Changxin Memory Technologies Inc. planira ove godine da podnese prijavu za prvu domaću javnu ponudu akcija koja bi mogla da vredi više od 14,5 milijardi dolara, što bi mogla da bude prekretnica u tehnološkoj orijentaciji zemlje.
Proizvođač memorijskih čipova poznat kao CXMT namerava da se uvrsti na šangajsku listu STAR, koja je poput Nasdaqa, sa procenom te kompanije od najmanje 100 milijardi juana (14,5 milijardi dolara), prema mišljenu stručnjaka iz ove oblasti. U procesu je odabira osiguravača i veličina IPO nije finalizovana, prema neimenovanim izvorima.
CXMT je jedna od nekoliko velikih kineskih firmi koje oličavaju ambicije Pekinga da tehnološki parira SAD, posebno u oblasti poluprovodnika koji pokreću najveći napredak u industrijama od veštačke inteligencije do autonomnih automobila. To je jedan od najvećih kineskih proizvođača DRAM čipova za čuvanje podataka u industriji kojom dominiraju Samsung Electronics Co., SK Hynix Inc. i Micron Technology Inc., ali to bi moglo da posluži kao platforma za lansiranje naprednijeg razvoja poluprovodnika u budućnosti.
Opširnije
TSMC drugi kvartal zaredom razočarao prodajom, potražnja ostala mlaka
Prihod najvećeg proizvođača čipova u prvom kvartalu je 508,6 milijardi novih tajvanskih dolara (16,7 milijardi američkih dolara).
10.04.2023
Intel traži još pet milijardi evra od Nemačke za fabriku čipova
Intel će morati da potroši oko 30 milijardi evra za fabriku u Nemačkoj umesto 17 milijardi evra
08.03.2023
Kompjuterski čipovi biće sve traženiji od 2024: CEO Tokyo Electrona
Najveći proizvođač čipova na svetu TMSC očekuje veliki oporavak tržišta od druge polovine 2023.
28.02.2023
Poluprovodnici su osnova budućih sukoba supersila
Mnogi su iznenađeni činjenicom da su poluprovodnici, a ne kompjuteri ili sirova nafta, bili roba kojom se najviše trgovalo 2020. godine.
03.12.2022
Nejasno je kako će investitori proceniti vrednost CXMT-ja, s obzirom na to da Bidenova administracija blokira pristup najsavremenijim tehnologijama kineskim firmama, od softvera za dizajn do proizvodne opreme. SAD su uspešno primenjivale sankcije u prošlosti, osakativši novopečenog proizvođača čipova Fujian Jinhua Integrated Circuit Co., koji je osnovan kada i Changxin, kao i biznis pametnih telefona Huawei Technologies Co.
Vašington je u decembru stavio na crnu listu Yangtze Memory Technologies Co, državnog proizvođača fleš memorije u Vuhanu, efektivno ograničavajući mogućnosti Kine u proizvodnji naprednih 3D NAND čipova. YMTC je bio u pregovorima da isporuči čipove kompaniji Apple Inc. za iPhone pre toga.
Ciljevi CXMT-ja su preliminarni i mogli bi se promeniti u zavisnosti od fluktuacija na tržištu. Procenjena vrednost od 100 milijardi juana za ovu šestogodišnju firmu predstavlja oko 40 odsto vrednosti najvećeg kineskog proizvođača čipova Semiconductor Manufacturing International Corp., koji je prošle godine ostvario prihod od više od sedam milijardi dolara.
Predstavnik CXMT-ja je odbio da komentariše planove za IPO i rekao da je kompanija trenutno usredsređena na istraživanje i svoju osnovnu delatnost.
Ova kompanija pravi čipove koji privremeno čuvaju podatke na telefonima, računarima i serverima za centralne procesorske jedinice. Upravlja fabrikom od 12 inča u svom rodnom gradu Hefeju u centralnoj provinciji Anhuji, navodi na svojoj veb-stranici. Matična kompanija, Innotron Memory Co., b Co., koju podržava država, može se pohvaliti brojnim sponzorima visokog profila, uključujući Nacionalni investicioni fond za industriju integrisanih kola Ltd., vladino investiciono sredstvo za ulaganje u industriju automobila. Proizvođač memorijskih čipova Giga Device Semiconductor Inc. i fond, koji indirektno kontroliše Lei Jun, milijarder i osnivač Xiaomi Corpa, drže akcije u Innotronu, prema Tianyancha, pružaocu informacija o registracijama kompanija.
Domaći investitori su pokazali entuzijazam prema uočenim naporima Pekinga da neguje industriju čipova svetske klase i otarasi se zavisnosti od američkih proizvoda. Predsednik Xi Jinping nedavno je naložio snažne mere za podršku razvoju visoke tehnologije, što je jasna poruka da se Kina sprema da se odvoji od SAD.
Potreba da se podstakne industrija čipova postaje sve hitnija jer Vašington postavlja sve stroža ograničenja za azijsku naciju. SAD sve više ograničavaju vrstu opreme za proizvodnju čipova koje američke kompanije mogu da isporučuju u Kinu, dok angažuju saveznike kako bi se ključni dobavljači kao što su holandski ASML Holding NV i japanski Nikon Corp. pridružili njihovoj tehnološkoj blokadi.
Fujian Jinhua Integrated Circuit, još jedan kineski proizvođač DRAM-a u Kvandžou u jugoistočnoj Kini, stavljen je na crnu listu Vašingtona 2018. godine i od tada se bori da masovno proizvodi čipove iz svoje fabrike vredne šest milijardi dolara zbog nedostatka strane tehnologije.
Regulatori su ovog meseca započeli reviziju sajber-bezbednosti kompanije Micron kako bi "obezbedili integritet" njegove informacione infrastrukture i očuvali nacionalnu bezbednost, međutim, taj potez je smatran kontramerom protiv Vašingtona.