Kina planira da poveća svoje strateške rezerve kobalta samo tri meseca nakon što je vlada poslednji put kupila metal koji se koristi u svim industrijama, od baterija za električna vozila do legura za vazduhoplovstvo, navode obavešteni izvori.
Nacionalna uprava za hranu i strateške rezerve, koja upravlja državnim robnim rezervama, pristala je da kupi oko 3.000 tona kobalta, rekli su ljudi koji su tražili da ostanu anonimni jer nisu ovlašćeni da govore javno. Ovo je usledilo nakon sastanka pet proizvođača i trgovaca sa vladinim zvaničnicima u Pekingu 20. oktobra.
Kobalt je među materijalima za baterije koji beleže oštar pad cena zbog rasta proizvodnje širom sveta. To je takođe metal koji zapadne zemlje smatraju "ključnim" koje žele da smanje dominaciju Kine u lancu snabdevanja i minimiziraju rizik od budućih nestašica.
Opširnije
Kina će povećati državne rezerve kobalta nakon pada cena
Kineske rafinerije dominiraju u preradi kobalta.
04.07.2023
Da li se isplati ulagati u srebro?
Cena srebra je značajno oscilirala, posebno od 2011, kada je dostigla najvišu vrednost.
30.06.2023
Proizvođači automobila kupuju zeleni čelik koji je daleko od zelenog
Proizvođači automobila i čelika sklapaju ugovore za zeleni čelik i koriste ih za reklamiranje svojih ekoloških uverenja.
03.10.2023
Kinezi i Rusi najavljuju jaču saradnju u oblasti aluminijuma
U saopštenju se navodi da je Kinesko udruženje za industriju obojenih metala potpisalo memorandum o razumevanju sa Ruskom asocijacijom za aluminijum u Pekingu u ponedeljak.
28.09.2023
Ovo novo gomilanje rezervi u Kini dolazi nedugo nakon što je Kina za svoje strateške robne rezerve u julu kupila oko 5.000 tona kobalta. Cene širom sveta pale su od maja 2022. godine za više od 60 odsto, nakon povećanja rezervi velikih proizvođača iz Demokratske Republike Kongo i Indonezije.
Nacionalna uprava za hranu i strateške rezerve nije odgovorila na komentar poslat faksom.
Kineska državna agencija za obezbeđivanje rezervi može kupiti neke proizvode kako bi zaštitila domaće proizvođače, kao i da bi zaštitila industriju, uključujući vojnu proizvodnju, od šokova u snabdevanju. Proizvodnja baterija ima oko četiri petine udela u svetskoj potražnji za kobaltom.
Glencore Plc, jedan od dva najveća svetska proizvođača kobalta, rekao je u avgustu da bi mešavina "strateškog i proaktivnog gomilanja rezervi" širom sveta pomogla u ponovnom balansiranju ovog tržišta. Sam Glencore je planirao da proda manje kobalta nego što proizvodi.