Ovu sedmicu obeležiće avio-industrija - nakon pauze od četiri godine, Salon avijacije u Parizu ponovo se održava. Sudeći po prvom danu, apetiti u industriji veliki su koliko i želja putnika da se vrate pretpandemijskom nivou putovanja.
Već prvog dana Airbus SE je potpisao ugovor sa indijskim prevoznikom IndiGo za rekordnu porudžbinu od 500 letelica iz porodice A320. Od njegovog konkurenta Boeing Co. stigle su najave ubrzanja proizvodnje čuvenih modela 737 - cilj je proizvodnja od 38 letelica mesečno, što bi predstavljalo 23 odsto rasta proizvodnje. Turkish Airlines se dvoumi između dva rivala oko porudžbine koja bi oborila postavljen rekord - čak 600 letelica.
Jasno je da su posle nekoliko godina pauze lideri u avio-industriji rešeni da nadoknade propušteno, ali među njima ima i skeptika.
Opširnije
Boeing: Trište aviona vredeće osam biliona dolara
Boeing očekuje da će svetska flota gotovo udvostručiti do 2042. godine.
18.06.2023
Avio-prevoznici zahtevaju da poreski obveznici snose troškove za biogoriva
Avio-prevoznici traže da poreski obveznici u Evropi snose troškove za smanjenje emisija.
17.06.2023
Airbus dobio rekordnu narudžbinu od najveće indijske avio-kompanije
Airbus SE je obezbedio sebi najveću porudžbinu aviona u istoriji vazduhoplovstva.
19.06.2023
Airbus predviđa nestašicu širokotrupnih aviona
Airbus je saopštio da će se tržište širokotrupnih aviona suočiti sa sličnim problemima kao segment uskotrupnih.
05.06.2023
"Do sada smo već dosta naručivali od Boeinga i Airbusa i sada čekamo da se lanci snabdevanja ubrzaju. Znam da su svi uzbuđeni, oba proizvođača žele velike porudžbine, ali uvek možete primiti porudžbine, ali kako ćete ih dostaviti?", rekao je za Bloomberg izvršni direktor Qatar Airwaysa Akbar Al Baker.
Sličnu zabrinutost izrazio je i predsednik Air Leasea Steve Udvar-Hazy. U uključenju za Bloomberg Adria Connect iz Pariza, novinar Bloomberga Guy Johnson kaže da među mnogim liderima u industriji postoji zabrinutost da trenutne porudžbine oslikavaju trenutnu jaku tražnju u avioindustriji - koja ne mora nužno potrajati.
"Postoji strah da ne naručuju letelice čak ni zbog tražnje, već zato što brinu da posle neće imati priliku, jer je lanac snabdevanja Airbusa i Boeinga toliko zategnut u ovom trenutku. Sada imamo bitku u industriji oko pitanja da li je porudžbina previše ili će tražnja ostati jaka. I Boeing i Airbus očekuju ovo drugo, pogotovo u Zalivu i Indiji," kaže Johnson.
A osim lanaca snabdevanja i trke u porudžbinama, među ambicioznim ciljevima ostaje i dekarbonizacija. Iz američke Federalne uprave za civilno vazduhoplovstvo stigle su najave da će pojačati proizvodnju održivog goriva sa letelice na tri milijarde galona godišnje do 2030. Krajnji cilj je da to gorivo potpuno pokriva potrebe avijacije do 2050. godine, što bi podrazumevalo proizvodnju 35 milijardi galona godišnje.
"Rešenje za veći deo problema jeste povećanje održivog goriva za avijaciju i smanjenje 'zelenih premija' koje moramo da plaćamo za takav tip goriva", rekao je za Bloomberg potpredsednik United Airlinesa Mike Leskinen.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, Guy Johnson ističe da će dekarbonizacija biti ogroman izazov za avio-industriju. Održivo niskougljenično gorivo je glavni način da se ona postigne, ali trenutna proizvodnja nije dovoljna.
"Bidenov Zakon o smanjeju inflacije je učinio dosta da pogura Ameriku u pravcu dovoljne proizvodnje, ali to ostaje ogroman izazov. Još jedan problem koji ide uz to jeste da ovo gorivo može postati skuplje u narednom periodu bez mogućnosti da padne na nivo standardnog goriva. Rezultat toga bi bio da avijacija postane skuplji biznis. Avionske karte koje bismo ti i ja plaćali u narednim godinama mogle bi dugo da ostanu skupe dok prolazimo kroz ovaj tranzicioni period", kaže Johnson.