Godine 2021. električni automobili su prvi put pretekli industriju pametnih telefona i računara i postali najvažnija grana industrije kobalta. Prošle godine je automobilska industrija za proizvodnju baterija utrošila 59.000 tona kobalta, što predstavlja 34 odsto ukupne svetske proizvodnje, pokazuju podaci Instituta za kobalt. Industrija pametnih telefona potrošila je 26.000 tona, dok je industrija laptopova i tableta potrošila 16.000 tona kobalta. Ukupno je u 2021. potrošeno 175 hiljada tona ovog metala.
Prošle godine je iskopano 160 hiljada tona kobalta. Jasan je problem sa kojim se suočava automobilska industrija - nedostatak metala za pravljenje baterija. Potražnja za kobaltom će nastaviti da raste u narednim godinama. U narednih pet godina očekuje se da će godišnja tražnja dostići 320.000 tona, što znači godišnju stopu rasta od 12,7 odsto. Oko 70 odsto rasta potražnje dolazi iz automobilske industrije, koja je u jeku tranzicije na električne automobile. Predviđa se da će električni automobili činiti polovinu ukupne potražnje za kobaltom 2026.
Događaje diktira jedna država
Kobalt se uglavnom ekstrahuje kao nusproizvod bakra (55 procenata u 2020) i nikla (29 procenata u 2020). Ponuda kobalta stoga zavisi od potražnje za bakrom i niklom i njihove proizvodnje. Izuzetak je rudnik Bou Azer u Maroku, gde je kobalt primarni rudarski proizvod. Skoro tri četvrtine količine kobalta se dobija u Demokratskoj Republici Kongo (DRK), gde je sva proizvodnja u vlasništvu kineskih kompanija i britansko-švajcarskog Glencorea. Tu se nalazi dobra polovina svetskih rezervi ovog elementa. DRK je 2021. proizveo 118 hiljada tona kobalta, a sledi Australija sa 5.600 tona. Kako se potražnja povećava, očekuje se da će se povećati rudarstvo u drugim zemljama kao što su SAD, Kanada i Australija.
Kineska vlada je vrlo rano prepoznala baterije za električne automobile kao stratešku industrijsku nišu. Još 2016. godine, kada su cene bile niske, Peking je preuzeo jedan od najvećih rudnika Tenke Fungurume. Kineske kompanije danas kontrolišu 60 odsto svih rezervi i 80 odsto svetskih kapaciteta za preradu kobalta. Kineski proizvođač baterija CATL, čije baterije koriste proizvođači Tesla,Volkswagen, Audi, Porsche, Hyundai, Mercedes-Benz i drugi, kontroliše trećinu globalnog tržišta baterija, preneo je portal Foreign Policy.
Manje prijatna istina o električnim automobilima
Kineske rudarske kompanije optužene su za degradiranje ionako niskih standarda rada i životne sredine. Prema više medijskih izveštaja, desetine hiljada dece se eksploatiše u rudnicima. Ni veća konkurencija zapadnih kompanija nije garancija da će situacija biti išta bolja. Pomenuti rudarski gigant Glencore ima dugu istoriju kršenja ljudskih prava i korupcije, piše Foreign Policy. Tržište kobalta je prošle godine vredelo oko 8,4 milijarde dolara, 90 odsto više u odnosu na 2020. kada je vredelo 4,4 milijarde dolara. Cena kobalta poslednjih godina stalno raste.
Vrednost kobalta je takođe bila veoma nestabilna u prošlosti, upozorava Institut za kobalt. Između 2013. i 2016. cene su se kretale od 22 do 32 hiljade dolara po toni. Cena metala je naglo porasla 2017. godine, kada je prodaja električnih automobila počela da raste u Kini, a dostigla je vrhunac u prvom kvartalu 2018. godine, kada je premašila 90 hiljada dolara po toni. Zbog gomilanja zaliha, cene su se vratile u raspon 25.000 - 32.000 dolara tokom sledeće godine, gde su ostale do kraja 2020.
Xi Jinping je snizio cenu kobalta
Cene kobalta su prošle godine ponovo skočile, prvobitno vođene rastućim kineskim zalihama i oporavkom potražnje za električnim automobilima nakon pandemije. Samo u prvom kvartalu porasli su 37 odsto, na 50 hiljada dolara po toni. Cene su naglo rasle do maja, kada su dostigle 81 hiljadu dolara po toni. Poslednjih meseci kobalt je ponovo zabeležio snažnu vrednost. Nedavni preokret podstaknut je novim zatvaranjima u Kini, koja guše potražnju. Xi Jinpingova strategija "covid zero" zadržava proizvodnju i potrošnju u Kini, što ima snažan uticaj na cene kobalta. Kina predstavlja čak 70 odsto svetske potražnje za kobaltom.
Kakva su predviđanja
Proizvodnja će u srednjem roku zaostajati za potražnjom, posebno u rudarstvu. Predviđa se da će prerada pratiti iskopane količine. Rastuće cene u poslednjih 12 meseci podstakle su investicije, ali to je trenutno nedovoljno da se podmiri rast tražnje. Nakon što je prošle godine potražnja za kobaltom premašila ponudu za 14 hiljada tona, Institut za kobalt predviđa da će tržište biti uravnoteženije 2022. i 2023. godine. Očekuje se da će proizvodnja biti u toku sa tražnjom, pod pretpostavkom da situacija u lancima snabdevanja počne da se normalizuje u drugoj polovini godine.