Jednog prohladnog februarskog popodneva u Atlanti (Džordžija) prošle godine, stotine pozadinskih glumaca koji su snimali scenu bokserskog meča za "Creed III“ zamoljeni su da se iz arene u kojoj su navijali prebace u veliki šator u blizini. Kada su ušli, ponovo su se smenjivali da sede i navijaju, osim što su sada sami sedeli ispred kruga malih kamera koje su veoma detaljno snimale njihovo kretanje. Asistent za produkciju iza kamera držao je kartice. "Ustanite!", pisalo je na jednoj. "Nazdravite!", bilo je na drugoj kartici. Rečeno im je da će skenovi biti korišćeni za popunjavanje scena gomile, čime će 200 ljudskih glumaca izgledati kao hiljade.
Stephen Shutters je bio jedan od tih glumaca, i tada nije mnogo razmišljao o tome. "Niko nije", kaže on.
Sada razmišlja o tome. Pita se šta je MGM Studios, producentska kuća koja stoji iza "Creed III", uradila sa njegovim skeniranjem. Da li su izbrisani? Da li su korišćeni za neki drugi film? Da li su pomogli da se obuči AI model koji bi mogao da dočara lažne pozadinske glumce? U to vreme, studio nije rekao niti ponudio bilo kakvu papirologiju za skeniranje.
Opširnije
Štrajk u Holivudu: Muke milionera ili borba za prava radnika?
Sindikati američkih glumaca (Screen Actors Guild - SAG-AFTRA) i filmskih pisaca (Writer’s Guild of America - WGA) rešili su da se suprotstave Alijansi filmskih i televizijskih producenata (Alliance of Motion Picture & TV Producers) koji predstavljaju velike filmske studije i striming platforme poput Disneyja i Netflixa.
19.07.2023
Netflix otkupio prava za Deppov povratnički film
Netflix će Johnnyja Deppa podržati u prvoj ulozi nakon što ga je bivša supruga Amber Heard optužila za zlostavljanje.
09.07.2022
Holivudski scenaristi štrajkuju za veće plate
Scenaristi koji stoje iza nekih od najpopularnijih televizijskih emisija ne rade, tražeći bolje uslove za rad.
02.05.2023
Zašto štrajkuju holivudski glumci i scenaristi
Prvi put u više od 60 godina, holivudski scenaristi i glumci štrajkuju u isto vreme.
14.07.2023
MGM nije odgovorio na zahtev za komentar. Shuttersova retrospektiva dolazi zahvaljujući rastućem korporativnom interesovanju za korišćenje generativne veštačke inteligencije za zamenu pozadinskih glumaca u filmovima, što je ideja koja bi efekte ispunjavanja gužve podigla na viši nivo. Jedna je stvar dočarati nekoliko zgrada iz CGI-ja (engl. computer-generated imagery) i možda popuniti arenu, ali pojedinačni ljudski akteri?
Ideja nije čudna: napravila sam svoj AI klon bez previše problema ranije ove godine. A ta perspektiva je podstakla prvi štrajk i holivudskih glumaca i pisaca od 1960. godine, sa sindikatima koji pozivaju na bolju platu i veću transparentnost u pogledu onoga što se dešava sa digitalnom sličnošću izvođača.
Oni postupaju u okviru svojih prava da to učine, i ako studiji nastave da se opiru tim zahtevima (što se čini do sada), ponašaće se kao licemeri. Sami studiji su pod pretnjom da će njihov sadržaj biti uklonjen - od strane kompanija za veštačku inteligenciju - i to bez odgovarajuće dozvole ili odgovarajuće finansijske nadoknade. Uopšteno govoreći, svi treba da počnu da otkrivaju kako se digitalni sadržaj koristi i da pošteno plaćaju ljudima za to.
Ohrabrujuće, čini se da se stvari kreću u tom pravcu. OpenAI je ovog meseca potpisao ugovor sa Associated Pressom o licenciranju arhive vesti, a kompanija sa veštačkom inteligencijom je takođe proširila svoj ugovor o licenciranju sa Shutterstockom, dobavljačem fotografija, kako bi joj pomogla da napravi realističnije AI fotografije. Takvi dogovori su kritični da bi alati veštačke inteligencije, poput ChatGPT-ja, bili pametniji i da bi se kreatorima sadržaja pružila fer naknada.
U filmovima, međutim, OpenAI nije veliki igrač. Ta uloga pripada drugim kompanijama sa veštačkom inteligencijom kao što je Runaway, startap sa sedištem u Njujorku, čiji sistem može da generiše kratke video-klipove na osnovu tekstualnih upita. Alat je korišćen za dočaravanje pokretne pozadine za hirovite "rok scene" u Oskarom nagrađenom filmu "Sve svuda odjednom" (Everything Everywhere All at Once). Scena izgleda dovoljno realistično da možda nećete ni moći da kažete da je generisana veštačkom inteligencijom.
Tehnologija Runaway je takođe korišćena za snimanje kratkog filma pod nazivom "Hvala što se ne javljate" (Thank You For Not Answering), koji ima više iskrivljenog, čudnog kvaliteta sadržaja AI, sa ljudskim licima generisanim putem AI koja se klate i izvijaju. Ali takvi sistemi se poboljšavaju, posebno kada su obučeni na više snimaka. Runaway je obučio svoje AI alate za različite skupove podataka, uključujući jedan koji sadrži 240 miliona slika i drugi sa 6,4 miliona video-klipova. Portparol startapa nije precizirao njihove izvore.
Glumci u pozadini (ranije poznati kao statisti), kao i mali glumci koji imaju stalne uloge na TV-u i filmovima, verovatno su najranjiviji na ove vrste tehnoloških napredaka. Studio bi, na primer, mogao da natera glumca da dođe na dva dana snimanja umesto 10 i da iskoristi snimak da obuči AI sistem da generiše njihovu "glumu" do kraja filma.
Studiji su rekli američkom sindikatu glumaca SAG-AFTRA da mogu zaštititi digitalnu sličnost izvođača. To je dobar početak, ali ako žele da oduzmu višednevne plate izvođačima, to takođe ograničava njihov potencijal da izgrade karijeru ili da se zadrže na poslu dovoljno dugo da dobiju veliki odmor. U najmanju ruku, trebalo bi da obezbede da sličnosti tih aktera ne budu samo "zaštićene", već da budu pravilno nadoknađene, uz obelodanjivanje budućih upotreba.
Kompanije za striming kao što je Netflix Inc. postale su ozloglašene u Holivudu po skrivanju broja gledalaca, tvrdeći da nema načina da znaju koliko je emisija profitabilna. To je glupost i skoro sigurno ima za cilj da otežava proizvodnom osoblju da pregovara o boljim cenama. Kako mogu, na kraju krajeva, ako ne znaju koliko je uspešna emisija ili film bila na platformi za striming?
Poslednji štrajkovi pokazuju da Holivud i platforme za striming moraju da prekinu svoju kulturu tajnosti u vezi sadržaja - od broja gledalaca, do njihove prakse skeniranja pozadinskih aktera bez dogovora o upotrebi. Ugovori za pozadinske glumce nisu tako česti, posebno u Atlanti, gde se mnogi filmovi snimaju delom zahvaljujući skoro nepostojećem prisustvu sindikata. Shutters, koji je radio na filmu "Creed III" u Atlanti, kaže da nikada nije potpisao ugovor sa filmskim studiom o korišćenju njegovog dela. On je samo morao da se bavi poreskom papirologijom ili ugovorima o tajnosti podataka za snimanje filmova za kompaniju Walt Disney. Možda bi to trebalo da se promeni.
Dariush Seif-Amirhosseini je još jedan statista koji se seća da su ga zamolili da poseti prikolicu, dok je snimao "Cruella" 2019, i da su ga 10 minuta skenirali pred plastičnim kamerama. Rečeno mu je da je to bilo popunjavanje "gužve", ali nema pojma šta se dogodilo sa snimkom nakon toga. Iskustvo ga sada proganja.
"Kada sam počeo da viđam digitalne replike glavnih glumaca u holivudskim filmovima, počeo sam da razmišljam o svom iskustvu", kaže on. "Mislim da će to mnoge ljude ostaviti bez posla. Veoma mu nedostaje duše. Ne oseća se moralno ili etički ispravno."
Holivud skoro sigurno gradi sopstveni set zahteva za kompanije sa veštačkom inteligencijom. Ali trebalo bi da poštuje te iste zahteve i izvođača, inače će posao snimanja filmova postati bezdušnija svuda.