Fintek firma Relio, sa kancelarijama u Cirihu i Beogradu, prikupila je investiciju od tri miliona evra za pokretanje digitalnih platnih računa namenjenih kompanijama.
Kako se navodi u saopštenju, stvar je u tome da tehnologija bazirana na principima detaljnog poznavanja klijenata automatizuje procese otvaranja računa, pre svega, u delu upravljanja i preuzimanja rizika (engl. compliance), umanjujući mogućnost zloupotrebe i sprovođenja kriminalnih aktivnosti.
"Neobanke kao što su Revolut i Wise preoblikovale su digitalno bankarstvo u Evropi. Međutim, izazovi usklađivanja sa propisima iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma ostali su najslabija karika digitalnih banaka koje opslužuju kompanije", ocenjuju u Reliju. Dodaju da složene vlasničke strukture, međunarodni tokovi novca i komplikovani poslovni modeli kreiraju veće rizike u smislu zloupotrebe u svrhu pranja novca, finansiranja terorizma, kršenja međunarodnih restriktivnih mera, prevara...
Opširnije
Srpske kompanije sa Deloitte lista kažu da se ne boje krize
Za razliku od prošle godine, srpske kompanije su došle na obe prestižne liste Deloitta. Ni jedna ni druga ne vidi razlog za brigu zbog ekonomskih okolnosti.
29.11.2022
Ne sme da nam se desi da nam briljantni startapovi odu
Izvršni direktor kompanije Centili Zoran Vasiljev kazao je da je razvoj finteka u regionu još u ranoj fazi.
26.10.2022
Srpski startapovi meta akvizicija tek kad su profitabilni
Akvizicije srpskih startapova pokazuju da su naše kompanije prepoznate u svetu, ocenjuje Nataša Škrbić iz DSI.
22.09.2022
Investitori otkrivaju šta startap mora imati da bi dobio njihov novac
Četiri investitora, Stevica Kuharski, Božidar Pavlović, Nenad Bakić i Jure Mikuž otkrivaju koji su im kriterijumi presudni.
12.09.2022
Domaći startap prikupio 250.000 evra - pola uložili poslovni anđeli
Novac je došao od poslovnih anđela Inicijative "Digitalna Srbija" (DSI), investicionog fonda TS Ventures Fund i Startup Wise Guysa.
27.06.2022
Dva razloga zbog kojih startap treba preseliti u Srbiju
Vodeća organizacija za savetovanje i istraživanje u oblasti startap ekosistema targetirala je prednosti našeg okruženja.
02.07.2022
A posledica povećanog rizika je duže vreme potrebno za otvaranje računa, od nekoliko nedelja do više meseci, uslovljeno pre svega neefikasnošću banaka, navode. "Transakcije i računi se često zamrzavaju preventivno dok se manuelno ne provere slučaj po slučaj. Kašnjenja zbog neefikasnih ručnih provera su izuzetno frustrirajuća za kompanije koje žele na vreme da isplaćuju plate i fakture. Relio je razvio sistem otvaranja računa koji takve provere obavlja brzo i precizno, automatski mereći rizik tokom procesa odlučivanja."
Sa završenom rundom finansiranja, startap će unaprediti razvoj tehnologije, raditi na dobijanju FINMA Fintech licence i regrutovati nove zaposlene u Beogradu i Cirihu.
"Ovaj poduhvat finansijski podržavaju TX Ventures, HTGF (High-Tech Gründerfonds) i SIX Fintech Ventures. Baza investitora takođe uključuje F10, Elsa Invest, daFUND, QBIT Capital i nekoliko poslovnih anđela", kaže se u saopštenju.
Relio je osnovao izvršni direktor Lav Odorović, koji je prethodno osnovao Pentu, neobanku za mala i srednja preduzeća u Nemačkoj.
"U protekloj deceniji Beograd je izrastao u jedan od tehnoloških centara Evrope. Lokalni talenat i stručnost u tehnološkoj i finansijskoj industriji su nam glavni pokretači u tome da izgradimo uslugu svetske klase za naše klijente", rekao je Odorović.
Kancelarijom u Beogradu rukovodi suosnivač Žarko Vukadinović, bivši predsednik ACFE Srbija i jedan od osnivača Mobi banke (bivša Telenor banka).