Naftna industrija Srbije (NIS) poslovala je sa neto dobitkom od 25,7 milijardi dinara u trećem kvartalu, što je više nego trostruko uvećanje u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju podaci iz konsolidovanog finansijskog izveštaja. Uprkos ovakvim rezultatima, NIS nije uspeo da ponovo dostigne rekordne rezultate iz prethodnog kvartala.
S druge strane, postalo je jasno da će naftna kompanija zabeležiti najbolju godinu od svog postojanja.
Glavni razlozi za rast profitabilnosti kompanije zabeležen u prethodna dva tromesečja su više cene nafte i naftnih derivata, kao i veća potražnja za naftom usled ukidanja zabrana u vezi sa pandemijom virusa korona. Na veću tražnju za naftom mogla bi uticati i manja dostupnost prirodnog gasa neophodnog za proizvodnju električne energije, navodi se u izveštaju objavljenom u petak.
Opširnije
Naftovod do Mađarske bio bi gotov za dve godine, kaže Vučić
Srbija ubrzano traži alternativu dopremanja ruske nafte do rafinerije u Pančevu ukoliko joj uvoz preko Jadranskog naftovoda bude zabranjen.
08.10.2022
Srbija u unakrsnoj vatri
Budući da rat u Ukrajini eskalira, Evropska unija nastavlja da pooštrava sankcionu politiku prema Rusiji.
08.10.2022
Ruska nafta ima pozitivan efekat na poslovanje NIS-a
Odluka o mogućoj zabrani uvoza ruske nafte u Srbiju biće doneta do prvog decembra.
07.10.2022
"Rast svetske potražnje za naftom u 2022. na uobičajenom je nivou od 3,1 milion barela na dan. Uočen je trend dodatnog rasta potražnje za naftom zbog primene goriva u proizvodnji električne energije", navodi se u izveštaju.
Cena nafte brent pala je u odnosu na maksimume dostignute nakon izbijanja rata u Ukrajini, ali se i dalje nalazi na nivou za oko 30 odsto višem od onog sa početka godine.
Ukupna zaduženost kompanije prema bankama opala je za tri odsto na međugodišnjem nivou, kako u trećem kvartalu, tako i u prvih devet meseci godine.
Godina rekordna, dividendni prinos i do 20 odsto
NIS svakako očekuje rekordna godina, i dividendni prinos od 15 do 20 odsto, smatra glavni broker Momentum securities Nenad Gujaničić. U odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije, Gujaničić navodi da se u četvrtom kvartalu ne mogu očekivati ovakvi rezultati i zbog same prirode naftne industrije koja najveća primanja beleži u trećem tromesečju.
Sa ovakvim stavovima slažu se i analitičari Bloomberg Adrije, koji navode da su rezultati sada već nakon devet meseci bolji od prethodnih rekordno dobrih godina za NIS.
"Na veće prihode od prodaje nije uticalo samo kontinuirano jačanje cena nafte već i povećanje prodatih količina: u segmentu maloprodaje od skoro 19 odsto i u segmentu veleprodaje od 13 odsto. NIS je u toku godine garantovao niže cene za poljoprivredne proizvođače i obezbeđivao neometanu isporuku goriva u periodu uvođenja ograničenja na maloprodajne cene, što je uticalo na povećanje prodatih količina", rekli su iz analitičkog tima.
"Ostvareni rezultati u trećem kvartalu su iznad očekivanja tržišta, a bilo je očekivano da budu slabiji od rekordnog drugog kvartala kada je cena sirove nafte beležila višegodišnji najviši nivo. Kada je aktuelni kvartal u pitanju, valja očekivati takođe dobre rezultate, ali svakako daleko slabije od trećeg kvartala koji je inače najjače tromesečje u poslovanju s obzirom na turističku sezonu i generalno veću potrošnju goriva", rekao je Gujaničić.
Dobit kompanije u 2022. godini će svakako biti rekordno visoka, od čega će korist imati svi akcionari, među kojima je i država, predviđa Gujaničić.
Po pitanju geopolitičkih pitanja, koja su neizbežna uzevši u obzir udeo koji ruska kompanija Gazprom ima u NIS-u, Gujaničić dodaje da određivanje Srbije u odnosu na rat u Ukrajini može da odigra ulogu u poslovanju kompanije, ali ne na direktan način.
"Spoljnopolitički položaj naše države svakako ne može direktno da pogodi NIS, ali bi svako komplikovanje situacije moglo da oteža njegovo poslovanje jer nije samo u pitanju nabavka sirove nafte, već i kupovina tehnološke opreme, održavanja rafinerija", zaključuje broker.
Pad cena nafte smanjiće dobit
Kako se za 2023. godinu očekuju niže cene nafte, a NIS nije u mogućnosti da kupuje jeftiniju rusku naftu, dobit ove kompanije biće manja, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
"Ipak ne očekujemo generisanje gubitaka jer bi to zahtevalo pad cena na izuzetno niske nivoe, što ipak nije naš osnovni scenario", navode analitičari.
Na profitabilnost će pozitivno delovati i investicije koje su uprkos smanjenju od sedam odsto na godišnjem nivou unapredile prerađivačke kapacitete.
"Prethodni period su obelezila velika ulaganja u modernizaciju prerađivackih kapaciteta koja su omogućila preradu većih količina proizvoda veće dodate vrednosti, što je imalo dodatni uticaj na rast profitabilnosti", rekli su iz analitičkog tima.
Proizvodnja nešto manja
Uprkos rastu prihoda, proizvodnja nafte i gasa u prvih devet meseci, ali i u periodu između jula i septembra, neznatno je opala.
Tako je u trećem kvartalu proizvedeno 296,3 uslovnih tona nafte i gasa, što je za dva odsto manje u odnosu na isti period u 2021. godini.
Proizvodnja domaće nafte je opala za jedan odsto kako u kvartalu, tako i u prvih devet meseci, pokazuju podaci iz finansijskog izveštaja.
Ukupan promet naftnih derivata ostao je gotovo nepromenjen, uz blagi rast o 0,1 odsto, dok je značajno uvećan udeo maloprodaje (rast od 28 odsto) i veleprodaje (rast od 16 odsto) u Srbiji u samom prometu. Obim maloprodaje i veleprodaje u inostranstvu je opao za 19 i 76 odsto na međugodišnjem nivou od jula do septembra.
Na kraju septembra, zalihe su uvećane za 78 odsto u odnosu na kraj prethodne godine. To se može shvatiti kao obezbeđivanje količina zarad "kontinuiteta proizvodnje i prodaje, a pred najavljena ograničenja o kupovini ruske nafte", pojašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije.