Stellantisovi poslovni rezultati nisu ohrabrujući. Pala je prodaja automobila, a samim tim i prihod, i nema naznaka da će se nešto popraviti u završnici godine. Uprkos tome, prodaja kragujevačke "fiat grande pande" počela je u Francuskoj i Holandiji, koje subvencionišu kupovinu električnih vozila. U Srbiji, gde se prema ranijim najavama očekuje početak serijske proizvodnje u poslednjem kvartalu ove godine, prodaja još nije počela, a kada počne, električni automobil mogao bi da košta oko 15.000 evra.
Ilija Nešić, analitičar Bloomberg Adrije, u analizi Stellantisovih poslovnih rezultata za treće tromesečje ocenjuje da su finansijske poteškoće auto-giganta jasne kao dan. Neto prihodi su u trećem kvartalu pali za 27 odsto u trećem kvartalu 2024. u odnosu na treći kvartal 2023. Konsolidovane isporuke vozila su pale za 20 odsto ili za 279.000 vozila, u apsolutnom smislu. Pad prodatih kombinovanih količina iznosi 14,5 odsto na globalnom nivou.
Stellantis ne pominje početak proizvodnje u Kragujevcu
"U objavama Stellantisa za treći kvartal 2024. nije bilo pomena o početku proizvodnje 'fiat pande', investitori i akcionari samo mogu da prave pretpostavke. Potencijalni razlozi odlaganja proizvodnje možda leže u upornim uskim grlima koja se javljaju u razvoju softvera, proizvodnje, kao i prekida u lancu snabdevanja) i zagušene potražnje za električnim automobilima", kaže Nešić.
Usled ovih faktora, Stellantis je verovatno morao da prioritizuje određene modele (za kojima je tekuća potražnja stabilna), te je potencijalno bilo prilagođavanja proizvodnih ciklusa. Što se novih modela tiče, logično je da se Stellantis istorijski oslanja na Fiat marku za održavanje tržišnog udela u Evropi.
"Fiat panda" je najprodavaniji auto u Italiji godinama, između ostalog, zbog pristupačnosti. Treća generacija "fiat pande" je konzistentno najprodavaniji auto na italijanskom tržištu od 2013. do 2023. Doduše, pristupačnost "fiat pande" je mač sa dve oštrice za Stellantis.
S jedne strane, pristupačnim modelom se apeluje širem tržištu i štiti tržišni udeo u već poprilično zasićenom B-segmentu kompaktnih vozila (posebno od kineske konkurencije, kao i ekonomične konkurencije u Evropi, kao što je "dacia sandero").
"S druge strane, modeli sa nižom cenom imaju manji profitni potencijal (iako je proizvodnju 'fiat pande' subvencioniše srpska vlada), te dalje mogu produbiti problem iz trećeg kvartala 2024 - negativan efekat količine i proizvodnog miksa. Ekonomija obima je ključna za ovakva vozila, te pretpostavka stoji da Stellantis polaže velike nade u potencijal potražnje za novu 'fiat grande pandu'", ocenjuje Nešić.
Prodaja počela pre dve nedelje
Saša Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata Fiat Chrysler Automobiles Srbija, potvrđuje da serijska proizvodnja još nije počela i da bi ove nedelje trebalo da imaju sastanak sa menadžmentom kompanije. On očekuje da bi uskoro trebalo da odrede datum početka masovne proizvodnje.
"Mi svakodnevno proizvodimo novi model automobila, ali ne možemo reći da je reč o serijskoj proizvodnji", kaže Đorđević za Bloomberg Adriju.
Osim što se oslanja na Fiatove popularne modele, Stellantis je preuzeo i Fiatov poslovni model proizvodnje po porudžbini. To potvrđuje i oglašavanje prodaje pre početka serijske proizvodnje.
Upravo je pre dve nedelje Stellantis, zajednička kompanija italijansko-američkog Fiat Chrysler Automobile i francuskog PSA Group, objavio da je počela prodaja električne "grande pande" koja se proizvodi u fabrici u Kragujevcu.
"Električna 'grande panda' je sada dostupna za naručivanje u Francuskoj i Holandiji, zato što te države subvencionišu kupovinu", saopštio je Stellantis uoči Sajma automobila u Parizu.
Stellantis je na svom sajtu naveo da će se kasnije prodaja kragujevačke pande proširiti i na druga tržišta i druge regione. Kako je navedeno, prodaja "grande pande" počila je na ta dva tržišta kako bi se kupcima pružila prilika da iskoriste podsticaje lokalnih vlasti.
U saopštenju se navodi da će automobil, koji se na tržištu pojavio u dve verzije, "la prima" i "red", moći da se kupi po ceni od 25.000 evra pa naviše.
U Francuskoj 'grande panda' 17.900 evra
U Francuskoj verzija "red" se prodaje po ceni od 17.900 evra (uključujući ekološki bonus), dok je 24.900 bez odbitka, s tim što u Francuskoj postoji dodatnih 2.500 evra podsticaja ako se staro vozilo menja za novo. Tako da može da se kupi za 15.400 evra.
Luksuznija "la prima verzija" košta 18.400 evra (ukljućujući bonus i zamenu staro za novo), odnosno 27.900 evra bez odbitka.
Ova cenovna pozicija ga čini konkurentnim sa sličnim modelima kao što su "citroën ë-C3", sa kojim deli određene tehničke komponente, osnovna cena za "citroen e-c3", "you" verzija je 23.300 evra, a malo bolja "plus" verzija je 24. 920 evra, bez subvencija.
U Holandiji uz subvenciju 23.040 evra
Subvencija za kupovinu novog električnog automobila u Holandiji iznosi 2.950 evra po vozilu. Tamo verzija "red" košta od 25.990, odnosno 23.040, dok "prima" košta od 28.990, odnosno 26.040 evra zbog državnih subvencija.
Električna" fiat grande panda" u Srbiji mogla bi da košta oko 15.000 evra za model "red", ako se uračunaju postojeće subvencije od 5.000 evra i najavljeni dodatni podsticaji u istom iznosu, dok bi luksuznija "la prima" mogla da košta oko 18.000 evra.
U Srbiji će se za početak proizvoditi između 50.000 i 60.000 električnih automobila, a broj proizvedenih vozila u prvoj godini će zavisiti od porudžbina, najavio je Carlos Tavares, izvršni direktor Stellantisa, kada je letos u Kragujevcu zvanično označio početak proizvodnje. Glavno tržište za električnu i hibridnu verziju novog modela biće Evropa, a za Latinsku Ameriku spremaju "fiat grande pandu" sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem na etanol.
Ako imamo u vidu da je pogon u Kragujevcu projektovan za 150.000 vozila godišnje, onda 50.000 vozila predstavlja zaista nizak stepen iskorišćenosti kapaciteta, sa ograničenjima za dalji rast. Ipak, treba naglasiti da su kapaciteti u proizvodnji "fiat 500L" bili 250.000 vozila godišnje, a da stepen iskorišćenja kapaciteta nikada nije dostigao 80 odsto. Sve ovo ukazuje da se kompanija nalazi pred velikim izazovom da ostvari ekonomiju obima i efikasnost procesa proizvodnje.
Stellantis će dalje snižavati cenu 'fiat grande pande'
Dušan Marković, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da u srednjem roku ne treba očekivati značajan rast tražnje, dok će s druge strane tradicionalni konkurenti u Evropi povećavati ponudu, što će konkurenciju učiniti još oštrijom, što može dovesti i do potrebe da se cena "fiat grande pande" dodatno smanji.
Dodatni nepredvidivi faktor može predstavljati jači proboj kineskih konkurenata kod kojih su troškovi proizvodnje električnih vozila za 30 odsto niži nego u Evropi. Kineski brendovi činili su oko osam odsto prodaje električnih vozila u Evropi u 2023. godini, zbog čega je EU uvela dodatne carine na električna vozila do 35 odsto.
Lazar Šestović, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju, nedavno je za Bloomberg Adriju rekao da, ukoliko bi se pokrenula serijska proizvodnja električnih automobila u ovoj fabrici u punom kapacitetu, uticaj na srpsku privredu bio bi ogroman. "Svakako bi uticaj bio veći od jednog procentnog poena na rast BDP-a Srbije u godini u kojoj bi kapacitet proizvodnje automobila bio pun. Dakle, ako se to dogodi u 2025. ili 2026, imali bismo značajan rast privrede samo zbog te jedne fabrike."
Prema njegovim rečima, pored električne "fiat grande pande", u ovoj fabrici se očekuje proizvodnja više različitih modela automobila.
To nije slučajno što Stellantis igra na sigurno i planira da u Srbiji osim električne proizvodi i hibridnu verziju "fiat grande pande". Auto-industrija u Evropi suočava se sa padom potražnje za električnim vozilima nakon što su vlade povukle finansijske podsticaje koji su činili ove relativno skupe automobile pristupačnijim.
U analizi Bloomberg Adrije se navodi da na strani potražnje, električna vozila beleže brojeve znatno ispod očekivanja. Po podacima ACEA, u avgustu 2024. električni automobili su imali udeo od 14,4 odsto na evropskom auto-tržištu, što predstavlja pad od 6,6 procentnih poena u odnosu na prošlu godinu. Takođe, avgust je četvrti mesec zaredom u kome se beleži smanjenje tržišnog udela električnih vozila. Uopšteno, registracije novih automobila u Evropi su se u avgustu 2024. smanjile po dvocifrenim stopama (u odnosu na avgust 2023), a najveća smanjenja su na ključnim tržištima Nemačke (pad od 27,8 odsto), Francuske (pad od 24,3 odsto) i Italije (pad od 13,4 odsto).