Kina je najveći svetski proizvođač industrijskih metala, ali i najveći potrošač. Uticaj Kine na cene su višestruki - cene reaguju na sve informacije koje stižu iz Kine - kapaciteti prerade metala, industrijska proizvodnja, izvoz metala, stvaranje zalihа.
Nova tura podrške ekonomiji Kine ukazuje nam na upornost države da ubrza rast ekonomije, što se oslikalo na cene na tržištu metala vrlo efikasno, kroz signale o rastu tražnje.
Kina je najrelevantniji faktor tražnje za bakrom i aluminijumom - jednostavno, zbog veličine svoje industrije. Kako je oporavak industrije nakon pandemije išao uglavnom ispod očekivanja, cene industrijskih metala su često imale epizode negativnog trenda. To je naravno bilo potpomognuto i generalno slabim izgledima za globalni rast i restriktivnim monetarnim politikama – što takođe diktira kretanje cena industrijskih metala usled njihove procikličnosti.
Opširnije
EU uvodi trajne tarife na EV iz Kine, do 45 odsto
Države EU u petak, na sastanku Odbora za trgovinsku zaštitu, glasale o tome da Unija uvede povećane tarife na kineska električna vozila.
04.10.2024
BBA analiza: Da li će Kina uticati na tržište nafte?
Na Kinu otpada 16 odsto svetske potražnje za naftom, što će reći da je zemlja jedan od najvećih svetskih potrošača.
03.10.2024
Mere podrške u Kini daju rezultate, analitičari ipak oprezni
Ponedeljak je kineskim akcijama doneo deveti uzastopni dan rasta, a indeks CSI 300 od sredine septembra je porastao 27 odsto.
30.09.2024
Stellantis i Linglong bi mogli da sačuvaju srpski izvoz
Izvoz iz Srbije do kraja godine biće nešto niži od očekivanog zbog krize i recesije u najvećim ekonomijama EU
02.10.2024
Situacija je trenutno drugačija. Smanjenje restriktivnosti monetarnih politika širom sveta, pogotovo dugo očekivanog Feda, išli su u prilog rastu cene industrijskih metala. Najnovija odluka Kine da novim merama pokuša da ubrza svoju ekonomiju, pozitivno se odrazila na cene industrijskih metala. Cena bakra u toku septembra porasla je oko 10 odsto, aluminijuma oko osam odsto.
Kineska centralna banka donela je odluku o smanjenju kamata na stambene kredite postojećim dužnicima, ali i oslobodila deo obavezne rezerve kako bi se generalno poboljšao kreditni potencijal (i najavila da je moguće do kraja godine još jedno snižavanje). Učešće za kupovinu drugog stana smanjeno je sa 25 odsto na 15 odsto.
Građevinska industrija Kine i tržište nepokretnosti su već neko vreme bolne tačke kineske ekonomije, koje se već godinama muče sa oporavkom (a građevinska industrija je jedan od bitnijih faktora potražnje za bakrom i aluminijumom), pa nas ne iznenađuje što su konkretne mere usmerene upravo na stabilizaciju ovog sektora. Uvedene su i dodatne mere usmerene na poboljšanje likvidnosti tržišta kapitala.
Ako se vratimo unazad, pozitivnu reakciju cene metala na signale koji dolaze iz Kine videli smo i u prvoj polovini godine. Naime, čim je početkom marta Vlada Kine objavila da targetira rast Kine od pet odsto za 2024, bilo je očigledno da se nove stimulativne mere spremaju, što se i potvrdilo programom zaduživanja Kine od nešto ispod 140 milijardi dolara, odnosno jedan bilion kineskih juana, dugoročnim obveznicama (ročnosti od 20 do 50 godina).
Međutim, skok u izvozu bakra iz Kine u drugom tromesečju ove godine povećao je brige o tražnji od strane najveće industrije sveta, pa je i cena pokazala negativan trend. Optimizam oko procvata u Kini izbledeo u narednim mesecima, čim su rezultati pokazali da je kineska ekonomija rasla ispod očekivanja u drugom kvartalu i čak sporije u odnosu na prvo tromesečje, što je korigovalo cene naniže.
Ne smemo zaboraviti zelenu tranziciju, koja je jedan od ključnih faktora koji utiču na tražnju za bakrom i aluminijumom, budući da se oni smatraju ključnim i da njihova uloga nema pogodnu supstituciju. Ali proizvodnja u domenu zelene tranzicije takođe se oslanja u velikoj meri na Kinu i zapravo je rast tražnje od strane industrija koje su povezane sa zelenom tranzicijom nadomestila pad potražnje od strane građevinskog sektora.
Vidimo da će cena bakra i aluminijuma do kraja ove i naredne godine i dalje biti pod pritiskom naviše. Potražnja vezana za električna vozila, unapređenje električnih mreža i ostali segmenti usmereni na dekarbonizaciju, kao i razvoj informacionih centara vezanih za AI, omogućiće stabilnu i rastuću tražnju.
Što se tiče uticaja Kine, tu "whatever it takes" ambicije nailaze na prepreke - protekcionističke mere EU i SAD. To svakako utiče na cenovnu konkurentnost kineskog izvoza i smanjuje njen potencijal. Ako imamo u vidu i zrelu fazu industrijalizacije u Kini i demografske trendove, sve veći uticaj na cene metala dolaziće iz drugih ekonomija u usponu, na primer Indije.