Mađarska je izdala ključnu dozvolu Rusiji za proširenje svoje jedine nuklearne elektrane, jačajući na taj način energetske veze sa Moskvom, dok Evropska unija (EU) pokušava da se distancira zbog rata u Ukrajini.
Nacionalna agencija za atomsku energiju izdala je dozvolu za izgradnju petog i šestog nuklearnog reaktora u gradu Pakšu, pored četiri postojeće jedinice čiji životni vek ističe, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu mađarske vlade. Ruska državna kompanija Rosatom je vodeći izvođač.
"Ova dozvola je prava prekretnica, prekretnica koja omogućava Mađarskoj da ima dva nova reaktora do 2030. godine", rekao je ministar spoljnih poslova Peter Szijjarto u objavi na Facebooku u petak.
Odluka je u suprotnosti sa stavom Finske, koja je u maju raskinula ugovor o izgradnji sa Rosatomom nakon početka rata u Ukrajini.
Vlada premijera Viktora Orbana tvrdi da je nuklearna energija ključni deo njenog energetskog miksa Mađarske, koji se inače u velikoj meri oslanja na rusku naftu i gas.
"Uvereni smo da će nuklearna elektrana Pakš II garantovati energetski suverenitet Mađarske skoro jedan vek i približiti evropske zemlje postizanju klimatskih ciljeva", rekao je u petak glavni izvršni direktor Rosatoma Alexey Likhachev.
Evropska energetska kriza i rastuće cene energenata podstiču potražnju za nuklearnom energijom i u drugim zemljama - čak i Nemačka razmatra odlaganje zatvaranja svojih nuklearnih elektrana zbog smanjenja snabdevanja ruskim gasom.
Odluka Mađarske da izda dozvolu za uspostavljanje u Pakšu, ključnu dozvolu uoči početka izgradnje novih reaktora, ojačaće već duboke veze Rusije i Mađarske pod Orbanovom vlašću, koji je nevoljno podržavao sankcije EU i koji se izborio za izuzeće od embarga EU na rusku naftu.
I Srbija bi mogla biti partner Mađarske na tom projektu?
Predsednik Aleksandar Vučić ranije je izjavio da Srbija želi da postane manjinski suvlasnik nuklearne elektrane u mađarskom gradu Pakšu. Kako je govorio, Srbija je zainteresovana da kupi od pet, 10 ili 15 odsto udeo u nuklearki.
"Mi smo već razgovarali sa Orbanom o izgradnji njihove nuklearne elektrane u Pakšu i izrazili želju da budemo manjinski suvlasnici. Spremni smo da damo novac za to, odgovarajuću cenu, za pet, deset ili 15 odsto. Tako bismo povećali kapacitete Srbije za dobijanje električne energije u periodu koji dolazi", rekao je Vučić u oktobru pošle godine.
U Srbiji je od 1989. godine, nakon nuklearne katastrofe u Černobilju, na snazi moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana.
Mađarska planira da proširi svoju nuklearku Pakš, koja sa četiri bloka ukupne snage 2.000 MW daje 50 odsto domaće proizvodnje električne energije. U junu prošle godine Mađarska je sa Rosatom dogovorila da se ubrzaju radovi na dva nova bloka snage 2.400 MW.
- U pisanju teksta pomogle Olga Tanas i Suzana Peljto.