Niz raketnih napada na brodove koji plove Crvenim morem izazvao je najveći poremećaj u svetskoj trgovini od pandemije i povisio cene energije. Napadi su delo jemenske militantne grupe Huti koju podržava Iran, a koji kažu da ciljaju sve brodove povezane sa Izraelom u znak protesta protiv napada u Gazi. Brodske kompanije preusmerile su više od 100 brodova oko južnog vrha Afrike, što je duže i skuplje putovanje. Zapadne vlade vagale su kako da odgovore, oprezne da bi napad na tu grupu u njihovoj matičnoj bazi mogao ubrzati otvoreni rat na Bliskom istoku.
1. Koliko je loša situacija
Iako ovo nije prvi put da grupa Huti napada brodove koji prolaze Crvenim morem, nikada nisu tako često gađali tankere i teretna plovila. Pobunjenici su ispalili projektile i pokušali da se ukrcaju i preuzmu kontrolu nad nekim brodovima, uglavnom bez uspeha. Neki su oštećeni, ali nijedan još nije potopljen i zasada nema izveštaja o većim povredama. Mnogi napadi pokreću se blizu moreuza Bab al-Mandab, kroz koji brodovi prolaze kako bi ušli u Crveno more iz Indijskog okeana. Grupa Huti je u novembru uspela da zarobi prevoznika automobila u izraelskom vlasništvu pod nazivom Galaxy Leader, koji je postao atrakcija za razgledavanje u jemenskoj luci Hudaida.
2. Zašto to rade
Vođe te grupe kažu da su pokrenuli napade kako bi podržali Palestince. Počeli su da ispaljuju bespilotne letelice i projektile prema Izraelu ubrzo nakon početka sukoba u Gazi početkom oktobra, a zatim su prešli na gađanje brodova u izraelskom vlasništvu ili onih koji idu prema zemlji. Ipak, neki od napadnutih poslednjih dana nemaju očite veze s Izraelom, a kontejnerske i tankerske kompanije zabrinute su da su sada sva plovila ranjiva. Grupacija Huti je rekla da neće odstupiti dok Izrael ne prekine svoju vojnu ofanzivu.
Opširnije
Cena nafte na putu nedeljnog rasta zbog izazova na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu raste drugu nedelju zaredom, što je najveći napredak u poslednja dva meseca.
22.12.2023
Više od 100 brodova se preusmerava sa Crvenog mora
Više od sto kontejnerskih brodova ide dugim putem oko Afrike kako bi izbegli napade jemenskih pobunjenika Hutija na Crvenom moru.
20.12.2023
BP prekida transport nafte tankerima kroz Crveno more
Najveće svetske kompanije za transport kontejnera u proteklih nekoliko dana izjavile su da će zaustaviti isporuke ovim plovnim putem.
18.12.2023
3. Kakav je trenutni efekat
Kompanije, uključujući diva za prevoz kontejnera AP Moller-Maersk A/S, prestale su koristiti rutu Crvenog mora koja povezuje Evropu i Aziju i poslale su brodove na obilaznice oko obale Afrike, produžujući vreme putovanja za nekoliko sedmica. Kada je najveći proizvođač nafte i gasa BP Plc 18. decembra najavio privremenu obustavu putovanja po Crvenom moru, glavna evropska cena prirodnog gasa porasla je za čak 13 odsto, pre nego što se povukla sledeći dan. Nagli porast signalizira strah tržišta da bi tokovi energije mogli da se poremete u vreme kada Evropa sve više zavisi og gasa koji se transportuje tankerima kako bi zamenio nekad ključni ruski gas iz gasovoda. Troškovi dostave i osiguranja takođe rastu.
4. Kakav je učinak na cene nafte
Nafta je porasla za pet odsto u sedmici do 22. decembra, što je najveći napredak u dva meseca nakon što su napadi odložili isporuku tereta. Zapadne sankcije Rusiji pretvorile su Crveno more u deo vitalne trgovačke arterije za trgovinu sirovom naftom i gorivom jer Moskva sada prodaje lavovski udeo svoje nafte Aziji.
5. Zašto je Crveno more toliko važno za trgovinu
To je jedini put do Sueskog kanala, koji povezuje neke od najvećih svetskih potrošača razmenjivih dobara u Evropi s velikim dobavljačima u Aziji. Oko 12 odsto globalne trgovine prolazi kroz kanal, uključujući čak 30 odsto kontejnerskog prometa i robe vredne više od jednog biliona dolara godišnje. Ogromne količine sirove nafte, dizela i drugih naftnih derivata s Bliskog istoka i iz Indije prolaze kroz Crveno more na putu prema Evropi.
6. Ko i kako garantuje sigurnost plovidbe Crvenim morem
Neki brodovi imaju vlastite naoružane zaštitnike koji mogu pucati na plovila koja se približavaju ako izgledaju neprijateljski. Postoji i koalicija za zaštitu mora za region. Zovu se Udružene pomorske snage (CMF), a uključuju SAD, UK i Saudijsku Arabiju. SAD, koje upravljaju svojom Petom flotom iz Bahreina, najavile su 18. decembra nove snage koje bi bile pod CMF-om, ali još se razrađuje nekoliko detalja. Američki i drugi zapadni ratni brodovi odgovorili su na višestruke pozive u pomoć komercijalnih brodova u Crvenom moru ili blizu njega, pomažući im u odbijanju napada. Te zemlje i Saudijci takođe su oborili neke projektile koje je ispalila grupa Huti. Ali bilo je podela oko toga treba li preduzeti vojnu akciju protiv njih ili koristiti diplomatska sredstva kako bi ih uveriti da prestanu. Vazdušni udari na Jemen bili bi rizični, a zapadne vlade jedva čekaju da zaustave izraelsku vojnu ofanzivu u Pojasu Gaze koja izaziva širi regionalni sukob.
7. Može li to izazvati krizu lanca snabdevanja
Iako postoji određena rezerva u globalnim linijama snabdevanja kako bi se ublažio uticaj prekida prometa u Crvenom moru, pandemija kovida 19 pokazala je koliko su krhke prometne mreže kada se ključne veze prekinu na duže. Dodatni troškovi i kašnjenja u isporukama vitalnih dobara mogli bi naduvati globalne cene i smanjiti potražnju baš kad se činilo da će se inflacija smiriti. Kad je kontejnerski brod Ever Given zapeo u Sueckom kanalu 2021. godine, zaustavio je promet na manje od sedmicu, ali je trebalo nekoliko meseci da međunarodni lanci snabdevanja ponovo nesmetano rade. A još uvek nema naznaka da će napadi prestati.