Google će verovatno izgubiti žalbu na kazne Evropske unije od 2,4 milijarde evra zbog nepravednog favorizovanja sopstvenih usluga kupovine, rekao je savetnik Evropskog suda.
"Google je iskoristio svoju dominantnu poziciju na tržištu usluga opšte pretrage da bi favorizovao sopstvenu uslugu kupovine tako što je prikazivao sopstvene rezultate", rekla je u četvrtak u neobavezujućem mišljenju Juliane Kokott, nemački državni tužilac pri Evropskom sudu pravde.
Ona je predložila sudijama Evropske unije da odbiju Googleovu žalbu na raniju sudsku presudu kojom su utvrđena ista kršenja. Vrhovni sud EU često sledi takve savete u svojim konačnim presudama, koje obično dolaze mesecima kasnije.
Opširnije
Googleov poraz u parnici sa Epic Gamesom ugrozio industriju vrednu 200 milijardi dolara
Google je izgubio pravnu bitku od Epic Gamesa.
12.12.2023
Slučaj Google: Suđenje u Americi i poreska bezbrižnost u Adria regionu
Prošle nedelje započelo je najvažnije antimonopolsko suđenje današnjice.
21.09.2023
EU uvodi nova pravila za velike tehnološke kompanije
Potencijalno će promeniti način na koji rade.
04.07.2023
Google traži odbacivanje antimonopolske tužbe
Google je u podnesku od ponedeljka tvrdio da slučaj ignoriše najveće rivale kompanije u onlajn oglašavanju i da ne ispunjava zakonske pragove za tvrdnju da postoji monopol.
28.03.2023
EU uvodi stroža pravila za sadržaj na internetu
U slučaju nepoštovanja pravila, kompanije mogu biti novčano kažnjene sa do šest odsto globalnog prometa.
22.02.2023
SAD optužio Google za monopol na tržištu oglašavanja
Ministarstvo pravde SAD i osam država tužili su Google zbog navodnog nezakonitog monopola na tržištu digitalnog oglašavanja.
25.01.2023
Google će dobiti tužbu zbog dominacije na tržištu digitalnih oglasa
Ministarstvo pravde SAD sprema se da tuži Google u utorak zbog dominacije pretraživača na tržištu digitalnog oglašavanja.
24.01.2023
Regulatori konkurencije Evropske unije kaznili su Google 2017. godine sa tada rekordnom novčanom kaznom zbog kršenja antimonopolskih pravila time što su dali prednost sopstvenoj usluzi kupovine u odnosu na konkurente.
Kompanija je bila prinuđena da promeni način na koji prikazuje rezultate pretrage za kupovinu koji bi mogli da pomognu konkurentima da dobiju deo vrednog oglasnog prostora na stranicama za pretragu. Kazna je bila deo tri odluke EU koje su dovele do ukupno 8,3 milijarde evra kazni, uključujući zloupotrebu dominacije na njenom mobilnom operativnom sistemu i prikazivanje reklama.
Iz kompanije su saopštili da će "preispitati mišljenje" i sačekati odluku. "Bez obzira na apel, nastavljamo da ulažemo u naša rešenja koja su uspešna već nekoliko godina i nastavićemo da konstruktivno sarađujemo sa Evropskom komisijom", navodi se u saopštenju.
Komisija je od tada pokrenula novu istragu o navodnoj Googleovoj kontroli digitalnog oglašavanja, iznevši prošle godine tužbe protiv monopola koje su pretile da unište delove Googleovog unosnog poslovanja.
Google je prošle godine potvrdio da neće prihvatiti obavezno ukidanje dela svojih usluga koje Margrethe Vestager, antimonopolska šefica Unije, smatra vitalnim.