Mađarska naftna i gasna kompanija MOL, u petak je saopštila da su joj prihodi i dobit skočili u 2022. godini zahvaljujući visokim cenama energenata koje su zasenile uticaj državnih mera zaštite građana i kompanija od poskupljenja.
Ukupni poslovni prihod grupe skočio je 71 odsto prošle godine, na 9,9 biliona forinti (25,87 milijardi evra). Čista dobit pre kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije, prilagođena za promene vrednosti zaliha (čista CCS EBITDA), bila je veća za trećinu nego u 2021, i iznosila je 4,7 milijardi dolara. Neto dobit je uvećana za 62 odsto, na 851,6 milijardi forinti.
Napominju da su regulisane cene goriva i porez na ekstraprofit u Srednjoj i Istočnoj Evropi smanjili njihovu EBITDA-u za nešto više od 1,6 milijardi dolara.
Opširnije
Najduži period pada cene nafte ove godine, WTI ispod 78 dolara
Cena nafte na svetskom tržištu je krenula ka nedeljnom padu.
17.02.2023
Peti februar donosi zabranu uvoza ruskog dizela i veće cene
Petog februara stupa na snagu evropska zabrana uvoza ruskih naftnih derivata.
27.01.2023
Hrvatska izgubila spor protiv MOL-a, deficit raste za 0,5 odsto BDP-a
MOL tvrdi da Hrvatska nije ispoštovala ugovor o preuzimanju gasnog poslovanja, piše Večernji list.
06.07.2022
Vlade u Srednjoj i Istočnoj Europi ograničile su cene energenata i uvele porez na ekstraprofit kako bi finansirale mere pomoći građanima i kompanijama s visokim računima.
U segmentu prerade i prodaje, čista EBITDA, prilagođena za promenu vrednosti zaliha, porasla je 50 odsto prošle godine, na 2,2 milijarde dolara, zahvaljujući eksploziji rafinerijskih marži u četvrtom tromesečju u poređenju s predratnim periodom.
U odeljenju istraživanja i proizvodnje, prilagođena EBITDA je uvećana za 69 odsto, popevši se takođe na 2,2 milijarde dolara, podstaknuta visokim cenama nafte i gasa.
MOL je prošle godine proizveo 92.000 ekvivalenata barela nafte dnevno, za 16,4 odsto manje nego u 2021, s obzirom na prodaju jedinice u Britaniji.
Organska kapitalna ulaganja zadržala su se na nivou iz 2021. godine i iznosila su 1,52 milijarde dolara, što je 11 odsto manje nego što je MOL najavio u ažuriranim smernicama. Proizvodnja bi trebalo da se blago smanji, na 90.000 ekvivalenta barela nafte dnevno.