Viši softverski inženjer u Googleu napisao je kritiku tvrdeći da lider internet pretrage gubi prednost u oblasti veštačke inteligencije (AI) u odnosu na zajednicu otvorenog koda, gde mnogi nezavisni istraživači koriste tehnologiju veštačke inteligencije za brz i neočekivan napredak.
Inženjer Luk Sernau je početkom aprila objavio dokument o internom sistemu u Googleu. Tokom proteklih nekoliko nedelja, dokument je podeljen hiljadama puta među zaposlenima u Googleu, navela je osoba koja je upoznata sa tim, a koja je tražila da ne bude imenovana, jer nije ovlašćena da razgovara o internim pitanjima kompanije. Dokument je u četvrtak objavila konsultantska kuća SemiAnalysis, a obišla je Silikonsku dolinu.
U Sernauovoj analizi, Googleovo rivalstvo sa startapom OpenAI odvratilo je pažnju kompanije od brzog razvoja tehnologije otvorenog koda. "Dosta smo pregledali OpenAI. Ko će preći sledeću odlučujući korak? Šta će biti sledeći potez?", napisao je. "Ali neprijatna istina je da mi nismo u poziciji da pobedimo u ovoj trci, a nije ni OpenAI. Dok smo se prepirali, treća frakcija je tiho jela naš ručak. Govorim, naravno, o otvorenom kodu."
Opširnije
Futurista Ian Beacraft: Bez brige, AI će nas sve zameniti
Futurista Ian Beacraft je zaključio da je dobro što će nas veštačka inteligencija zameniti.
22.04.2023
Musk želi da izgradi sopstveni ChatGPT
Elon Musk želi da stvori rivala fenomenu veštačke inteligencije ChatGPT-u.
18.04.2023
AI razlog za loš san direktora Googlea
Izvršni direktor Googlea i Alphabeta smatra da veštačka inteligencija mora biti regulisana, kako se ne bi zloupotrebljavala.
17.04.2023
Kineski SenseTime otkriva najnovijeg izazivača ChatGPT-ja
Kompanija SenseTime Group pohvalila se nizom novih servisa veštačke inteligencije.
11.04.2023
Kineska kompanija Alibaba pokreće konkurenta ChatGPT-ju
Kineski gigant internet trgovine Alibaba pozvao je korisnike na testiranje njihovog vlastitog alata za veštačku inteligenciju.
07.04.2023
Sernau nije odgovorio na zahtev za komentar.
Kako se napredak u generativnoj veštačkoj inteligenciji ubrzava, zaposleni u Googleu i drugim tehnološkim gigantima su se uključili u burne interne i eksterne diskusije o tehnologiji koja preuređuje njihovu industriju. Google je posebno bio pod pritiskom pošto je široka popularnost OpenAI-jevog četbota ChatGPT izazvala zabrinutost da kompanija možda gubi svoju prednost u veštačkoj inteligenciji, oblasti u kojoj je dugo bila lider.
Ipak, Sernau je tvrdio da stvarna pretnja Googleu dolazi iz zajednica otvorenog koda, gde inženjeri ubrzano unapređuju modele koji se po kvalitetu nadmeću sa onima u velikim tehnološkim kompanijama, a mogu biti jeftiniji. Ovi modeli, rekao je on, mogu biti brži, prilagodljiviji i korisniji od Googleovih.
"Nemamo tajni sastojak", napisao je Sernau. "Naša najveća nada je da učimo i sarađujemo sa onim što drugi rade izvan Googlea." On je izrazio zabrinutost da klijenti neće biti voljni da plaćaju modele sa tako visokokvalitetnom tehnologijom u ponudi, kada ima onih koji su besplatni.
Portparol Googlea nije dao komentar na sadržaj objave. U nedavnom pozivu, izvršni direktor Alphabeta Sundar Pichai rekao je: "Naše investicije i otkrića u AI tokom poslednje decenije dobro su nas pozicionirali", ukazujući na napredak u razvoju modela i radu sa programerima i drugim partnerima. Pichai je u prošlosti pozivao na regulaciju veštačke inteligencije, upozoravajući da bi tehnologija mogla biti "veoma štetna" ako se ne primeni na promišljen način.
U februaru, veliki jezički model koji je kreirala Meta procurio je u javnost, ubrzavajući napredak u generativnoj veštačkoj inteligenciji na forumima otvorenog koda. Model, poznat kao LLaMA, manji je od modela koje su Google i OpenAI reklamirali, što olakšava rad sa njim; istraživači trenutno moraju da se prijave na Meta da bi pristupili LLaMA.
Googleu bi bilo dobro da se usredsredi na manje, okretnije modele, tvrdi Sernau. "Džinovski modeli nas usporavaju", napisao je inženjer. "Dugoročno gledano, najbolji modeli su oni koji se mogu brzo ponoviti."