Krajem prvog kvartala ove godine cena uranijuma dostizala je jedva 50 dolara po funti (jedna funta odgovara težini od 453 grama), da bi od tada zabeležila vrtoglav rast i pred kraj godine dogurao na više od 85 dolara po funti. Ta cena je najviša od januara 2008. godine, a nagli rast posledica je povećanja potražnje za nuklearnom energijom i poremećenog snabdevanja.
Cene su ove godine naglo porasle, dostižući nivoe koji nisu viđeni otkako je katastrofa u Fukušimi dovela do toga da vlade širom sveta smanje nuklearnu energiju. Katastrofa u Fukušimi obuhvata seriju nuklearnih nesreća i otkazivanje uređaja u nuklearnoj elektrani u Japanu koje su nastale kao posledica zemljotresa 11. marta 2011. godine.
Uranijum se, između ostalog, koristi za proizvodnju atomskih bombi, kao i za gorivo u nuklearnim reaktorima, kao i za pokretanje podmornica.
Opširnije
EU smanjuje zavisnost i fokusira se na domaće sirovine
Evropska unija postigla je dogovor o merama koje će je učiniti samoodrživijom u polju ključnih sirovina potrebnih za podršku tranziciji ka čistoj energiji.
14.11.2023
Kina nastavlja da povećava državne rezerve kobalta
Kina planira da ponovo poveća svoje strateške rezerve kobalta.
24.10.2023
Proizvođači automobila kupuju zeleni čelik koji je daleko od zelenog
Proizvođači automobila i čelika sklapaju ugovore za zeleni čelik i koriste ih za reklamiranje svojih ekoloških uverenja.
03.10.2023
Šta određuje cenu zlata u svetu visokih kamata
Što su niže stope padale, zlato je raslo više, i obrnuto.
24.09.2023
Države sada gledaju na nuklearnu energiju kao na izvor energije sa niskim udelom ugljenika koji može diverzifikovati njihov miks energije od povremenih obnovljivih izvora energije i uvezenih fosilnih goriva, piše Bloomberg. Neke komunalne kompanije u Evropi koriste svoje reaktore kako bi se izborile sa gubitkom ruskog gasa u cevima, dok se izgradnja kineske nuklearne flote nastavlja svojim tempom. Uz to, oživljavanje tražnje poklopilo se sa trenutkom kada se ključni proizvođači suočavaju sa poremećajima u snabdevanju.
Metal koji je ključ za reaktore bez ugljenika do sada je ove godine svojim rastom nadmašio sve jedinice u Bloombergom indeksu sirovina, osim soka od pomorandže, koji je porastao za 68 odsto, piše kolumnista Bloomberga Liam Denning. Dugoročni izgledi za rast nuklearne energije takođe deluju pozitivno, mada uglavnom u Aziji. Međunarodna agencija za energetiku predviđa povećanje globalnog kapaciteta za skoro 50 odsto do 2050. čak i po konzervativnom scenariju, piše on.
Dodaje da, iako Rusija nije naročito veliki dobavljač rudarskog uranijuma (šesta je po veličini), njene rezerve, četvrte po veličini u svetu, strateške zalihe i istaknuta uloga državne Rosatom Corp. u globalnoj nuklearnoj industriji čine je važnim snabdevačem gorivom za reaktore širom sveta. Mada se američki Kongres ne slaže u mnogo čemu kada su u pitanju energija i klima, podrška nuklearnoj energiji i antipatija prema Rusiji su tačka gde se dve stranke slažu.
Inače, američki Predstavnički dom glasao je u ponedeljak za usvajanje zakona koji bi zabranio uvoz obogaćenog ruskog uranijuma, prosledivši zakon Senatu gde bi on trebalo da ima većinsku podršku, ali postoji ograničeno vreme da se usvoji ove godine.
Zakonom o zabrani uvoza uranijuma iz Rusije zabranio bi se uvoz ruskog uranijuma 90 dana nakon usvajanja, dok bi omogućio privremeno izuzeće do januara 2028.
U isto vreme, u verziji zakona o odbrani vrednom 886 milijardi dolara, koji Amerika treba da usvoji, dodata je mera koja zahteva da SAD povećaju kupovinu domaćeg goriva za nuklearne reaktore. Rusija je bila snabdevač skoro četvrtine obogaćenog uranijuma koji se koristi za gorivo američke flote veće od 90 komercijalnih reaktora, što je čini prvim stranim dobavljačem prošle godine, pokazuju podaci Ministarstva energetike SAD.
Senat pokušava da progura zakon kroz ubrzanu proceduru za koju je potrebna saglasnost svih 100 senatora, ali pokušaj blokira republikanski senator iz Teksasa Ted Cruz zbog razloga koji nemaju veze sa tom temom, navode izvori koji su upoznati sa ovim pitanjem.