U industriji 3D animacije, koja zbog sve snažnije proizvodnje sadržaja i potražnje striming servisa, filmskih studija i medija ključa na globalnom nivou, igrači iz Adria regiona imaju obećavajući potencijal rasta. To je zaključak analitičara Bloomberg Adrije koji su proučavali tržište 3D animacije u Adria regionu i analizirali poslovanje devet domaćih kompanija.
Reč je o propulzivnoj niši. Popularnost 3D animacija raste kako se vizuelni efekti sve više koriste u filmskoj industriji, u aplikacijama i video-igricama, ali i u reklamiranju i raznim drugim industrijama kao što su građevinarstvo, zdravstvo i proizvodnja. Povećanje potražnje je posledica sve veće popularnosti striming servisa kao što su Netflix, HBO Max, Disney+ i Amazon Primea, koji su doprineli rastućoj produkciji filmova i televizijskih serija u Evropi.
"Ulaganja striming servisa u proizvodnju ili kupovinu originalnog sadržaja u Evropi rastu od 2015. godine, a medijske kompanije usporavaju ulaganja, što je posebno bilo izraženo 2020. Strimeri su u ovim ulaganjima pretekli medije u periodu od 2016. do 2021. godine sa prosečnom godišnjom stopom rasta od 56 odsto. U istom periodu medijske investicije su rasle za tri odsto godišnje", navodi u svom izveštaju analitički tim Bloomberg Adrije, objašnjavajući da su striming servisi i mediji najveći kupci 3D animacija.
Povećana proizvodnja vizuelnog sadržaja pozitivno utiče na potražnju za 3D animacijama, a tržište Adria regiona je, naglašavaju analitičari, relativno neiskorišćeno i ima obećavajući potencijal rasta. Koliko je tržište 3D animacije propulzivno govori podatak da je njegova procenjena vrednost na kraju 2021. godine bila 16 milijardi dolara, a u odnosu na 2020. vrednost je porasla za 11 odsto.
Očekuje se da će nastaviti da raste takvim godišnjim stopama do 2026. godine. Najveći generatori ovog rasta su povećana upotreba vizuelnih efekata u medijskoj i filmskoj industriji, kao i u igricama u produkcijskoj industriji, ali i sve veća upotreba 3D animacija u virtuelnoj i proširenoj stvarnosti i razvoju veštačke inteligencije, navodi se u analizi.
Analitički tim Bloomberg Adrije je u svoju analizu uključio devet kompanija iz regiona koje su specijalizovane za 3D ili takve proizvode imaju u svojoj ponudi. Uporedili su poslovanje srpskih 3laterala i Ilba Studiosa, slovenačke Invide i Nuframea, severnomakedonskog Fx3x, hrvatskih kompanija Brojka, Diedra i Kiosk studio i bosanske marketinške agencije Aquarius.
"Ove kompanije nude različite proizvode, od animiranih filmova, video-igrica, do reklama. Kompanije koje proizvode 3D animacije u regionu imaju zajedničke karakteristike snažnog rasta prodaje, zdrave profitne marže, a prema kriterijumu duga su neujednačene. Verujemo da će prodajni rezultati u ovom sektoru nastaviti da rastu u skladu sa nastavkom trendova iz 2021. godine i nastavkom veće proizvodnje sadržaja", objašnjava analitički tim koji je utvrdio da su analizirane kompanije u regionu ostvarile prosečan rast prodaje od visokih 69,9 odsto u 2021. godini i tako zaradile oko 52,4 miliona evra.
Treba imati na umu da se i ovo tržište oporavilo nakon zatvaranja i obustave proizvodnje sadržaja 2020. Pošto su neke od kompanija obuhvaćenih analizom nove na tržištu i bave se različitim proizvodima, finansijski rezultati su različiti. U proseku, njihove EBITDA marže se kreću između 10 i 15 procenata, što je visoko u poređenju sa zrelim regionalnim kompanijama u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
Najveće marže i najveći prinos na kapital imaju Fx3x i Nuframe, koji posluju već nekoliko godina. Severnomakedonski Fx3x je jedna od najvećih kompanija za vizuelne efekte i 3D animacije u jugoistočnoj Evropi i plasira svoje proizvode holivudskim studijima. U septembru prošle godine preuzeo ga je britansko-kanadski studio za vizuelne efekte Cinesite. Ljubljanski NuFrame posluje od 2007. godine i jedna je od najvećih postprodukcijskih kompanija u regionu.
S druge strane, srpski Ilbe Studios, koji posluje u okviru italijanske ILBE Groupa, a do decembra prošle godine se zvao Iervolino Studios, beleži snažan rast prodaje. Ovaj proizvođač animiranog sadržaja svoje radove prodaje i velikim holivudskim studijima preko velike grupe.
U pogledu zaduženosti i odnosa duga prema EBITDA, devet analiziranih kompanija ima veću zaduženost od svojih konkurenata u Evropi i SAD. Veće kompanije posluju sa manje dugova od manjih kompanija kao što su Brojka, Diedra i Kiosk Studio. Novije kompanije poput Ilbesa su zaduženije s obzirom na to da se šire.
Hrvatske kompanije Brojka, Diedra i Kiosk studio ostvarile su rast prihoda u 2021. godini, a uglavnom se bave izradom animacija za reklame, sa izuzetkom Diedre, koja proizvodi kratke animirane filmove.
Jedna od najvećih kompanija u oblasti 3D animacije u regionu je srpski 3lateral, čiji je vlasnik i glavni kupac Epic Games. Bavi se razvojem tehnologije za digitalizaciju ljudskih pokreta, a 2021. godine ostvarila je povećanje prihoda od 31,4 odsto. Ali posebno je zanimljivo pogledati njen posao. Finansijski podaci pokazuju da je njena EBITDA marža u 2021. godini iznosila 2,1 odsto, što je značajan pad u odnosu na 2020. kada je iznosila 22,6 odsto. EBITDA marža je bila negativna i iznosila je negativnih 4,5 odsto, u 2020. godini iznosila je 17,8 odsto. Pad dobiti rezultat je povećanja troškova zaposlenih, koji su iznosili 83 odsto troškova poslovanja. Naime, kompanija je povećala broj zaposlenih za 12 odsto i to je dovelo do toga da su godinu zaključili sa gubitkom od 1,7 miliona evra.
Zanimljivo, analitički tim nije pronašao firmu specijalizovanu za 3D animacije u Bosni i Hercegovini, pa je analizirao poslovanje marketinške agencije Aquarius, za koju je izrada ovakvih animacija samo deo usluga koje nudi.
U poređenju sa regionalnim igračima, evropski rivali, francuski Gaumont i Mondo TV Italija, postižu visoke profitne marže i imaju zaduženost blizu nulte stope. Slično posluju i američke kompanije koje su visoko ocenjene u 3D industriji, kao što su Disneyjev Pixar i Comcastov DreamWorks i Netflix.
Analitičari Bloomberg Adrije tvrde da lokalne kompanije imaju veći potencijal za rast ako globalni igrači ostvare bolje rezultate. Zbog toga je važno pratiti industriju. Iako broj korisnika Netflxa opada, a Disneyjev dug raste i prihodi se smanjuju, razvojni potencijal industrije ne opada, zaključuju.
Regionalni igrači treba da usmere većinu svoje pažnje na konkurentnost cena, a izgledi kompanija koje su ušle u nišu unosne animacije su veoma svetle.
"Uvereni smo da će povećana potražnja za vizuelnim sadržajima uticati na povećanu potražnju za 3D animacijama u regionu. Verujemo da ćemo u narednom periodu videti povećanje ulaganja u 3D animacije", navode naši analitičari.
Navode, međutim, da pretnja dolazi sa istoka zbog povoljnijih cena usluga, na primer, indijski konkurenti nude mnogo jeftinije 3D animacije. Međutim, nema razloga za brigu jer su međunarodni igrači fokusirani na Adria region, a na naše tržište su već ušli sa značajnim ulaganjima.
To je deo većeg paketa. Studiji filmske produkcije sve više prepoznaju region. Zbog poreskih olakšica, povoljnijih troškova rada, dostupnosti opreme i atraktivnih lokacija, Beograd je postao važan centar za snimanje televizijskih serija, a Zagreb se može pohvaliti i sve većim brojem stranih produkcija. U Beogradu raste i potražnja za produkcijskim i postprodukcijskim uslugama, a regionalne kompanije sve više prepoznaju igračke kompanije koje se upuštaju u preuzimanja, ali i grinfild ulaganja.