Katarska investiciona uprava (engl. Qatar Investment Authority) planira da udvostruči investicije u Americi, a najviše u veštačku inteligenciju, najavio je direktor tog tela Mohammed Al Sowaidi u razgovoru za Bloomberg News tokom Katarskog ekonomskog foruma (engl. Qatar Economic Forum). Katarska investiciona uprava (QIA) je suvereni fond bogatstva Države Katar, osnovan 2005. godine da bi se diverzifikovala katarska privreda i podstakao rasta državne imovine, navodi se na njihovom zvaničnom sajtu.
Investicije će biće usmerene u oblast veštačke inteligencije i data centara (engl. data centres). Takvo ulaganje, dodao je Al Sowaidi, pomoći će u postizanju cilja američkog predsednika Donalda Trumpa da poveća broj radnih mesta u domaćoj proizvodnji.
QIA je prethodno najavila da će u narednih deset godina u Americi investirati više od 500 milijardi dolara. "To je značajno povećanje, investicije će se na godišnjem nivou udvostručiti, a u [nekim od narednih godina] biće i više nego dvostruke nego u proteklih pet-šest godina", rekao je Al Sowaidi.
Opširnije

Trumpovi AI sporazumi sa zemljama Bliskog istoka izazivaju neslaganje u administraciji
Zabrinutost u vezi sa UAE odnosi se na G42, vodeću AI firmu sa sedištem u Abu Dabiju, koja ima istorijske veze sa Huaweijem.
16.05.2025

Upozorenje MMF-a - novi skok potrošnje energije zbog razvoja AI-ja
U posebnom poglavlju aprilskog izdanja izveštaja World Economic Outlook, stručnjaci IMF-a napisali su da "AI dobija sve veći makroekonomski značaj i kroz svoj uticaj na potrošnju električne energije".
15.05.2025
Ovakvo ulaganje, dodao je Al Sowaidi, pomoći će u postizanju cilja američkog predsednika Donalda Trumpa da poveća broj radnih mesta u domaćoj proizvodnji. Time će ubrzati tempo investicija, naglasio je, istakavši da američko tržište ostaje prioritet zbog dominantne pozicije u globalnoj trgovini.
Katarski ekonomski forum održava se u Dohi od 20. do 22. maja, u saradnji sa Bloombergom.
AI i data centri kao šansa za privredni rast Katara
Katar već više od decenije ulaže u veštačku inteligenciju i data centre u Americi, podsetio je Al Sowaidi, dodavši da su to industrije koje "mogu da podstaknu privredni rast" kroz ulaganja.
"Drago nam je da smo rano počeli, jer nam je to omogućilo da dobijemo bolje uslove", dodao je. Katar je zainteresovan za ulaganja kako u hardversku, tako i softversku infrastrukturu veštačke inteligencije. Al Sowaidi je rekao da je QIA ove godine investirala 500 miliona dolara u američku kompaniju Databricks, koja razvija alate za efikasan rad sa podacima i njihovu primenu u raznim domenima. Kompanija je osnovana 2013. godine u Silicijumskoj dolini, dok u Evropi ima razvojne centre u Berlinu i Amsterdamu.
Katar je dugo oklevao da ulaže u primenu veštačke inteligencije, ali to se nedavno promenilo, rekao je Al Sowaidi. "Kapital koji dolazi iz Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata nailazi na dobrodošlicu u Americi, jer smo komercijalno okrenuti i delimo iste vrednosti", istakao je čelnik QIA.
Zaokret u odnosima Amerike i Katara
Američki predsednik Donald Trump je sredinom maja bio u poseti Bliskom istoku, kada se susreo sa zvaničnicima Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Posetu su mnogi nazvali "istorijskom", opisujući je kao resetovanje odnosa između Vašingtona i značajnih ekonomija na Bliskom istoku.
Tada je sklopljeno mnoštvo sporazuma u oblasti veštačke inteligencije, što je izazvao podeljena mišljenja u njegovoj administraciji, jer su tzv. "zastupnici oštrije politike prema Kini" sve zabrinutiji da takvi projekti ugrožavaju nacionalnu bezbednost i ekonomske interese Amerike.
Bloomberg
Trumpov tim je ugovorio da kompanije u Saudijskoj Arabiji nabave desetine hiljada poluprovodnika od kompanija Nvidia Corp. i Advanced Micro Devices Inc., dok bi isporuke Ujedinjenim Arapskim Emiratima mogle premašiti milion AI akceleratora, uglavnom za projekte u kojima učestvuju ili koje poseduju američke kompanije. Ovi čipovi se koriste za razvoj i treniranje modela koji mogu da oponašaju ljudsku inteligenciju i predstavljaju najtraženiju tehnologiju u doba veštačke inteligencije.
Tokom posete Bliskom istoku, Trump je potpisao nekoliko sporazuma sa katarskim liderom, emirom Tamim bin Hamad Al Thanijem, dok Amerika kaže da će ti dogovori dovesti do pokretanja ekonomske aktivnosti vredne više od milijardu dolara, prenosi Bloomberg. Međutim, Bela kuća zasad nije iznela detalje.
Saradnja Katara i Amerike razvija se i na drugim ekonomskim poljima, prenosi Bloomberg. Kompanija Qatar Airways, jedan od najvećih svetskih avio-prevoznika, najavila je kupovinu 160 američkih aviona Boeing za skoro 100 milijardi dolara. To je najveća porudžbina u istoriji Boeinga.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)