Credit Suisse jeste u problemima, ali situacija nije uporediva sa onom iz 2008. godine kada je slomom Lehman Brothersa krenula velika finansijska kriza, s obzirom na to da su banke danas pod strožim regulatornim nadzorom oko upravljanja kapitalom, a i finansijski sistem je onda bio narušen elementima kojima danas nije, ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Švajcarska banka, čiji problemi zbog njene veličine predstavljaju izazov i za finansijski sistem globalno, najavila je da će krajem ovoga meseca održati sastanak na kom će u fokusu biti modalitet rešavanja problema oko svog poslovanja u investicionom bankarstvu.
"Neke od opcija su dokapitalizacija u različitim oblicima, no pritom treba imati na umu da su u tom formatu trenutni uslovi restrukturiranja izazovniji jer je manja potražnja za rizičnom imovinom. Opcija je i prodaja različitih tipova imovine iz budžeta, no i tu je pitanje cene jer bi Credit Suisse bio u poziciji prodavca pod prisilom", ističu analitičari Bloomberg Adrije.
Međutim, jasno je da otezanje s objavom strategije restrukturiranja samo znači duže razdoblje neizvesnosti i rizik za dalji pad cene deonice.
"Deljenje informacija o zdravlju budžeta bi takođe pomoglo u percepciji investitora i omogućilo vreme za temeljno definisanje programa restrukturiranja, pa se stvara pritisak na banku da ranije objavi stanje adekvatnosti kapitala za treći kvartal", navodi analitički tim Bloomberg Adrije.
Dodaju kako rast cene deonice Credit Suisse AG od četiri odsto u trgovanju u utorak pokazuje da investitori ne percipiraju samo negativne informacije u razvoju situacije s tom velikom švajcarskom bankom.
Analitičari, inače, troškove restrukturiranja banke procenjuju na oko četiri milijarde dolara.