Predsednik Donald Trump je tokom svoje turneje po Bliskom istoku sklopio niz sporazuma u oblasti veštačke inteligencije, što izaziva razdor u njegovoj administraciji, jer su tzv. "zastupnici oštrije politike prema Kini" sve zabrinutiji da ti projekti ugrožavaju nacionalnu bezbednost i ekonomske interese Sjedinjenih Država.
Trumpov tim je ugovorio da kompanije u Saudijskoj Arabiji nabave desetine hiljada poluprovodnika od kompanija Nvidia Corp. i Advanced Micro Devices Inc., dok bi isporuke Ujedinjenim Arapskim Emiratima mogle premašiti milion AI akceleratora, uglavnom za projekte u kojima učestvuju ili koje poseduju američke kompanije. Ovi čipovi se koriste za razvoj i treniranje modela koji mogu da oponašaju ljudsku inteligenciju i predstavljaju najtraženiju tehnologiju u doba veštačke inteligencije.
Prema rečima izvora upućenih u situaciju, neki visoki zvaničnici administracije pokušavaju da uspore sklapanje ovih poslova zbog zabrinutosti da Sjedinjene Države nisu uspostavile dovoljne zaštitne mere kako bi sprečile da američki čipovi isporučeni zemljama Persijskog zaliva na kraju ne završe u korist Kine, koja ima duboke veze u tom regionu.
Opširnije

Američki predsednik: Saudijci će investirati bilion dolara u SAD
Predsednik SAD je u poseti Rijadu, gde se sastao sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom.
13.05.2025

Bliski istok ulaže milijarde u AI, dok SAD forsiraju američke čipove
Nvidia, najveći proizvođač poluprovodnika na svetu, obezbediće najnaprednije AI čipove saudijskoj kompaniji Humain, osnovanoj da podrži razvoj AI infrastrukture u toj zemlji. Humain će u narednih pet godina dobiti "nekoliko stotina hiljada“ najnaprednijih Nvidia procesora, počevši od 18.000 čipova GB300 Grace Blackwell i mrežne tehnologije InfiniBand.
14.05.2025

Trumpov investicioni 'bum' sa Bliskog istoka
Trumpova planirana bliskoistočna turneja znači da on zemlje Zaliva smatra ne samo važnim partnerima za SAD već i ključnim u njegovoj ekonomskoj strategiji.
12.05.2025

SAD menjaju pravila za izvoz AI čipova
I Biden i Trump pokušavali su da ograniče kineske ambicije u oblasti čipova, zbog zabrinutosti da bi napredna tehnologija u oblasti AI mogla da ojača kineske vojne kapacitete.
08.05.2025
Iako sporazumi sa UAE i Saudijskom Arabijom sadrže opšte odredbe na visokom nivou koje zabranjuju kineskim firmama pristup tim čipovima, ovi zvaničnici smatraju da previše detalja još uvek nije rešeno i da ti poslovi ne bi smeli da budu objavljeni bez pravno obavezujućih odredbi, rekli su izvori.
"Jastrebovi, odnosno zastupnici oštrije politike prema Kini" takođe su sve zabrinutiji zbog, kako kažu, spremnosti savetnika Bele kuće za veštačku inteligenciju, Davida Sacksa, koji vodi pregovore, da razmatra predloge lidera iz zemalja Zaliva koje oni smatraju očiglednim bezbednosnim rizicima za Sjedinjene Države. Nijedan od tih predloga trenutno nije uključen u postojeće bilateralne sporazume na Bliskom istoku.
Bloomberg
Pored bezbednosnih pitanja, neki visoki zvaničnici Trumpove administracije dovode u pitanje to da li je pametno slati tako velike količine čipova na lokacije van Sjedinjenih Država, s obzirom na to da se administracija snažno zalaže za očuvanje američke dominacije u oblasti veštačke inteligencije, rekli su izvori. Kako je potpredsednik JD Vance rekao na AI samitu u Parizu u februaru: "Administracija predsednika Trumpa će osigurati da se najmoćniji AI sistemi razvijaju u SAD, koristeći američki dizajnirane i proizvedene čipove".
Ako svi najavljeni i planirani poslovi na Bliskom istoku budu realizovani, SAD bi i dalje zadržale ogromnu većinu svetske računarske moći, ali bi zemlje Zaliva prvi put imale značajne kapacitete zasnovane na vrhunskom američkom hardveru.
Predstavnik Bele kuće nije dao zvaničan komentar za ovu priču, koja se zasniva na intervjuima sa skoro deset osoba upoznatih s internim diskusijama unutar administracije, koje su želele da govore anonimno. Nvidia i portparol UAE odbili su da komentarišu, dok se Sacks, AMD i vlada Saudijske Arabije nisu odazvali na zahteve za komentar.
Zagovornici tih poslova, uključujući Sacksa, tvrde da će, ako SAD ne podstaknu svet da koristi američke čipove, zemlje sa ambicijama u oblasti veštačke inteligencije na kraju posegnuti za alternativama kineskih kompanija, koje su već ostvarile napredak u smanjenju zaostatka za Nvidijom, vodećom kompanijom u industriji.
"Potrebni su nam naši prijatelji, poput Kraljevine Saudijske Arabije i drugih strateških partnera i saveznika, koji žele da nadograđuju naše tehnologije", rekao je Sacks u utorak, dok je bio na bini sa saudijskim ministrom za komunikacije i informacionu tehnologiju. Mogućnost da ta tehnologija završi u Kini "nije problem kada imate prijatelja poput Saudijske Arabije", dodao je.
Međutim, ne dele svi u Trumpovoj administraciji to mišljenje. Tokom intenzivnih razgovora u prethodna dva dana, nekoliko visokih zvaničnika raspravljalo je o strategijama za usporavanje sprovođenja AI sporazuma sa zemljama Zaliva, kao i za zaustavljanje projekata koji još nisu javno predstavljeni, rekli su izvori. Jedan od razloga za zabrinutost jeste bilateralni sporazum između SAD i UAE, koji bi mogao da obuhvati veliki projekat kompanije OpenAI, pionira u industriji i kreatora ChatGPT-ja.
Ako se to dogodi, "zastupnici oštrije politike prema Kini" mogli bi da iskoriste regulatorni proces u Vašingtonu da dodatno izraze svoju zabrinutost. Sve isporuke AI čipova zemljama Zaliva zahtevaju odobrenje američke vlade kroz proces licenciranja u kojem učestvuje više saveznih agencija. Zvaničnici administracije trenutno su i u fazi izrade novih globalnih pravila za kontrolu izvoza poluprovodnika, nakon što su odbacili okvir koji je prethodno uveo predsednik Joe Biden. To predstavlja još jednu priliku da se u nova pravila ugrade konkretne zaštitne mere u vezi sa Kinom, kao i drugi strateški prioriteti.
Sacks, zajedno sa drugim zvaničnicima koji podržavaju projekte u Zalivu, iznosi stav da bi agresivno širenje američke tehnologije, uz primenu bezbednosnih mera, predstavljalo stratešku pobedu za Sjedinjene Države, i bilo ključno za očuvanje američkog liderstva u oblasti veštačke inteligencije.
Deo argumenta koji iznosi Sacks, a koji je podržan i od strane lidera u tehnološkoj industriji, uključujući izvršnog direktora Nvidije Jensena Huanga, jeste da se američka prednost u naprednoj proizvodnji čipova u odnosu na Kinu smanjuje. Na osnovu ovakvog razmišljanja, ako Vašington spreči zemlje sa ambicijama u oblasti veštačke inteligencije da grade data centre sa američkom tehnologijom, SAD rizikuju da te tržišta prepuste svom glavnom geopolitičkom rivalu. Kompanije bi mogle odlučiti da kupuju čipove od firmi poput Huawei Technologies Co., kineskog tehnološkog giganta koji se nalazi u centru napora Vašingtona da ograniči kineske ambicije u oblasti veštačke inteligencije.
Bloomberg
S druge strane debate, neki zvaničnici u Trumpovoj i Bidenovoj administraciji smatraju da je tehnološka prednost Sjedinjenih Država dovoljno velika i da omogućava Vašingtonu da postavlja pravila igre dok god druge zemlje još uvek žele američke čipove. Ovi zvaničnici tvrde da političari mogu sebi priuštiti da budu agresivni u pregovorima i ne bi smeli da dozvole zemljama da pristupe vrhunskom američkom hardveru bez davanja ustupaka i čvrstih bezbednosnih garancija.
Zvaničnici iz Trumpove administracije koji spadaju u ovu drugu grupu misle da gube unutrašnju borbu oko isporuka čipova za Bliski istok, naročito nakon što su UAE i Saudijska Arabija ponudile ukupno 2,4 biliona dolara u američkim investicijama, što je pomoglo u otvaranju puta za nedavne AI sporazume. Konkretno, neki visoki zvaničnici administracije postali su oprezni u vezi sa pregovaračkim pozicijama koje je zauzeo Sacks, koji je bio jedan od ključnih igrača na terenu dok su vladini zvaničnici i tehnološki izvršni direktori usklađivali sporazume.
Na jednom sastanku sa zvaničnicima UAE pred Trumpovu posetu, Sacks je izrazio spremnost da podrži ideju da se u UAE otvori proizvodni pogon kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), vodećeg proizvođača čipova za kompanije poput Nvidije i AMD-ja, rekli su ljudi upoznati sa situacijom. UAE već dugo želi takvu fabriku i tražio je podršku američke vlade kao deo šireg sporazuma o čipovima.
"Jastrebovi" iz Trumpove administracije smatraju da je mogućnost da TSMC ima fabriku u UAE opasnost, navode izvori. Podrška ambicijama UAE da proizvodi AI čipove domaće proizvodnje stvorila bi nepotrebne bezbednosne rizike s obzirom na veze zemlje sa Pekingom, tvrde zvaničnici, naročito ako se političke alijanse budu promenile u budućnosti. Trenutni sporazum ne uključuje fabriku TSMC, iako se odvojeni razgovori o tom projektu i dalje vode. TSMC je odbio da komentariše.
Još jedna stalna zabrinutost u vezi sa UAE odnosi se na G42, vodeću AI firmu sa sedištem u Abu Dabiju, koja ima istorijske veze sa Huaweijem. Iako je prošle godine pristala da se odvoji od Huaweija i drugih kineskih provajdera kako bi omogućila partnerstvo vredno 1,5 milijardu dolara sa Microsoft Corp., neki zvaničnici SAD i dalje su oprezni u vezi sa posvećenošću G42 američkim prioritetima. Sada Trumpova administracija razmatra sporazum koji bi omogućio G42 da kupi ekvivalent više od milion Nvidia H100 akceleratora, što je jedan od najvažnijih proizvoda ove kompanije za proizvodnju čipova, izveštava Bloomberg.
Kritičari tog sporazuma uključuju predsednika Komisije za odbranu Predstavničkog doma Kine, koja je prošle godine objavila video u kom se detaljno opisuje zabrinutost dvostranačkog panela G42. Narator u tom videu je Landon Heid, Trumpov kandidat za visoku poziciju u agenciji koja piše pravila za izvoz čipova i odlučuje da li će odobriti pojedinačne prodaje poluprovodnika.
Detalji bezbednosnih zahteva u širem sporazumu sa UAE biće razrađeni u radnoj grupi koju čine američki i zvaničnici emirata, prema izvorima upoznatim sa situacijom. Temeljni aspekti koji su već uključeni u sporazum odnose se na odredbe koje sprečavaju preusmeravanje čipova ka Kini i zabranjuju kineskim AI kompanijama daljinski pristup objektima u UAE. Sacks je pokušao da preuzme vođstvo u formulisanju tih sitnih detalja, rekli su izvori, što se protive neki njegovi američki kolege.
Tokom pregovora sa Saudijskom Arabijom, saudijski zvaničnici su predložili da možda postave američke čipove u objekte koji već sadrže Huawei hardver, rekli su izvori, dodajući da se radilo o hardveru koji nije Huaweijev AI čip. Američka delegacija je odbacila ovaj predlog na sastanku, ali nakon toga, Sacks je sugerisao da bi Trumpov tim trebalo barem da razmotri tu ideju. Dok su neki zvaničnici shvatili Sacksovu reakciju kao sugestiju da se zabrinutost za nacionalnu bezbednost razmotri na tehničkoj osnovi, drugi su to videli kao pitanje zašto bi američki zvaničnici uopšte bili zabrinuti.
Za zvaničnike koji Huawei smatraju crvenom linijom u politici Sjedinjenih Država prema Kini, razmatranje te mogućnosti bilo je neprihvatljivo. Ova ideja nije deo trenutnog sporazuma, rekli su izvori upoznati sa situacijom.
"Politički cilj sprečavanja preusmeravanja čipova u zemlje od zabrinutosti je apsolutno važan cilj za Sjedinjene Države, ali nije teško ostvariv", rekao je Sacks tokom svog nastupa na Bliskom istoku. "Istina je da bi sve što bi trebalo da se uradi bilo slanje nekog u data centar i brojanje servera kako bi se osiguralo da su čipovi još uvek tu."
- U pisanju pomogli Riley Griffin i Nick Wadhams.