Volkswagen (VW) očekuje kako će prikupiti 9,4 milijarde evra (9,41 milijarde dolara) od inicijalne javne ponude (IPO) za kultni proizvođač automobila Porsche, što bi moglo biti najveće izlistavanje u Evropi u više od deset godina.
Iz nemačkog proizvođača automobila su u nedelju uveče saopštili kako od javne ponude očekuju procenu između 70 i 75 milijardi evra, što je ipak ispod ranijih očekivanja od 85 milijardi evra, što pak odražava duboka tržišna previranja.
Porsche nije usamljen u umanjivanju očekivane vrednosti IPO-a, naime, isti je slučaj nedavno bio s Intelom, koji je snizio očekivanja za izlazak na berzu Mobileyea.
U kompaniji se nadaju kako će plan za IPO Porschea dobiti podršku nekoliko ključnih ulagača jer berze i dalje padaju. Tako bi, kako poručuju iz auto-proizvođača, udele vredne do 3,7 milijardi evra trebalo upisati katarski državni investicijski fond, norveški državni fond, T. Rowe Price i ADQ.
"Nadomak smo cilja s realizacijom planova za IPO Porschea i pozdravljamo prednost naših ključnih ulagača", izjavio je glavni finansijski direktor VW-a Arno Antlitz. Ponude bi se trebale zaprimati od 20. septembra, a početak trgovanja planiran je od 29. septembra 2022. godine.
Vrednost preferencijalnih akcija Volkswagena je nakon toga na berzi u Frankfurtu porasla za 1,4 odsto, a u 10.15 u ponedeljak ujutro vrednost im je bila 0,4 odsto veća.
Volkswagen je ulagačima IPO-a Porschea predstavljao kao priliku za ulaganje u kompaniju u kojoj su objedinjene najbolje karakteristike rivala poput Ferrarija, ali i luksuznih brendova poput Louis Vuittona. Ipak, uprkos tome što Ferrari i Porsche zapravo ciljaju na istu bogatu klijentelu, italijanska kompanija je uspela ostati klasa za sebe, uz marže veće od proseka industrije i uz prodaju koja je tek delić od Porscheovih godišnje prodatih 300 hiljada automobila.
Finansijska kompanija Jefferies je prosečnu vrednost preferencijalnih akcija Porschea promenila sa multiplom EBITDA-om od 10,2. Multipla za Ferrari pak iznosi 23,1. Uprkos tome, gornja granica valuacije Porschea gotovo je na nivou tržišne vrednosti celog Volkswagena od 88 milijardi evra, unutar kojeg su Audi, Škoda, Seat, ali i matični brend VW.
Porsche ove godine očekuje prihod od 39 milijardi evra.
Osim što će se investitorima ponuditi deo kolača u jednom od najprepoznatljivijih imena automobilske industrije, IPO će porodici Porsche-Piëch vratiti ozbiljnu količinu upravljačkih prava nad proizvođačem sportskih automobila, bez kojih su ostali pre više od deset godina, nakon dugotrajne bitke o preuzimanju s VW-om. Zbog kompleksnosti IPO-a kojim su se želeli uvažiti interesi bogate porodice koja drži 53 odsto akcija sa pravom glasa putem kompanije Porsche Automobile holding, uplele su se i vlasti koje su izrazile svoju zabrinutost oko celog ovog posla.
Ulagačima će biti omogućen upis do 25 odsto preferencijalnih deonica Porschea, bez glasačkih prava. Porodica Porsche-Piëch kupiće tih dvadeset pet odsto, uz još jednu dodatnu akciju s pravom glasa, čime će dobiti manjinski udeo s pravom veta i uticaj na donošenje budućih ključnih odluka za kompaniju. Porodica je pristala platiti premiju od 7,5 odsto na raspon cena preferencijalnih akcija. To preuzimanje porodica planira finansirati kombinacijom zaduživanja u iznosu do 7,9 milijardi evra i posebne dividende koju će isplatiti VW.
Iz Volkswagena poručuju kako će tim poslom osigurati novac potreban toj kompaniji za finansiranje tranzicije na električna vozila i ulaganja u softver.
Uprkos velikom interesu ulagača za ovaj IPO, neki od njih ne kriju zabrinutost nakon što je izvršni direktor Porschea Oliver Blume imenovan i na čelo Volkswagena. Naime, kako kažu, plan da bude za kormilom obe kompanija u pitanje dovodi koliko će Porsche u budućnosti zapravo biti nezavisan.
Međutim, IPO ovolike magnitude toliko je retka pojava u Evropi da bi se mogao lako odupreti padu tržišta i naterati fond menadžere da se dobro zagledaju u kandidata za ulaganje koji će automatski ući u sve vodeće evropske indekse.