzetnih talenata iz Srbije", izjavio je izvršni direktor fonda TS Ventures Davor Sakač.
Kako su ocenili iz tog fonda, ova strateška investicija ih pozicionira na svetskoj mapi investitora i skreće pažnju stranih investitora na veliki potencijal srpskog tehnološkog ekosistema, predstavljajući Srbiju kao zemlju sa izuzetnim tehnološkim talentima i inovativnim kapacitetima.
Inovacije i VC investicije u Srbiji
Kako je Bloomberg Adria već pisala, inovacioni sektor u Srbiji napreduje, mada se tendencije na svetskoj sceni značajno menjaju.
Globalni indeks inovativnosti u ovogodišnjem izdanju pozicionirao je Srbiju na 52. mesto liste koja obuhvata preko 130 zemalja. Reč je o zemljama koje čine preko 90 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda i u kojima živi preko 90 odsto populacije, istakao je izvršni direktor i partner u ICT Hubu Kosta Andrić na predstavljanju izveštaja na događaju u Beogradu.
"Napredovali smo za jedno mesto u odnosu na prethodnu godinu, to niko nije očekivao i to je jako važno. Mi i kolege iz susedne Hrvatske pravimo značajan napredak", ocenio je Andrić, naglasivši da je samo devet od 39 evropskih zemalja napredovalo prošle godine.
Srbija ide ka tome da dostigne magičan broj od 1.000 startapova, što u prvi mah može zvučati optimistično, ali posledica toga što je zemlja proteklih par godina iznedrila veliki broj novih kompanija bilo je smanjenje zrelosti celog ekosistema. Ovo, jasno, umnogome utiče i na razvoj domaćih VC fondova.
Situaciju dodatno komplikuju svetska makroekonomska kretanja - prošlu godinu obeležilo je znatno manje investicija u inovacije.
"Oblast istraživanja i razvoja je u dramatičnom padu, a najviše je u padu VC industrija", kazao je Andrić i dodao da se u Sjedinjenim Američkim Državama stoga preispituje sam model podrške i finansiranja startapova kroz inkubatore, akceleratore i VC fondove. "A mi smo tek tokom prošle i ove godine dobili tri domaća VC fonda."
Podsetimo, u najnovijem godišnjem izveštaju vodeće svetske organizacije koja prati razvoj inovacionih ekosistema Startup Genome kaže se da je, u odnosu na podatke godinu pre, finansiranje domaćih startapova u ranim fazama skočilo za oko 40 odsto, a VC finansiranje za približno 20 odsto.
Kada su u pitanju VC fondovi u Srbiji, koji se i dalje mogu prebrojati na prste jedne ruke, čini se da im optimizma, uprkos izazovnim okolnostima, ne manjka.
Kako je ranije ove godine za Bloomberg Adria TV rekao Marko Mijatović iz Fifth Quarter Venturesa, najgore na tržištu je prošlo i budućnost donosi bolje prilike za investiranje.
"Kada je Srbija u pitanju, jako sam optimističan da će 2024. biti bolja od 2023, ali definitivno neće biti bolja od 2021. Ako pogledamo ceo region, mi smo relativno malo tržište, tako da par velikih investicija mogu potpuno poremetiti tržište nagore ili nadole. Takođe, mi smo u našem regionu imali jako uspešne kripto i blokčejn projekte koji ne prate neke standardne cikluse, već idu svojom dinamikom", naveo je on.
Inače, Fifth Quarter je imao već i jedan izlaz, a u pitanju je startap Orgnostic, koji je u martu objavio akviziciju od strane kompanije Culture Amp. Uz to, fond je predvodio investiciju u domaći Cosmic Buildings, koji na američkom tržištu nudi inovativne stambene jedinice, o čemu detaljnije možete pročitati u posebnom tekstu.
Najnovije ulaganje TS Venturesa došlo je u okviru serije A ulaganja, što nije tipično za domaće fondove. Kako je istakao Miloš Matić, osnivač i partner u još jednom srpskom VC fondu Omorika Ventures, fondovi ovde pretežno ostaju na nivou faze "seed" investicija.
"Dosad je u našem ekosistemu 'seed' faza uvek nedostajala za odskočnu dasku dalje. Očekujem da će naši fondovi većinom ostati u 'seed' fazi u narednom periodu da bismo pokrili tu fazu. Sve više ima tih startapova koji su spremni za pravu 'seed' investiciju od nekoliko stotina hiljada do milion evra", kazao je Matić prošle godine na događaju u Beogradu.
Prema njegovim rečima, u daljim serijama investiranja (runde A i B) - poput onih koje je doživeo Tenderly - ulažu veći fondovi sa kojima domaći trenutno ne mogu da se takmiče.
Ukupna vrednost srpskog startap ekosistema je, prema podacima Startap Genomea, iznosila 910 miliona dolara za period od druge polovine 2021. godine do kraja 2023 (svetski prosek je 29,4 milijardi dolara). U prethodno posmatranom periodu, onom koji je naveden u prošlogodišnjem izveštaju (druga polovina 2020 - 2022), taj iznos za Srbiju je bio 1,1 milijarda dolara.