Aluminijum je porastao rekordno na Londonskoj berzi metala, pošto su trgovci reagovali na nove sankcije Sjedinjenih Država i Velike Britanije kojima se zabranjuju isporuke "novih" ruskih zaliha, tj. onih proizvedenih u petak posle ponoći.
Ograničenja na uvoz ključnih industrijskih metala, usmerena na smanjenje kapaciteta Vladimira Putina da finansira svoje ratne operacije, verovatno neće zaustaviti prodaju iz Rusije, ali treba da unesu značajnu neizvesnost na tržišta, koja su već preoblikovana nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Aluminijum je skočio 9,4 odsto, najviše od kada je sadašnja forma ugovora pokrenuta 1987. godine, dok je nikl porastao za 8,8 odsto, iako su se cene kasnije smanjile.
Opširnije
Cena zlata ponovo krenula ka rekordu nakon napada Irana na Izrael
Zlato je poskupelo 1,2 odsto nakon što je sukob na Bliskom istoku ušao u opasnu novu fazu, mada je nakon inicijalnog skoka usledio i blagi pad.
15.04.2024
Nakon iranskog napada akcije na Bliskom istoku pale, očekuje se skok cene nafte
Izrael i njegovi saveznici, među kojima su SAD, Velika Britanija i Francuska, uspeli su uglavnom da osujete napad Irana bez presedana na jevrejsku državu.
14.04.2024
Rudarenje metala za EV preti majmunima u Africi
Trećina afričkih gorila, bonobo majmuna i šimpanzi je u opasnosti, jer žive u oblastima koje se preklapaju sa rudarskim aktivnostima.
13.04.2024
Da li srebro postaje novo zlato?
Analitičari primećuju da srebro postaje sve atraktivnije zbog pristupačnosti u odnosu na zlato, ali i uloge u industriji.
25.03.2024
Aktuelna promena cena je podstaknuta "brigom da će sankcije smanjiti ruske tokove ka zapadnim tržištima", rekla je Jia Zheng iz kompanije Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. "Svaki faktor rasta će imati još veći efekat jer je okruženje optimistično", dodaje.
Rusija je, inače, važan proizvođač metala, sa šest odsto globalne ponude nikla, pet odsto aluminijuma i četiri odsto bakra. Nova ograničenja zabranjuju nove ruske isporuke sve tri sirovine na Londonskoj berzi metala, gde su postavljene globalne referentne cene, kao i na berzi u Čikagu.
Metali su do sada bili izuzeti od ove vrste direktnih sankcija, koje su prethodno uzdrmale lance snabdevanja: od prirodnog gasa, do sirove nafte i uglja. Trgovci metalima su sada osuđeni na turbulentne promene i duge vikende, nakon perioda koji je obeležilo zaustavljanje trgovanja niklom (poznato kao "nickel short squeeze"), što je maltene uništilo Londonsku berzu metala u martu 2022, i nakon sankcija na Rusal, što je izazvalo haos 2018.
Neki trgovci metalima su, međutim, rekli da je malo verovatno da nove restrikcije imaju tako dramatične posledice kao dva navedena događaja. Sada ostaje zabrinutost oko "prelivanja" starih, još uvek dozvoljenih zaliha ruskih sirovina na Londonsku berzu metala; sankcije, inače, direktno utiču samo na isporuke na berzu, ali ne i na mnogo veću količinu metala koja se kupuje, prodaje i isporučuje van njenog skladišta.
"Restrikcije nisu u značajnoj meri usmerene na fizičku trgovinu jedinica izvan skladišnog sistema Londonske berze metala, što bi trebalo da ublaži uticaj na cene", napisali su analitičari Citigroup Inca u belešci putem mejla.
Dva ruska metalska giganta, Rusal i MMC Norilsk Nickel PJSC, takođe su mnogo manje uključeni u zapadni finansijski sistem nego što su bili pre rata, a industrija se protekle dve godine pripremala za moguće sankcije.
Londonska berza metala je razmatrala zabranu ruskog metala 2022. godine i ipak odustala od toga, tvrdeći da se "još uvek koristi na fizičkom tržištu i da nije berza pozvana da deluje preko i iznad uslova sankcija". Takođe, Berza je u subotu potvrdila da "stari" (proizveden pre petka u ponoć) ruski metal može da nastavi da se isporučuje, iako je navela da će zahtevati dokaze da metal nije u suprotnosti sa sankcijama i da će odobravati isporuke "od slučaja do slučaja".
Pristup Londonske berze metala, zapravo, samo odražava ograničenja koja su u petak nametnuli SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Ali to će verovatno ponovo pokrenuti debatu o tome da li ruski metal treba potpuno zabraniti da bi se zaštitila uloga berze kao okosnice globalnih referentnih cena. Ako bi nastavili da dozvoljavaju ruske isporuke, postoji šansa da će referentne cene metala na Berzi postati cene "starijeg" ruskog metala, odnosno onog iz zaliha, pre zabrane.
Osim toga, eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla bi da podstakne volatilnost metala, koji su ove godine napredovali zbog očekivanja da će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope, kao i zbog znakova oporavka globalne proizvodnje. Rast cene aluminijuma u ponedeljak je doveo taj metal na najviši nivo od juna 2022. godine.
"U pogledu cena, prirodno je očekivati pritiske naviše", rekao je Alastair Munro, broker u Marex Groupu sa sedištem u Londonu. "S druge strane, biće zanimljivo videti da li će neki fondovi ili trgovci morati da povuku pozicioniranje, zbog sve veće volatilnosti".
Većina posmatrača je saglasna oko jednog verovatnog ishoda sankcija: više ruskih sirovina će stizati u Kinu. Rusal je prošle godine dobio skoro četvrtinu svojih prihoda od te azijske zemlje, u odnosu na osam odsto godinu dana ranije, dok je prodaja u Evropi i SAD opala. Akcije Rusala u Hongkongu pale su u ponedeljak za skoro šest odsto.
Ruski metal je već činio 91 odsto zaliha aluminijuma na Londonskoj berzi metala krajem marta, 62 odsto bakra i 36 odsto nikla. Trgovci sada očekuju talas isporuka ruske sirovine koja je bila van sistema Londonske berze, a koja bi mogla da bude prebačena na berzu, jer su njihovi vlasnici zabrinuti zbog mogućih budućih sankcija.
Procene o količini ruskog aluminijuma koja se drži van sistema Londonske berze metala kreću se od nekoliko stotina hiljada tona do čak milion tona. U svom obaveštenju u subotu, Berza je priznala mogućnost da neizvesnost izazvana sankcijama označi "relativno veliku ponudu" ruskog metala, koja bi mogla da je preplavi.