Kompanija Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) nije postigla prognoziranu prodaju drugi kvartal zaredom, što ukazuje na kontinuirano slabljenje svetske potražnje za elektronikom.
Prihod najvećeg svetskog proizvođača čipova u prvom kvartalu iznosio je 508,6 milijardi novih tajvanskih dolara (16,7 milijardi američkih dolara), prema računici koju je napravio Bloomberg, što je ispod prognoziranih 525,5 milijardi novih tajvanskih dolara. Oštro usporavanje u martu doprinelo je tom promašaju - prodaja je pala za 15 odsto prošlog meseca u odnosu na isti period prošle godine, na 145,4 milijarde novih tajvanskih dolara, saopštio je TSMC.
Vrednost akcija kompanije listiranih u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) pala je za 1,1 odsto pre otvaranja trgovanja u Njujorku.
Opširnije
Raimondo Evropi predložila savezništvo protiv Kine
Usvajanje Zakona o smanjenju inflacije u SAD uznemirilo je evropske lidere koji su se žalili da je reč o nepravednoj subvenciji.
07.04.2023
Intel traži još pet milijardi evra od Nemačke za fabriku čipova
Intel će morati da potroši oko 30 milijardi evra za fabriku u Nemačkoj umesto 17 milijardi evra
08.03.2023
Kompjuterski čipovi biće sve traženiji od 2024: CEO Tokyo Electrona
Najveći proizvođač čipova na svetu TMSC očekuje veliki oporavak tržišta od druge polovine 2023.
28.02.2023
AMD povećava udeo na tržištu, ali i dalje kaska za Intelom
Intel je i dalje najveći igrač na tržištu procesora, u poslednjem kvartalu 2022. imao je udeo od 68,7 odsto.
10.02.2023
Ovaj manjak ukazuje na to da usporavanje u industriji čipova još nije dostiglo najnižu tačku, iako kamatne stope, rastuća inflacija i trenutna bankarska kriza i dalje umanjuju interesovanje potrošača. Isporuke PC računara na svetskom nivou u prvom kvartalu su pale za 29 odsto, predvođene Appleovom linijom kompjutera Mac, pokazuju najnoviji brojevi koje je objavio IDC. TSMC se, kada je prodaja u pitanju, oslanja na Apple i druge proizvođače računara i potrošačke elektronike, kao što je Nintendo Co.
TSMC je snizio planirane kapitalne troškove za ovu godinu sa 36,3 milijarde dolara, koliko su iznosili prošle godine, na raspon između 32 i 36 milijardi dolara. Rukovodioci kompanije su u januaru izjavili da u prvoj polovini godine očekuju pad od jednocifrenog procenta (posmatrano u dolarima), kao i da će poslovanje početi ponovo da raste u drugom polugodištu.
Konkurentska kompanija Samsung Electronics Co. takođe smanjuje obim proizvodnje, nakon što je ostvarila najniži kvartalni profit koji je zabeležen od finansijske krize 2009. godine.
Akcije TSMC-ja listirane u Hsinčuu ove godine su, nakon prošlogodišnjeg pada od 27 odsto, zabeležile rast od 18 odsto. Usporavanje svetske privrede oslabilo je potrošačke apetite kada su u pitanju brojni proizvodi koji sadrže čipove TSMC-ja, ali kompanija i njeni klijenti očekuju da će dugoročna potražnja nastaviti da raste.
TSMC je pod pritiskom u vezi s proizvodnjom naprednih čipova u inostranstvu i trenutno gradi više proizvodnih kapaciteta u SAD i Japanu. Svetski zvaničnici i kupci su sve oprezniji u pogledu njihovog tehnološkog oslanjanja na Tajvan, za koji Peking tvrdi da je deo Kine.
(Ažurirano podacima o ceni akcija u trećem pasusu.)