Veliki igrači u auto-industriji ne snižavaju cene - pravilo je da nude privremene popuste i promotivne periode, ali uvek u odnosu na preporučenu maloprodajnu cenu proizvođača. Tesla je, u svom stilu, prekršila i to pravilo i snizila cenu čak šest puta zaredom, preteći da izazove ono što je direktor Forda nazvao ratom cena.
Osim nametnute trke u cenama, postoji još jedan razlog za pojeftinjenja na svetskom nivou - sve je više električnih vozila (EV) na proizvodnim trakama. U Severnoj Americi, u prvom tromesečju 2023. proizvedeno je 219.000 vozila na baterije, što je skok od 39 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Opširnije
Tesla nastavlja da snižava cene uprkos manjoj profitabilnosti
Početna cena 'modela Y' pala je za 29 odsto u nešto više od tri meseca.
20.04.2023
Tesla podiže cene modela S i X nakon pada na berzi
Početna cena luksuzne limuzine Model S i terenca Model X povećana je za 2.500 dolara, ili oko dva do tri odsto.
21.04.2023
Teslin najprodavaniji model jeftiniji za 29 odsto za samo tri meseca
Tesla je smanjila početnu cenu svog najprodavanijeg vozila za skoro trećinu, za nešto više od tri meseca.
19.04.2023
Više cene pomogle Mercedesu da nadmaši očekivanja
Fokusiranje na skuplje modele pomoglo je u prevazilaženju viših cena sirovina.
21.04.2023
U igri je i inovacija - u istom periodu proizvedeno je skoro 29.000 vozila koja se nisu pravila godinu dana ranije, uključujući "ford F150 lightning", "volkswagen ID.4" i dva modela Mercedesa, EQS i EQE SUV. Ta četiri modela sada čine 13 odsto domaće proizvodnje električnih vozila. Istovremeno, General Motors je utrostručio proizvodnju "chevrolet bolta" u prvom tromesečju.
Tesla nastavlja da dominira tržištem električnih vozila - kompanija je povećala proizvodnju svakog od svoja četiri modela u prvom kvartalu i proizvela oko 150.000 vozila. Ipak, ono što istinski pravi bum na tržištu jesu potpuno nova električna vozila koja se pojavljuju na tržištu Sjedinjenih Američkih Država.
Ali dok na tržišta stiže poplava električnih vozila, kada se svode računi, investicija u taj sektor nije nešto što investitori i deoničari mogu lako da svare. Fordova jedinica proizvodnje električnih vozila je tokom prvog kvartala prijavila udvostručene operativne gubitke od 722 miliona dolara pre poreza i kamata. Prihodi su bili manji za 27 procenata u odnosu na isto doba prošle godine.
"Problem je što niže cene jesu privlačnije potrošačima u inflatornoj klimi, ali nisu privlačne proizvođačima čiji troškovi proizvodnje i investicija u električna vozila rastu. Ako pogledamo Kinu, efekat nižih cena je bio mešovit i mnogi proizvođači beleže gubitke u prvom kvartalu - to je nešto što auto-proizvođači žele da izbegnu", kaže u razgovoru za Bloomberg Adria Connect novinarka Bloomberga Monica Raymunt.
U Kini, rat cenama predstavlja poseban udarac za auto-proizvođače. Popusti nisu uspeli da pojačaju prodaju za većinu kompanija, a i tamo gde jesu, osetila se manja zarada. Sa izuzetkom BYD-ja i Changana, većina vodećih proizvođača borila se sa padom profita, najgorim od 2020. Proizvođači električnih vozila prijavili su slabu prodaju. Teslina prodaja je u aprilu, nakon redukcija cene, pala za skoro 15 odsto u odnosu na mart - prodato je samo 1.512 jedinica.
Sama elektrifikacija ostaje izazov za proizvođače. Iako se dobavljački lanci polako vraćaju na pretpandemijski nivo, svaka fluktuacija na ovom polju daleko jače pogađa industriju električnih vozila. Skraćivanje dobavljačkih lanaca je jedan od primarnih ciljeva u industriji EV.
"Vidimo proizvođače poput Volkswagena koji se odlučuju na investicije u sirovine i čvršći lanac snabdevanja kao Tesla, koja se bori za vertikalnu integraciju svog dobavljačkog lanca. Veća kontrola nad tim segmentom daje proizvođačima i veću slovodu u određivanju cena", objašnjava Raymunt.
Dakle, šta očekuje Teslu dalje? Dok etablirani proizvođači poput Forda i General Motorsa mogu sebi da priušte balans između gubitaka i potrebe da ostanu konkurentni na tržištu EV-jeva, Tesla se suočava sa većim rizicima. Tesline marže, naravno, imaju višu početnu tačku, ali njihov pad ne može da se nastavlja još dugo.
"U globalu, niže cene su udarac za auto-proizvođače, pogotovo zato što ne postoji paritet u maržama klasičnih i električnih vozila. Verujem da će se auto-industrija držati postojećih cena koliko god je moguće", ocenila je Raymunt.
Na kraju, da li niže cene automatski znače i veću adopciju električnih vozila? U ovom slučaju cena nije ono što ultimativno diktira ponašanje potrošača.
"Cena energije je bitan faktor. Državne vlasti i privatni sektor takođe određuju kako će izgledati infrastruktura i proces adopcije, a u Evropi i Severnoj Americi je i dalje predmet debate ko je odgovoran za izgradnju te infrastrukture. To je ono što će odrediti šta će se dešavati sa tržištem električnih vozila u budućnosti", zaključila je Raymunt.
Pogledajte video.