Nafta je poskupela nakon što su Federalne rezerve (Fed) nagovestile da i dalje planiraju da smanje kamatne stope ove godine, podstičući time apetit za rizikom i šteteći dolaru.
Brent, čija se cena uzima kao svetski referentna vrednost, porastao je na 87 dolara za barel posle najvećeg pada u otprilike mesec dana u sredu, a nakon što je došlo do preterane kupovine. West Texas Intermediate je bio blizu 82 dolara. Zvaničnici Feda su zadržali svoje izglede za tri smanjenja kamatnih stopa ove godine nakon što su u sredu ostavili kamate na dosadašnjem nivou. Slabija američka valuta ima tendenciju da ide u korist robe čija je cena u dolarima.
U međuvremenu, američke zalihe sirove nafte u celoj zemlji su pale za 1,95 miliona barela, smanjujući se drugu sedmicu zaredom, te su ostale ispod petogodišnjeg sezonskog proseka. Smanjenje veće od očekivanog zabeleženo je i kod benzinskih kompanija.
Opširnije
Indija počela da uvozi više američke nafte nakon otežanih ruskih tokova
Indijske rafinerije nafte su na putu da preuzmu najviše američke sirove nafte u poslednjih godinu dana.
19.03.2024
Ruska rafinerija u plamenu dok cena nafte raste nakon pada SAD zaliha
Cena nafte na svetskom tržištu je napredovala nakon četiri dana gubitaka pošto je industrijski izveštaj ukazivao na smanjenje američkih zaliha sirove nafte.
13.03.2024
Akumulacija rizika ugrožava energetsku stabilnost
Dve godine rata u Ukrajini obeležile su vojne i ekonomske bitke. EU je uvela 13 paketa sankcija Rusiji, a poslednji se odnosi na vojni sektor.
02.03.2024
Šta nam sve otkrivaju podaci o robnoj razmeni Srbije i Rusije
Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara.
06.03.2024
"Iako postoje znaci da se skok nafte izduvao, i nafta i šira tržišta su donekle profitirala pošto je Fed ponovio svoje prognoze za tri smanjenja kamatnih stopa ove godine", rekao je Warren Patterson, šef strategije za robu u ING Groep NV. Ipak, očekivanja za upornu inflaciju bi trebalo da na duži rok deluju kao vetar u leđa kada je u pitanju nafta, rekao je on.
Nafta je ove godine zabeležila dvocifreni procentualni rast, probivši se iz uskog raspona poslednjih nedelja, pošto je OPEC+ produžio smanjenje proizvodnje. Geopolitičke tenzije, uključujući ukrajinske napade dronovima na ruske rafinerije i rastuće troškove transporta zbog napada na brodove u Crvenom moru, takođe su podržale rast cena. Međutim, dobici su ograničeni povećanjem ponude izvan naftnog kartela.
Cene:
-
Brent za majski obračun porastao je za 0,7 odsto na 86,54 dolara za barel u 12.39 po podne u Singapuru;
-
WTI za isporuku u maju ojačao je za 0,7 odsto na 81,80 dolara za barel.