Google je dobio sudsku bitku sa Evropskom unijom (EU), vođenu zbog kazne od 1,5 milijardi evra (1,7 milijardi dolara) i optužbe da sprečava prisustvo konkurencije u sektoru onlajn oglašavanja. Time je kompanija delimično nadomestila prošlonedeljni poraz koji je pretrpela u zasebnoj presudi, u vezi sa zloupotrebom monopolskih ovlašćenja.
Sudije Opšteg suda EU u Luksemburgu podržale su prigovor jedinice pod okriljem Alphabeta - na novčanu kaznu izrečenu 2019, rekavši da su regulatori napravili greške u svojoj istrazi. Evropska komisija (EK) navela je da je Google - kao dominantni posrednik za oglašavanje na mreži - nezakonito sprečio rivale kao što su Yahoo i Microsoft da postavljaju oglase na sajtove trećih strana.
Na presudu od srede još uvek se može uložiti žalba najvišem tribunalu bloka, Sudu pravde, a odluka dolazi nakon dva sudska uspeha šefice antimonopolskih institucija Margrethe Vestager i njenih pokušaja da obuzda uticaj Silicijumske doline.
Opširnije
MMF ipak odlaže razgovore s Rusijom posle kritika iz EU
Međunarodni monetarni fond odložio je na neodređeno vreme svoje prve planirane konsultacije sa Rusijom od početka rata u Ukrajini.
18.09.2024
Von der Leyen predstavila novi sastav Evropske komisije
Novi sastav komisije nešto je manje okrenut tradicionalnijoj podeli resora pa se na prvu stiče utisak da bi moglo da dođe do preklapanja nadležnosti.
17.09.2024
Suficit evrozone se utrostručio u julu u odnosu na prošlu godinu
Od januara do jula 2024. evrozona je zabeležila suficit od 127,7 milijardi evra, u poređenju sa 3,7 milijardi evra od januara do jula 2023. godine.
16.09.2024
Apple i Google izgubili milijarde dolara u sudskim sporovima sa EU
Evropski sud pravde je doneo odluku da bi presuda koju je Apple dobio pred nižim sudom trebalo da bude poništena, jer su sudije pogrešno odlučile da su regulatorne komisije napravili greške u svojoj proceni.
10.09.2024
Ona je prošle nedelje pobedila Google na najvišem sudu - zbog pokušaja da izbegne antimonopolsku kaznu od 2,4 milijarde evra i favorizovanja rezultata sopstvenih proizvoda u domenu pretraga, i takođe je pobedila Apple, koji je pokušao da zaobiđe irski porez od 13 milijardi evra.
Slučaj u vezi sa servisom Google AdSense poslednji je u seriji sudskih sporova koji se vode tokom mandata Margrethe Vestager, a koji treba da budu okončani nakon deset godina. Regulatori EU su ciljali na ulogu Googlea kao posrednika oglasa za sajtove, gde proizvod AdSense for Search postavlja oglašavanje na platformama, uključujući sajtove novina, blogove i sajtove za putovanja.
Kada je briselsko regulatorno telo kaznilo Google sa 1,49 milijardi evra 2019. godine, tada je navedeno da su kompanijski ugovori sprečavali da sajtovi (s kojima sarađuje) prihvataju oglase rivala na mreži, kao što su Microsoft i Yahoo. Kada bi korisnik uneo upit u okvir za Google pretragu na veb-lokacijama, oglasi rivala bili bi blokirani. Svi problematični ugovori su odbačeni do 2016. godine, kada je EU digla pompu s istragom.
Greške EU
Uprkos potvrđivanju većine obrazloženja EU, sudije su u presudi od srede rekle da su regulatori pogrešili u proceni trajanja spornih klauzula, kao i kod dela tržišta koje su pokrivali tokom 2016. godine.
Komisija EU "nije utvrdila da sve tri klauzule koje je identifikovala predstavljaju zloupotrebu dominantnog položaja i, sve skupa, pojedinačno i kontinuirano kršenje" antimonopolskih pravila, kaže sud.
Na saslušanju u Opštem sudu EU 2022. godine, advokati Googlea su rekli da kazna EU iz 2019. predstavlja "kvazikrivičnu meru veoma velikih razmera".
Slučajevi Googlea, koje posmatra EU, istakli su suštinu napora Margrethe Vestager da se obračuna sa rastućom moći velikih tehnoloških kompanija. Ona je do danas kaznila ćerku firmu Alphabeta sa više od osam milijardi evra, a pokrenula je i četvrti slučaj u vezi sa Googleovim poslovanjem i tehnologijom oglašavanja. To ukazuje da firmu treba "rascepkati", kako bi se otklonila zabrinutost protiv monopola. Čeka se konačna odluka u toj istrazi.