Hrvatska je izgubila spor pokrenut pred Međunarodnim centrom za rešavanje investicionih sporova (ICSID) protiv mađarske naftne kompanije MOL, piše "Večernji list" pozivajući se na više izvora. Na sajtu ICSID-a trenutno postoji samo obaveštenje da je sud doneo odluku u sporu od 5. jula, ali nema dodatnih detalja.
MOL je 2013. hrvatsku vladu tužio za kršenje ugovora o poslovanju sa gasom iz 2009. kojim je bilo predviđeno izdvajanje dela gasnog biznisa iz Ine. Prema tom ugovoru, sklopljenom za vreme mandata Ive Sanadera, država je trebalo da otkupi podzemno skladište gasa Okoli i da preuzme trgovinu gasom. Ona je preuzela skladište, ali ne i trgovinu gasom, a vlada Jadranke Kosor je krajem 2010. definitivno odustala od toga jer se u međuvremenu shvatilo kako bi to po Hrvatsku bilo vrlo štetno.
"Večernji list" piše da će Hrvatska morati platiti između 250 i 300 miliona dolara (1,8 i 2,2 milijarde kuna) s kamatama, iako je MOL prvobitno tražio milijardu dolara. Prema našim procenama, reč je o trošku na nivou od pola odsto BDP-a, koji bi u godini kada će biti isplaćena naknada mogao da poveća ukupan konsolidovani fiskalni deficit 0,5 odsto BDP-a.
Kako je vlasnička struktura u najvećem delu podeljena između MOL-a i hrvatske države, ne očekuje se da će ova objava znatno uticati na cenu akcija Ine. Akcijama Ine vrlo se skromno trguje. Od početka godine na Zagrebačkoj berzi prodato je manje od 2.000 akcija uz promet od 6,7 miliona kuna. Tržišna kapitalizacija Ine je 34 milijarde kuna.
Uz spomenutu odštetu, važno je i što su hrvatski argumenti o koruptivnim radnjama i mitu u zamenu za upravljačka prava u Ini i izdvajanje plinskog biznisa oboreni. Za to su u Hrvatskoj pravosužno osuđeni bivši premijer Sanader i čelnik MOL-a Zsolt Hernádi. Hernádi je sve vreme bio nedostupan hrvatskom pravosuđu.
Ovo je druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Prvu je pred komisijom Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo u Švajcarskoj pokrenula vlada Zorana Milanovića 2014. godine kao odgovor na MOL-ovu tužbu iz , piše "Večernji list". Mađari su u tom postupku završenom u decembru 2016. primili odštetu od 14,5 miliona evra od Hrvatske.