Pravni poraz koji je Google pretrpeo u sporu sa Epic Gamesom, proizvođačem video-igre Fortnite, preti da uruši duopol koji drže prodavnica aplikacija ove kompanije sa Appleom, koji dvema kompanijama donosi blizu 200 milijardi dolara godišnje i određuje način na koji milijarde potrošača koriste mobilne uređaje.
Presuda koju je porota suda u San Francisku izrekla u ponedeljak predstavlja udarac za poslovni model u sektoru aplikacija dve kompanije, koje naplaćuju provizije od čak 30 odsto programerima softvera koji najčešće imaju malo drugih opcija.
Epic je proveo godine boreći se protiv te prakse i uspeo da ubedi saveznu porotu da se složi da je Google, jedinica kompanije Alphabet Inc, poslovala kao monopol. Presuda će verovatno dovesti do izmene pravila poslovanja prodavnice aplikacija, koja su se već našla na udaru regulatora i zakonodavaca širom sveta.
Opširnije
Ni Đoković, ni Jokić, Avramović je najpretraživaniji sportista u 2023.
Kompanija Google u ponedeljak je tradicionalno objavila svoju godišnju listu najpretraživanijih pojmova.
11.12.2023
Google predstavio svog konja u AI trci, Gemini dostupan programerima
Gemini će biti dostupan u 170 zemalja, ali zasad neće moći da se koristi u Evropi ili Ujedinjenom Kraljevstvu.
06.12.2023
Apple zaradi 36 odsto Googleovog prihoda iz ’safarija’
Ministarstvo pravde SAD pokušava da dokaže da sporazum za Appleom ugrožava konkurenciju.
14.11.2023
Tvorac video-igre Fortnite otpušta 16 odsto zaposlenih
Epic Games Inc. otpušta 870 zaposlenih s namerom da smanji troškove.
28.09.2023
"Domine će početi da padaju", rekao je Tim Sweeney, izvršni direktor Epic Gamesa, u intervjuu nakon presude. " Nazire se kraj proviziji od 30 odsto."
Apple odneo pobedu u sličnoj parnici protiv Epic Gamesa 2021. godine, međutim, tu presudu doneo je jedan sudija. Priroda Googleovog modela, u vezi sa kojim je žiri jednoglasno stao na stranu Epic Gamesa, navela je ljude koji su zapravo potrošači da razmišljaju o aplikacijama za pametne telefone. Za manje od četiri sata razmatranja, otkrili su da se Google pribegavao antikonkurentskim potezima, naneo štetu Epic Gamesu i nezakonito nametnuo sopstveni sistem naplate programerima.
Pravna bitka je započela 2020, kada je Fortnite izbačen iz Apple i Google Play prodavnica aplikacija jer je proizvođač ove video-igre instalirao svoj sistem naplate u tajnosti. Ideja gejming kompanije bila je da zaobiđe proviziju od 30 odsto koju dva tehnološka giganta uzimaju za kupovine i pretplate na njihovim platformama. Kao odgovor na to, Epic Games je tužio obe kompanije.
Google je takođe bio meta kritika i zbog sklapanja odvojenih ugovora sa velikim kompanijama poput Spotify Technology SA u kojima nudi niže provizije. U presudi donetoj u ponedeljak, porota je zaključila da Google ne treba da zahteva od programera koji rade na razvoju aplikacija za android da koriste njegov sistem za kreiranje softvera kako bi prodavali aplikacije u njegovoj prodavnici, kao i da ne bi trebalo da sklapa posebne ugovore sa određenim proizvođačima.
"Neposredan efekat je da ćemo videti promenu na tržištu gde će velike tehnološke kompanije morati da prilagode - bilo da je u pitanju veći pristup, bolji uslovi, više opcija za programere - da bi sprečile pravnu izloženost", rekao je Paul Swanson, partner u kompaniji Holland & Hart, koja je specijalizovana za tehnologiju i antimonopolsko pravo.
Slučaj takođe naglašava mišljenje mnogih potrošača da su velike tehnološke kompanije stekle previše moći. Google se ove jeseni takođe suočio sa nadzorom sudije Ministarstva pravde zbog monopola u oblasti pretraživanja, iako se ishod tog suđenja tek očekuje.
Izvršni direktor Epica predvideo je da će, kako Google počne da menja svoje poslovanje i pritisak javnosti počne da raste, i druga kompanija koja drži monopol u ovoj oblasti biti primorana da reaguje. "Ista stvar će početi da se dešava sa Appleom", rekao je on.
To će na kraju pomoći potrošačima, rekao je Sweeney. "To je realnost ekonomije", rekao je on. "Kada iz ekosistema uklonite porez od 30 odsto, potrošačke cene će postati pristupačnije ili će kvalitet postati bolji, a i izbor će se povećati."
Tokom ovog slučaja, Epic je skrenuo pažnju na ugovore sa manjim porezima koje je Google sklopio sa gejming kompanijama kao što su Activision Blizzard Inc. i Nintendo Co. Svaka kompanija koja radi na razvoju igara sada treba da zahteva jedan od tih ugovora, naveo je Sweeney.
I za Apple i za Google u igri je čitavo bogatstvo. Predviđa se da će potrošnja u aplikacijama dostići 182 milijarde dolara sledeće godine i 207 milijardi dolara 2025. godine, navode iz firme Sensor Tower.
Zakon o digitalnim tržištima u Evropskoj uniji već sada podstiče promene. Prvi put, Apple će morati da uključi i prodavnice aplikacija i sisteme naplate trećih strana u regionu.
Dve kompanije su počele da prilagođavaju poslovne modele, kako bi ih uskladile sa tim zakonom, koji stupa na snagu sledeće godine. Apple sada dozvoljava takozvanim aplikacijama za čitanje - kao što je softver za skladištenje u klaudu, gledanje video-zapisa i čitanje knjiga - da se povezuju sa spoljnim veb-lokacijama za naplatu. To zaobilazi Appleovo smanjenje prihoda.
I Apple i Google su takođe promenili svoje smernice kako bi uzeli proviziju za aplikacije za pretplatu. Takođe, Apple je bio primoran da dozvoli aplikacijama za upoznavanje u Holandiji da zaobiđu njegov sistem naplate.
Ali Epic pobeda u parnici protiv Googlea ima potencijal da donese velike promene u matičnoj zemlji kompanija. To uključuje vraćanje internet softvera nazad u otvorenije okruženje, a ne na zatvorene ekosisteme prodavnica aplikacija, kaže profesor prava sa Stanford univerziteta Mark Lemley.
Kako navodi Lemely, poslednje dve decenije došlo je do duboke transformacije od otvorenog interneta do sistema koji su kao "bašte sa visokim zidovima". "To je jedna od stvari zbog kojih je internet tržište tako koncentrisano. Ova presuda je napravila veliku rupu u zidu bašte."
Iako je u parnici sa Appleom 2021. godine presuđeno u korist tehnološkog giganta u devet od 10 tačaka protiv Epica, jedno pitanje je još uvek bez odgovora: da li Apple treba da dozvoli svim kreatorima aplikacija trećih strana da upućuju klijente na veb-sajtove za plaćanje kupovine, i tako zaobiđu proviziju. Izgleda da proizvođač iPhonea neće moći da izbegne tu sudbinu.
Iz Googlea, koji planira da uloži žalbu na presudu, saopšteno je da će "nastaviti da brani svoj poslovni model i ostati duboko posvećen korisnicima, partnerima i širem Android ekosistemu". Apple nije odgovorio na zahtev za komentar.
Iz Applea je saopšteno da nema nikakve sporedne poslove sa programerima, iako nudi snižene cene nekim partnerima, kao što je Amazon.com Inc, za striming video-zapisa. Tokom suđenja, advokati Epica su naveli da Google takođe nije pravilno čuvao neke interne zapise relevantne za slučaj.
"Mislim da nema mnogo debate o tome da po pitanju monopola isto važi i za Google i za Apple", rekao je Jason Kint, izvršni direktor Digital Content Next, trgovinskog udruženja kompanija koje proizvode digitalni sadržaj. "Treba da se utvrdi da li je Apple to zloupotrebio ili ne."