Apple Inc. je izgubio pravni spor oko poreskog duga od 13 milijardi evra (14,4 milijarde dolara) u Irskoj, dok je Google izgubio spor vredan 2,4 milijarde evra zbog zloupotrebe svoje tržišne moći, što je podstaklo podršku borbi Evropske unije protiv posebnih sporazuma koje države nude velikim kompanijama.
Evropski sud pravde u Luksemburgu podržao je odluku iz 2016. godine da je Irska prekršila zakon o državnoj pomoći time što je proizvođaču iPhonea dala nepravednu prednost. Isti sud je presudio da je Google 2017. nezakonito iskoristio svoju dominaciju u pretraživačima kako bi bolje rangirao sopstvene proizvode.
Opširnije
Apple predstavio iPhone 16, AI u centru pažnje
Ono što izdvaja novi telefon jeste upotreba veštačke inteligencije, a velika pažnja tokom prezentacije posvećena je novom čipu A18.
09.09.2024
Apple otpušta u sektoru za onlajn usluge, prioriteti se promenili
Apple je preduzeo nesvakidašnji korak otpuštanja oko 100 radnika u svom odeljenju za digitalne usluge.
28.08.2024
Apple predviđa zamah prodaje zbog novih AI funkcija
Akcije tehnoloških divova već duže dominiraju berzanskim indeksima, a veliku petorku čine Apple, Microsoft, Alphabet, Meta i Nvidia.
02.08.2024
Buffett prepolovio udeo u Appleu, akcionarima se upalila crvena lampica
Za vreme kvartala za nama akcije Applea su skočile 23 odsto, a S&P 500 je više puta probijao rekorde.
05.08.2024
Sud je u utorak doneo odluku da bi presuda koju je Apple dobio pred nižim sudom trebalo da bude poništena, jer su sudije pogrešno odlučile da su regulatorne komisije napravili greške u svojoj proceni.
Ova presuda je na neki način podsticaj za komesarku za zaštitu konkurencije EU Margrethe Vestager, čiji se mandat u Briselu bliži kraju, nakon što je dva puta bila izabrana za ovu funkciju.
"Važno je pokazati evropskim poreskim obveznicima da se s vremena na vreme može ostvariti poreska pravda", rekla je Vestager novinarima u Briselu odgovarajući na pitanja o njenoj pobedi u sporu sa Appleom.
Vestager je 2016. godine izazvala gnev preko Atlantika kada je usmerila pažnju na poreske aranžmane Applea. Tvrdila je da je Irska omogućila nezakonite koristi kompaniji sa sedištem u Kupertinu u Kaliforniji, što je omogućilo Appleu da godinama plaća znatno manje poreze nego druge firme u toj zemlji.
Ona je naložila Irskoj da povrati iznos od 13 milijardi evra, što je iznosi oko dve četvrtine globalne prodaje Mac računara. Novac se sada nalazi na depozitnom računu dok ne bude doneta konačna presuda.
"Razočarani smo današnjom odlukom jer je prethodno opšti sud pregledao činjenice i kategorički poništio ovaj slučaj", rekla je portparolka Applea.
I portparol Googla rekao je da je kompanija razočarana sudskom presudom o njenoj žalbi u vezi sa dešavanjima iz 2017. i da su oni nakon zabrinutost EU otklonili problem i dozvolili da se generiše više klikova za druge usluge i proizvode.
Fokus EU na Google otvorio je put za globalnu kontrolu ove kompanije, od SAD do Velike Britanije.
Akcije Apple-a su u 4.16 ujutru po njujorškom vremenu pale za 1,3 odsto na 218 dolara u pretprodajnom trgovanju u utorak.
Iako je ovo negativan ishod za Irsku, koja je tvrdila da nije pružila nikakve poreske privilegije Appleu ili drugim tehnološkim kompanijama koje tamo imaju sedište, s obzirom na to koliko je dugo trajao slučaj, malo je verovatno da će ovo imati veliki uticaj na zemlju. Irska je država u kojoj se nalazi veliki broj evropskih predstavništva tehnoloških kompanija.
Izvršni direktor Tim Cook je prethodno osudio potez EU i naveo da je to "politička besmislica". Američko ministarstvo finansija je takođe reagovalo, rekavši da EU postaje "nadnacionalna poreska vlast" koja bi mogla da ugrozi globalne poreske reforme. Tadašnji predsednik Donald Trump je 2016. rekao da Vestager "mrzi Sjedinjene Američke Države jer tuži sve naše kompanije".
Odluka u vezi sa Appleom je do sada bila najveća u Vestagerovoj decenijskoj kampanji za poresku pravednost, koja je takođe bila usmerena na kompanije kao što su Amazon.com Inc. i proizvođač automobila Stellantis NV, koji je vlasnik Fiata. Vestager je tvrdila da su selektivne poreske privilegije velikim firmama nezakonita državna pomoć koja je zabranjena u EU.
Kada je u pitanju slučaju koji je rešen u utorak, on se odnosio na dva poreska sporazuma sa irskom vladom iz 1991. i 2007. godine. Ti sporazumi omogućili su Appleu da pogrešno pripiše irski profite "glavnom sedištu koje je postojalo samo na papiru", prema proceni EU. To je rezultiralo masivnim smanjenjem poreskih obaveza. Antimonopolski organ EU je tvrdio da je ovim potezom Apple bio antikonkurentski, i dobio nezakonitu državnu pomoć.
Slučaj je dospeo pred najviši sud EU nakon što je Vestager osporila pobedu Applea pred nižim sudom 2020. godine. Sudije na vrhovnog sudu EU su utvrdile da su nadzornici za državnu pomoć napravili nekoliko grešaka.
Apple je bio jedan od prvih američkih tehnoloških divova koji je počeo da posluje u Irskoj, zbog niskih stopa poreza na dobit tokom 1980-ih i ranih 1990-ih, koje su za cilj imale da privuku strane investitore. Kompanija je osnovala svoje evropsko sedište izvan grada Korka na jugu Irske 1980. godine i sada zapošljava oko 6.000 ljudi.
Tokom godina, mnoge poreske rupe koje su nekada bile dostupne su zatvorene, a Irska je 2021. godine potpisala OECD mere koje uključuju globalnu minimalnu stopu od 15 odsto za multinacionalne korporacije.
- U pisanju pomogli Gian Volpicelli, Saim Saeed, Subrat Patnaik, i Lauren Vella.
(Ažurirano izjavom Margrethe Vestager, detaljima oko spora EU i Googlea i gostovanjem vanredne profesorke na University College London Melanie Garson u Bloomberg Adria Connectu)