Regulacija cena goriva i ostalih energenata na tržištima na kojima posluje je operativni profit slovenačkog Petrola u ovoj godini oštetila za čak 210,1 milion evra, objavila je ta kompanija.
Pritom je najveći negativni uticaj došao od regulacije cena goriva u Sloveniji do 20. juna ove godine, i to u iznosu od 106,9 miliona evra, te dosad u Hrvatskoj od 45,6 miliona evra.
"Nastavak regulacije cena goriva, lošiji uslovi nabavke i veći troškovi zbog inflacije i skupljih energenata snažno će uticati na poslovanje i u 2023. godini", saopštio je Petrol posle skupštine održane u utorak.
Opširnije
Ako EU pogodi industriju derivata, Rusi će izvoziti sirovinu
Rusija bi mogla da poveća izvoz sirove nafte ako zabrana EU na uvoz goriva dovede do manjeg protoka u ruskim rafinerijama.
25.12.2022
Cena goriva na pumpama i dalje pada, koliko će dugo?
Cena dizel u odnosu na ovu nedelju biće jeftinija dva dinara, a benzina tri dinara.
23.12.2022
Evropska komisija će do 2030. zabraniti goriva na bazi palminog ulja
Prema EU direktivi, goriva na bazi palminog ulja, za koja se tvrdi da su povezana s krčenjem šuma, biće do 2030. izbačena iz upotrebe.
12.12.2022
Bez ruske nafte i uz ove akcize, gorivo može samo da poskupi
Cene goriva u Srbiji su i pre rata u Ukrajini bile česta tema u javnosti, jer su njihovi nivoi i tada bili među najvišim u regionu.
06.12.2022
Najavljeno je da u sredu benzinske pumpe Petrola u Hrvatskoj neće raditi od 12 do 13 sati, osim za hitne službe, kao poruka upozorenja da je dalje poslovanje pod sadašnjim regulisanim uslovima neodrživo.
Odštetne tužbe
Kako je izvestila slovenačka novinska agencija STA, uprava te slovenačke kompanije će podneti predlog za mirno rešenje spora pred državnim tužilaštvom Slovenije i Hrvatske, i to u Sloveniji u prvoj nedelji januara, a u Hrvatskoj do sredine januara.
Ako taj postupak ne bude uspešan, Petrol namerava da podnese odštetne tužbe pred nadležnim sudovima u Ljubljani i Zagrebu.
Hrvatski ministar ekonomije Davor Filipović bi u sredu trebalo da razgovara s predstavnicima Petrola o situaciji u Hrvatskoj, ali već se ranije iz hrvatske vlade izjavljivalo da je politika kojom se nastoji da se cene goriva drže pod kontrolom opravdano motivisana potrebom da se zaštiti standard hrvatskih građana i osigura lakše funkcionisanje privrede.
U Hrvatskoj Petrol, uz svoj brend, upravlja i benzinskim pumpama Crodux.
Predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popović izjavila je da kompanija o problematici poslovanja u sadašnjim uslovima namerava da izvesti i Evropsku komisiju.
Dodala je da bi, ako se uslovi ne promene, Petrol mogao da prestane da prodaje energente koji ne opravdavaju troškove poslovanja.
"Naravno da to ne želimo, ali će biti potrebno smanjiti opseg poslovanja ako ne želimo dovesti Petrol u situaciju da mora da traži dokapitalizaciju", rekla je.
Zbog previše otvorenih pitanja, Petrol još nije usvojio poslovni plan za sledeću godinu.
U više navrata ove godine Udruženje malih distributera goriva u Hrvatskoj je protestovalo ističući kako ih politika vlade prema cenama goriva tera u gomilanje gubitaka.