Nafta je dostigla najveći sedmični rast u poslednja četiri meseca zbog prekida u snabdevanju i spekulacija da će porasti tražnja.
West Texas Intermediate trgovao je iznad 94 dolara po barelu, što je rast od 5 odsto ove nedelje. Šest naftnih i gasnih polja u Meksičkom zalivu zatvoreno je nakon što je curenje u stanici u Luizijani zaustavilo dva cevovoda. Očekuje se da će vodovi nastaviti sa radom u petak, navodi Shell Plc.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) povećala je svoju prognozu rasta globalne tražnje jer su rastuće cene prirodnog gasa i toplotni talasi podstakli potražnju. Globalna potrošnja će ove godine porasti za 2,1 milion barela dnevno, što je povećanje od 380.000 barela dnevno u odnosu na prethodnu prognozu agencije. Pored toga, IEA je saopštila da je malo verovatno da će OPEK+ povećati proizvodnju u narednim mesecima zbog ograničenih slobodnih kapaciteta.
Opširnije
IEA: Rast tražnje nedovoljan za svu rusku naftu sledeće godine
Za celu 2022. godinu, svetska tražnja za naftom biće 99,7 miliona barela dnevno a naredne godine će porasti na 101,8 miliona barela dnevno.
11.08.2022
Nafta ispod 90 dolara, trgovci odmeravaju moguće pokretanje Druzhbe
West Texas Intermediate je pao ispod 90 dolara u utorak
10.08.2022
Strah od recesije gurnuo naftu ispod 90 dolara
Bojazan od recesije doprinosi padu cena nafte jer se u očekivanju smanjene aktivnosti smanjuje i tražnja za tom sirovinom.
04.08.2022
Značajan nedeljni rast sirove nafte usledio je nakon pada na šestomesečni minimum prošle nedelje pošto su investitori zabrinuti zbog izgleda za sporiji privredni rast i slabiju potrošnju. Cene su poslednjih dana takođe imale koristi od kratkog prekida snabdevanja duž naftovoda kojim se nafta prenosi iz Rusije u centralnu Evropu, kao i slabiji dolar nakon što su podaci pokazali ublažavanje tempa američke inflacije.
"Makro sentiment za naftu se poboljšao ove nedelje pošto su se brige oko inflacije u SAD ublažile padom cena benzina", rekao je Gui Chenxi, analitičar u CITIC Futures Co.
Dok su fjučersi porasli ove nedelje, široko posmatrani vremenski rasponi su se smanjili, što sugeriše da zategnutost tržišta popušta. Spred Brenta – razlika između dva najbliža ugovora globalnog benčmarka – iznosio je 1,31 dolara po barelu u nazadovanju u petak, što je pad sa iznad 3 dolara pre mesec dana.
Za razliku od gledišta IEA, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) imala je pesimističniji ton. Očekuje se da će globalno tržište nafte u ovom kvartalu ostvariti suficit, navela je grupacija u svojoj mesečnoj prognozi u četvrtak, smanjujući svoje prognoze o količini sirove nafte koju će morati da pumpa.