Krovna kompanija Silicon Valley Banka proglasila je stečaj nakon što se zabrinutost raširila među njenim klijentima (uglavnom tehnološkim startapovima), što je i regulatore podstaklo na akciju i gašenje istoimene banke iz ove grupacije.
Kompanija SVB Financial Group podnela je zahtev za zaštitu od poverilaca iz poglavlja 11 američkom sudu za stečaj u Njujorku, a i dugovanja i imovina prelaze iznos od 10 milijardi dolara.
Kako je Silicon Valley Bank komercijalna banka registrovana u Kaliforniji i deo Sistema federalnih rezervi, ona ne može da proglasi takav bankrot i spada u nadležnost Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC). S druge strane, krovna kompanija može da proglasi stečaj kako bi zaštitila ostatak svoje imovine i počela da radi na vraćanju sredstava poveriocima.
Opširnije
Kako su Dimon i Yellen dogovorili spas First Republica
Šefovi 11 banaka pristali su da deponuju 30 milijardi dolara u First Republicu uz obećanje da će tamo držati novac najmanje 120 dana.
17.03.2023
Banke trče u Fed po zajmove kako bi se izborile sa krizom likvidnosti
Banke su prošle nedelje zajedno pozajmile 164,8 milijardi dolara kroz dve linije podrške Federalnih rezervi.
17.03.2023
Credit Suisse se izborio za 54 milijarde dolara, ali šta će biti sa klijentima
Spas vredan 54 milijarde dolara koji je Credit Suisse Group AG osvojila u četvrtak daje joj šansu da obnovi svoje poslovanje.
17.03.2023
Credit Suisse prenosi paniku SVB na nekretnine u Evropi
Međusobna povezanost na tržištu
17.03.2023
Za slom banaka kriv Fed, a ne kripto, kaže Cathie Wood
Šefica ARK Investmenta Cathie Wood oglasila se na Twitteru povodom nedavnih krahova u američkom bankarskom sektoru.
17.03.2023
Sudeći po navodima iz izjave, brokersko-dilersko društvo SVB Securities i podružnica koja se bavila rizičnim kapitalom SVB Capital nisu uključeni u zahtev.
Banka sa sedištem u Santa Klari u Kaliforniji jeste najveća banka koja je propala u poslednjih 10 godina, a njena ukupna imovina iznosi oko 209 milijardi dolara, naveli su iz FDIC-a. Takođe je i druga najveća banka iz FDIC-ovog delokruga koja je propala. Najveća je bila Washington Mutual Inc, čiji krah se desio 2008. godine.
Problemi za banku počeli su u martu, kada su Peter Thiel i ostali veliki igrači iz sveta rizičnog kapitala savetovali kompanije iz svojih portfolija da izvuku novac deponovan kod SVB. Savet je pratio objavu krovne kompanije da planira da prikupi dve milijarde dolara nakon gubitka u portfoliju.
SVB je osnovan 1983. godine tokom partije pokera između Billa Biggerstaffa i Roberta Medearisa, navodi se u izjavi objavljenoj povodom dvadesetogodišnjice od osnivanja. Banka se specijalizovala za pružanje finansijskih usluga tehnološkim startapovima.
Kompanija, koja je sada u stečaju, imala je oko 2,3 milijarde dolara u gotovini, 500 miliona dolara u hartijama od vrednosti i 475 miliona dolara u drugim investicionim instrumentima, pokazuju finansijski izveštaji sa kraja godine. Dugoročna dugovanja tada su iznosila oko 3,4 milijarde dolara.