Rusija je najvažniji energetski partner Srbije, naročito kada su gas i nafta u pitanju, s obzirom na to da skoro 90 odsto potreba za gasom naša zemlja pokriva ruskim gasom, a i Naftna industrija Srbije (NIS) od 2008. godine vlasništvo je Rusa. Međutim, uprkos toj vlasničkoj strukturi, iračka nafta kirkuk najdominantnija je u srpskom ukupnom uvozu nafte.
To je za naš medij potvrđeno i u Ministarstvu rudarstva i energetike i u NIS-u. Prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, u 2021. godini uvezena sirova nafta iz Iraka činila je 47 odsto, Rusije 16 odsto, Kazahstana 11 odsto i Norveške tri odsto. Prošle godine prerađeno je i 23 odsto domaće, sirove nafte.
Iz Ministarstva navode da je slična struktura uvoza nastavljena i tokom 2022. godine, s tim da je tokom pojedinih meseci zbog povoljnije cene došlo do povećanog uvoza ruske nafte. Trenutno je taj odnos 34 odsto nafte iz Rusije, a iz ostalih izvora 66 odsto.
Opširnije
Zabrana uvoza ruske nafte može izazvati nestašice dizela u Srbiji
Početkom decembra stupa na snagu zabrana uvoza ruske nafte preko mora.
15.09.2022
Ruske kompanije su pod sankcijama u Srbiji i bez sankcija
Srbija će možda preuzeti NIS od ruskog vlasnika koji će zadržati pravo prečeg odlučivanja
14.07.2022
Rusija nije najveći srpski dostavljač nafte već Irak
Srbija je od ruske nafte zavisna samo 16 odsto.
22.06.2022
Iz NIS-a su za Bloomberg Adriju rekli da uvoze oko tri četvrtine nafte koja se koristi za preradu, dok jednu četvrtinu čini nafta domaćeg porekla. Dodali su da najveći udeo u ukupnom obimu nafte koju uvozi NIS, već nekoliko godina, zauzima nafta kirkuk iz Iraka.
Rafinerija nafte u Pančevu pravljena za iračku naftu
Širokoj javnosti je manje poznato, ili je možda zaboravljeno, da je Rafinerija nafte u Pančevu pravljena za iračku naftu.
Prema rečima profesora FEFA Univerziteta Gorana Radosavljevića, većinsko učešće iračke nafte u našem uvozu nije iznenađenje, s obzirom na to da je nekadašnja Jugoslavija imala paket aranžmane sa Bliskim istokom.
"To nije iznenađenje, prvo Rafinerija u Pančevu je pravljena za iračku naftu, jer smo u tom periodu uvozili tu naftu. Rafinerija u Novom Sadu, koliko se dobro sećam, pravljena je za libijsku naftu", rekao je Radosavljević.
Najsličnija nafta po strukturi iračkoj je ruska nafta ural, tako da je količina uvoza ruske nafte godinama, kako su odnosi dve zemlje jačali, povećavala.
Iračka nafta ostala dominatna i zbog evropskih sankcija prema NIS-u
Pored istorijskog aspekta zbog kojeg je iračka nafta dominantna u uvoznoj strukturi, drugi razlog zbog kojeg ruska nafta tokom godina nije skinula iračku sa prvog mesta jesu evropske sankcije prema NIS-u.
Radosavljević podseća da od 2014. godine NIS trpi sankcije koje traju i danas. U tom trenutku, prvi paket sankcija bio je finansijskog tipa, a to je značilo da NIS i Sberbanka, koje su jedine bile pogođene sankcijama u ovom delu Evrope, ne mogu da koriste sredstva evropskih banaka za kupovinu ruske robe.
"Tada se NIS se preorijentisao u mnogim segmentima za investicije i kupovinu repromaterijala, robe, uključujući i sirovu naftu, na neka druga tržišta, jer su finansijeri NIS-a uglavnom evropske banke, one su i najdominantnije na domaćem tržištu", objasnio je Radosavljević.
Podseća da je u prvim godinama kada su Rusi preuzeli NIS, ruska nafta ural činila 70 do 80 odsto od ukupnog uvoza.
NIS promenio način kupovine nafte raspisivanjem tendera
Treći aspekt zbog kog je iračka nafta ostala dominantna na našem tržištu, jeste i to što je NIS promenio način kupovine nafte i počeo da sklapa aranžmane na godinu dana i raspisuje tendere kako bi obezbedio nižu cenu, ukazao je Radosavljević. Iračka nafta je, dodaje, uslovno rečeno, među najjeftinijima na tržišu.
Naime, cenu iračke nafte, naročito nafte iz Kirkuk regiona koji je na granici između Turske i Iraka, snizili su problemi sa Kurdima.
Svi ti aspekti doveli su do miksa gde u srpskom uvozu dominira iračka nafta, a da se uvoz vrši i iz Kazahstana, Rusije, Irana.
Početkom decembra stupa na snagu zabrana uvoza ruske nafte preko mora, koju je uvela Evropska unija. Ta mera uticaće i na Srbiju, jer NIS rusku naftu više neće moći da uvozi preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Radosavljević upozorava da i kazahstanska nafta može u nekom trenutku biti pod znakom pitanja, s obzirom na to da se dostavlja uralskim naftovodom koji je na ruskoj teritoriji.