Iako je inflacija u Adria regionu usporila, usluge i dalje guraju rast cena. Uprkos tome, kamate u regionu će ići naniže, kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Centralna banka Severne Makedonije, koja dosad nije krenula u monetarno popuštanje, krenuće u snižavanje kamatnih stopa najesen, a cene zaduživanja snižavaće i Evropska centralna banka (ECB) i Narodna banka Srbije (NBS), rekli su analitičari u svom poslednjem izveštaju koji je u celosti dostupan OVDE.
Smanjivanje eksternih inflacionih pritisaka doprinelo je relativnoj stabilizaciji cena u odnosu na prethodne godine. Svetske cene energije i hrane su pale što pokazuje da uvozna strana inflacije slabi.
Opširnije
Bazna inflacija u SAD ponovo usporila, smanjenje kamata sve izvesnije
Indeks, koji iz ukupne inflacije isključuje volatilnih kategorija poput hrane i energije, u julu je iznosio 3,2 odsto, što je najmanje od početka 2021. godine.
14.08.2024
NBS podigla projekcije BDP-a i inflacije za ovu godinu
Projekcija inflacije za ovu godinu rasla 0,2 procentna poena, a za sledeću 0,3 procentna poena.
14.08.2024
Inflacija u Srbiji skočila na 4,3 odsto, usluge i dalje rastu brže od robe
Mesečna inflacija iznosila je 0,4 odsto, nakon što je u junu i ova stopa bila niža, i to za 30 baznih poena.
12.08.2024
ECB će do kraja 2025. kamate smanjiti šest puta, kažu analitičari
Anketa koju je Bloomberg sproveo među ekonomistima kaže da bi kamatna stopa na depozite u decembru 2025. mogla da padne na 2,25 odsto.
12.08.2024
Fed neće podleći pritisku i smanjiti stope za 50 b. p., kažu ekonomisti
Skoro četiri petine ekonomista koje je anketirao Bloomberg predviđaju da će Federalne rezerve smanjiti stope na raspon od pet do 5,25 odsto na sastanku 18. septembra.
12.08.2024
"Sa druge strane, pritisci koje donosi domaća tražnja ostaju snažni zbog rasta zarada i još uvek visokih nivoa štednje", kažu analitičari. Bazna inflacija ostaje uporna zbog usluga, a upravo ovaj sektor vuče i ukupnu inflaciju u regionu.
Kamate padaju
Cene zaduživanja su u većini država Adria regiona počele da padaju u junu. Izuzetak je Severna Makedonija čija centralna banka i u julu nije menjala referentnu kamatnu stopu koja ostaje 6,3 odsto.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će Narodna banka Republike Makedonije (NBRM) kamate krenuti da smanjuje najesen, a monetarno popuštanje će biti uslovljeno popuštanjem pomenute inflacije u uslužnom sektoru.
NBS će u septembru referentnu kamatnu stopu smanjiti za 25 baznih poena na 5,75 odsto, a do kraja godine će cene zaduživanja smanjiti još dva puta. "Kako je narativ centralne banke okrenut ka poboljšanju kreditne aktivnosti, moguće je da će kamate u Srbiji padati i brže od našeg osnovnog scenarija", kažu analitičari.
Evropska centralna banka, koja je kamate krenula da smanjuje u junu, do kraja godine će kamate smanjiti još dva puta, a kamata na depozitne olakšice pašće na 3,25 odsto. U centru pažnje centralnih bankara u evrozoni će biti plate koje zvaničnici ECB izbliza prate već neko vreme.
"Šestomesečni euribor je u avgustu pao ispod 3,5 odsto pa je povećana razlika između tromesečne i šestomesečne stope. Ovo pokazuje da tržišta računaju na dodatna smanjenja kamata ECB", rekli su analitičari.
Usluge muče region
U Srbiji je inflacija u julu iznosila 4,3 odsto, a u junu je na pad uticala deflacija u kategoriji hrane (rezultat visoke baze iz prethodne godine). Severna Makedonija je ovog proleća zabeležila kratkotrajni rast cena jer je ukinuto ograničenje cena hrane. Iako je inflacija usporila na 3,1 odsto u junu (samo 12 meseci pre toga bila je trostruko viša), usluge i dalje rastu dvostruko bržim tempom.
U Bosni i Hercegovini se inflacija još od oktobra 2023. kreće oko ciljanih dva odsto. U junu je ukupna inflacija bila još niža i usporila je na 1,6 odsto. Hrana je povukla ukupnu inflaciju u BiH, ali su smanjeni i inflatorni pritisci u ostalim kategorijama. Kao i u ostatku regionu, i u Bosni i Hercegovini usluge predstavljaju glavni faktor rasta cena.
Usluge su doprinele tome da Hrvatska ima jednu od najviših stopa inflacije u Evropskoj uniji (3,4 odsto). Uprkos visokoj bazi, inflacija usluga je u Hrvatskoj u julu bila 7,2 odsto. Cene je uglavnom vukla visoka tražnja koja je rezultat oslanjanja na turizam.
Inflacija je u Sloveniji značajno usporila, a stopa rasta cena u julu je pala na 1,4 odsto. "Manji rast plata i prometa u maloprodaji doprineli su tome da pritisci na strani tražnje oslabe. Ovo je doprinelo usporavanju inflacije koja je sada ispod proseka Evropske unije", kažu analitičari.