Bakar, miljenik globalnog ekonomskog oporavka od pandemije, pao je na najniži nivo u poslednjih 20 meseci dok strahovi od svetske recesije i dalje jačaju, smanjujući potražnju za metalom koji se koristi u svemu, od automobila do kuća i "iPhonea".
"Dva najveća izvoznika u Srbiji, Železara i rudunik Bor, prodati su Kinezima jer niko nije hteo da kupi zastarele industrijske sisteme. Ono što se izvozi za Kinu, na primer, iz Železare, taj čelik, pa i bakar, ide u sirovom stanju, pa se potom u Kini prerađuje i nama vraća kroz proizvode poput telefona, delova i ostalih dobara", kaže Vuk Vuksanović, saradnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Prema njegovom mišljenju, sigurno je da će i kretanja u ekonomiji Kine i cenama metala uticati i dalje na proizvodnju u Srbiji.
Opširnije
Loše prognoze za vodeći izvozni proizvod Srbije
Usred rudarskog buma u Srbiji, sa svetskih berzi stižu negativne vesti.
01.07.2022
Azijska tržišta mešovita, BDP Kine pao u drugom kvartalu
Deonice u Sjedinjenim Američkim Državama su takođe trgovale mešovito prethodnog dana.
15.07.2022
Visoka peć u Železari se gasi nakon manje od godinu rada
Cene čelika su počele da padaju u junu
11.07.2022
Crveni metal je pao ispod 7.000 dolara po toni prvi put od novembra 2020. godine, što je pad od 35 odsto u odnosu na istorijski maksimum koji je dostigao pre samo četiri meseca, kada su se investitori zabrinuli da će ruska invazija na Ukrajinu dodatno zakomplikovati mogućnost korisnika da nabave bakar. Nagli pad dolazi usred stalne zabrinutosti da se Kina, koja čini polovinu svetske potrošnje, neće brzo oporaviti od gašenja u vezi sa kovidom, dok rastući troškovi energije opterećuju evropsku ekonomiju, a inflacija u SAD preti recesijom u najvećoj svetskoj ekonomiji.
"Nažalost, trenutno je nemoguće utvrditi loliko će padati bakar", rekao je telefonom Phil Streible, glavni tržišni strateg kompanije Blue Line Futures LLC. "Kina, stope, strahovi od recesije i problemi u lancu snabdevanja su i dalje tu. Pada kula od karata."
Bakar, kojim se trguje na Londonskoj berzi metala (LME), pao je više od 25 odsto ove godine i na putu je da padne najviše na godišnjem nivou od 2008. godine, kada je bio vrhunc finansijske krize. Goldman Sachs je ove nedelje prognozirao da će se metalom trgovati na 6.700 dolara po toni u naredna tri meseca, što je pad od 22 odsto u odnosu na prethodnu prognozu. Prema njihovim prognozama, rastući američki dolar ostaće prepreka bakru dok se makroekonomski rizici ne smanje.
Pad je deo šire rasprodaje industrijskih metala. Indeks šest metala kojima se trguje na LME, uključujući aluminijum, bakar, cink, nikl, kalaj i olovo, pao je za 23 odsto ove godine. Referentne cene čelika u SAD pale su za više od 36 odsto, dok je ruda gvožđa opala za 19 odsto.
BCOMIN:IND
BBG Industrial Metals
137,8471 USD
-1,7091 -1,22%
cena na otvaranju
140,2004
prethodna cena na zatvaranju
139,5562
ovogodišnja zarada
-20,58431%
dnevni raspon
135,97 - 140,49
raspon u 52 nedelje
135,97 - 327,86
Rudarske kompanije nisu bile imune na pad, a proizvođač bakra Freeport-McMoRan ove godine je pao za oko 40 odsto. Goldman Sachs je upozorio da rastući troškovi takođe čine oko 300.000 tona svetskih kapaciteta rudnika bakra neprofitabilnim. Kapacitet koji je bio profitabilan na 6.270 dolara po toni pre godinu dana, sada neće biti profitabilan na 7.500 dolara po toni.
Uticaj Kine na Srbiju
Dok je bruto domaći proizvod Kine porastao za 0,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, analitičari su očekivali veći privredni rast. U odnosu na prethodno tromesečje, BDP Kine je manji za 2,6 odsto.
"Istina je da je kineski rast usporen, on nije kao kada je zemlja počela svoj ekonomski rast 1978. godine. Izazov je sada kako da prebrodi tu fazu koju ekonomisti nazivaju 'middle income trap' (zamka srednjeg prihoda), oni to ne uspevaju da sada preskoče", kaže Vuksanović u izjavi za Bloomberg Adriju.
Zamka srednjeg prihoda
"Rast BDP ukazuje na veliki promašaj", rekla je za Bloomberg Wei Yao, glavni ekonomista za Aziju u banci Societe Generale SA. "Broj pokazuje da je željeni rast od 5,5 odsto na kraju godine van domašaja. I rast od četiri odsto će biti teško dostižan", dodala je, tvrdeći da će Kini biti potreban snažan privredni oporavak da bi dostigla i niži iznos.
Promet u maloprodaji u Kini je, s druge strane, pozitivno iznenadio, jer je zabeležio međugodišnji rast od 3,1 odsto.
ZiJin Bor Copper je postao većinski vlasnik rudnika u Boru u decembru 2018. godine, a HBIS group Serbia iron & steel je preuzeo Železaru iz Smederava 2016.godine. Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, izvoz iz Srbije u Kinu je skočio sa 1,9 odsto u 2020. godini na 3,7 odsto u prošloj godini. Za isti period uvoz je ostao na skoro nepromenjenom nivou, pa je sa 12,5 odsto usporio na 12,3 odsto u totalnom uvozu. Obe kompanije su registrovane kao najveći izvoznici Srbije.
S obzirom na to da je i kompanija HBIS, koja je vlasnik Železare u Smederevu prošle nedelje ugasila jednu visoku peć, navodeći kao razlog pad cena i potražnje čelika, postavlja se pitanje da li slična sudbina očekuje i rudnik bakra u Boru posle ovakvih vesti. Vuksanović kaže da je na tako nešto teško dati odgovor i da bi to bilo u domenu spekulacije, ali da će to svakako zavisiti od unutrašnjih, ekonomskih planova Kine.