Mađarski premijer Viktor Orban odbio je da pošalje oružje Ukrajini nakon ruske invazije, rekavši da ne želi da njegova zemlja bude uvučena u rat. Prošlog meseca je udario na nemačku vladu jer je pristala da pošalje tenkove.
Ipak, to ne sprečava glavnog populistu Evropske unije (EU) da pokuša da pretvori Mađarsku u centar za oružje kako bi profitirao od onoga što je postalo jedna od najunosnijih industrija u Evropi. To znači produbljivanje veza sa korporativnom Nemačkom, čak i dok bocka političare u Berlinu.
Nemački proizvođač automobila i oružja Rheinmetall AG gradi tri fabrike u Mađarskoj za proizvodnju tenkova, municije i eksploziva. Iako će početna proizvodnja biti namenjana mađarskim narudžbinama od pre rata, koje bi trebalo da nadogradne opremu lokalne vojske iz sovjetske ere, proizvodnja oružja postavlja i temelje za mađarsku odbrambenu industriju - za koju se Orban nada da će uskoro postati ključni izvoznik oružja.
Opširnije
Mađarsku i Srbiju zbližavaju gas, nafta, struja i auto-delovi
Mađarska i Srbija u utorak su još jednom potvrdile jačanje ekonomskih, ali posredno i političkih odnosa.
07.02.2023
Brisel zamrzava Mađarskoj isplatu 22 milijarde evra
Evropska komisija (EK) namerava da zamrzne Mađarskoj isplatu gotovo celog iznosa od 22 milijarde evra iz kohezijskih fondova.
23.12.2022
Duhovi komunizma proganjaju čuvare EU vrednosti
Demokratsko nazadovanje u Poljskoj i Mađarskoj vraća gorka sećanja.
02.12.2022
BMW duplira investiciju u fabriku ključnu za suprotstavljanje Tesli
BMW odlučio je da udvostruči investiciju u svoju mađarsku fabriku na dve milijarde evra.
26.11.2022
EU zamrzava 7,5 milijardi evra pomoći Mađarskoj zbog sumnji o korupciji
Izvršna vlast Evropske unije (EU) predložila je suspenziju za 7,5 milijardi evra iz budžeta namenjenih Mađarskoj zbog sumnji o korupciji i prevari.
18.09.2022
Najviše raste trgovina sa Mađarskom, koja ima najveće kamate u EU
Referentna kamatna stopa Mađarske 11,75 odsto, najviša ključna stopa u EU
09.09.2022
Mađarska preko nuklearke pojačava energetske veze sa Rusijom
Mađarska je izdala ključnu dozvolu Rusiji za proširenje svoje jedine nuklearne elektrane.
28.08.2022
Nacrt i osnova su mađarska automobilska industrija. Fabrike Mercedes-Benz Group AG, BMW AG i Volkswagen AG’s Audi postale su oslonac lokalne ekonomije. Zvaničnici ne kriju da bi nove investicije takođe mogle da pomognu u jačanju političkih veza sa Nemačkom u trenutku kada je Orbanov prioritet da otključa više od 30 milijardi dolara finansiranja koje je EU suspendovala zbog zabrinutosti za korupciju i vladavinu prava.
"Odbrambena industrija će dodati još jedan cilindar našem ekonomskom motoru, slično onome što smo već postigli u drugim delovima privrede, kao što je automobilska industrija", rekao je ministar odbrane Kristof Szalay-Bobrovniczky u intervjuu u Budimpešti. "Samo se nadam da će to još više poboljšati nemačko-mađarske odnose".
Odnosi između Nemačke i Mađarske poslednjih godina bili su prepuni svega, od budžeta EU i prava LGBTQ populacije, do odgovora na rat u Ukrajini i Orbanove ljubaznosti prema Vladimiru Putinu. Daleko od političkih očiju, međutim, zagrljaj između mađarskog premijera i nemačkih rukovodilaca je sve čvršći.
Od Orbanovog povratka na vlast 2010. godine, direktne strane investicije nemačkih kompanija, koje su dugo bile najvažniji strani izvor poslova, nastavile su da rastu, uprkos rastućoj zabrinutosti zbog korupcije i erozije vladavine prava pod njegovim vođstvom.
Prošle godine, pošto je EU suspendovala finansiranje Mađarske, Mercedes-Benz i BMW su objavili da učestvuju u investicijama od 10 milijardi dolara u zemlji koju je Transparency International sada rangirao kao najkorumpiraniju od 27 članica unije.
Rheinmetall je saopštio da ulaže "trocifrene milione evra" u Mađarsku dok proizvođač visokotehnološkog tenka Leopard širi svoj otisak u Evropi. Iako osnivanje fabrika u zemljama koje izdaju vojne narudžbine nije jedinstveno, Mađarska je drugačija jer je deo zajedničkog preduzeća sa državom.
Orbanova vlada sufinansirala je fabrike Rheinmetalla nepoznatnom sumom. Jedna od tri fabrike proizvodiće oklopno pešadijsko vozilo Lynx, kojih je Mađarska naručila 218 komada.
Kompanija je rekla da se važnost tržišta ne meri samo obimom porudžbina. "Spremnost obe strane da zajednički razviju dugoročnu strategiju i partnerstvo je podjednako relevantna", navodi se u saopštenju Bloombergu.
Postoji i mogućnost da se Mađarska koristi za isporuku oružja Ukrajini. Planovi Rheinmetalla uključuju potencijalno slanje tenka sledeće generacije, Panthera, u Kijev "za 15 do 18 meseci", rekao je glavni izvršni direktor Armin Papperger za poslovni nedeljnik Handelsblatt ovog meseca. Oni bi mogli da se proizvode u Nemačkoj ili Mađarskoj, rekao je on.
Vlada nemačkog kancelara Olafa Scholza pokušava da ubedi Rheinmetall da odabere Nemačku umesto Mađarske kao lokaciju za svoje buduće fabrike oružja zbog radnih mesta, kaže osoba koja je upoznata sa njegovom ekonomskom strategijom. Visoki nemački zvaničnici planiraju da razgovaraju o nabavci oružja i municije sa Pappergerom na marginama Minhenske bezbednosne konferencije ovog vikenda, rekla je osoba upoznata sa razgovorima.
Međutim, ono što je ključno za misiju je da se proizvodnja brzo povećava i da se oružje proizvodi na jedinstvenom tržištu EU, čak i ako je to Mađarska.
Bivša kancelarka Angela Merkel godinama se smatrala zaštitnicom mađarskog nacionaliste od oštrijeg nadzora EU zarad evropskog jedinstva, dok je Orban otvoreno krenuo u razbijanje liberalne demokratije. Nasuprot tome, Scholz je podržavao stroge finansijske kazne EU protiv Orbanove vlade.
Prava poluga je korporativna, rekao je Tamas Varga Csiki, analitičar na Institutu za odbranu Nacionalnog javnog univerziteta. "Na kraju krajeva, nemački političari su srećni kada su njihovi biznisi srećni", rekao je on. "Kao i proizvodnja automobila, odbrambena industrija će biti još jedan oblik osiguranja kako bi se sprečilo da političke razlike suštinski potkopaju nemačko-mađarske odnose."
Za Rheinmetall, dogovor sa Mađarskom da efektivno plati račune za izgradnju fabrika u zamenu za udeo u profitu je prilika da se Nemačka podstakne na nešto slično. Problem je u tome što je apetit u Scholzovoj koaliciji za tako bliskim savezom ograničen, iako su pregovori tečni, rekla su dvojica izvora upoznatih sa tim.
Izvršni direktor Papperger je izneo ideju o lociranju nove fabrike baruta municije u Mađarskoj umesto u Saksoniji, osim ako se ne ispune njegovi uslovi, rekli su izvori. Oni su odbili da budu identifikovani dok su razgovori u toku.
Zasada se očekuje da će fabrika Lynx krenuti u masovnu proizvodnju u julu. Druge dve fabrike će proizvoditi municiju kalibra 30 milimetara za Rheinmetallovo borbeno vozilo pešadije Lynx od 2024.
Takođe se planira proizvodnja projektila za glavni borbeni tenk "leopard 2" i kalibara za samohodnu haubicu 2000, vrstu oružja koje je Nemačka poslala Ukrajini.
Pojava Mađarske kao potencijalno ključnog čvorišta oružja takođe postavlja političku zagonetku za Orbana, odnosno da li će on preokrenuti poziciju za snabdevanje oružjem Ukrajini.
Prvih nekoliko godina proizvodnje u tri fabrike Rheinmetalla biće u skladu sa nalogom mađarske vlade, rekao je ministar odbrane Szalay-Bobrovniczky u intervjuu krajem prošlog meseca. On je odbio da spekuliše o promeni politike kasnije.
Dok je Ukrajina postala glavno izvozno tržište za oružje, za Rheinmetall Mađarska može ostati značajna čak i nakon rata u susedstvu. Oružje proizvedeno u zemlji potpada pod labavija pravila o izvozu nego u Nemačkoj, gde je nacistička istorija zemlje dovela do strogog nadzora izvoznih dozvola, kaže analitičar Csiki.
"Niko neće protestovati ispred parlamenta u Budimpešti ako oružje proizvedeno ovde završi u zoni sukoba", rekao je on.