Cena nafte na svetskom tržištu se u četvrtak blago oporavila, a nakon što je u sredu doživela najveći pad od početka godine zbog znakova slabije potražnje i zabrinutosti zbog usporavanja globalnog rasta.
West Texas Intermediate (WTI) porastao je na 85 dolara po barelu nakon što je potonuo za 5,6 odsto u sredu. Pad je usledio nakon što su zvanični američki podaci pokazali najslabiju sezonsku potražnju za benzinom u poslednjih 25 godina i malo povećanje sirovina u skladištu Kušingu u Oklahomi. Dodatno, privatno istraživanje je pokazalo da su američke kompanije otvorile najmanji broj poslova od početka 2021.
Pad sirove nafte usledio je uprkos najavama Saudijske Arabije i Rusije da će dobrovoljna smanjenja proizvodnje ostati na snazi do kraja godine. Pored toga, komitet OPEC+ je preporučio da se ne menja kolektivni nivo proizvodnje nafte.
Opširnije
Rusija produžava smanjenje izvoza nafte možda i do kraja godine
Rusija će zadržati smanjenje izvoza sirove nafte od 300.000 barela dnevno ovog meseca i potvrdila je planove da ih zadrži možda i do kraja godine.
04.10.2023
Cena nafte stabilna uoči izveštaja OPEC+ i američkih zaliha
Cena nafte se stabilizovala uoči OPEC+ izveštaja o svetskom tržištu sirove nafte i sedmičnog ažuriranja američkih zaliha.
04.10.2023
Zabrinutost oko kamatnih stopa spustila naftu ispod 90 dolara
Nedostatak snabdevanja delimično se kompenzuje rastom proizvodnje u SAD.
03.10.2023
Bugarska zabranjuje uvoz ruske nafte
Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.
28.09.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
Nakon snažnog rasta u trećem tromesečju - sa američkom referentnom vrednošću koja je dostigla 95 dolara po barelu krajem septembra - uspon sirove nafte je oslabio. Dok je dobitak podstakao spekulacije da je povratak cene nafte na 100 dolara samo pitanje vremena, drugi su ostali skeptični, pri čemu je Citigroup tvrdio da su cene na putu da se preokrenu kako bi se tržište vratilo na suficit.
Oštro povlačenje nafte došlo je u pozadini rastuće zabrinutosti zbog povišenih kamatnih stopa i globalne ekonomije koja je uzdrmala tržišta akcija i obveznica poslednjih nedelja. Ako se održi, to će pomoći da se smanje inflatorni pritisci pošto centralni bankari, uključujući i one u Fedu, debatuju da li su dovoljno povećali troškove zaduživanja. Mesečni podaci o zapošljavanju u SAD u petak će biti ispitani zbog naznaka o zdravlju ekonomije.
"Pažnja se sa ograničenosti ponude usmerava na zabrinutost potražnje", rekla je Charu Chanana, tržišni strateg u kompaniji Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "I dalje smo mogli da vidimo skokove cena nafte u četvrtom tromesečju zbog zabrinutosti zbog deficita, ali u 2024. zabrinutost za recesiju bi mogla postati glasnija i povećati dobitke."
Cene:
- WTI za isporuku u novembru porastao je 0,6 odsto na 84,70 dolara po barelu u 6.03 ujutru u Londonu.
- Brent za decembarsko poravnanje bio je viši za 0,7 odsto na 86,41 dolara po barelu.
U sredu su Rijad i Moskva - najuticajnije članice OPEC+ - rekli da će se pridržavati ograničenja snabdevanja, koja ukupno iznose oko 1,3 miliona barela dnevno. Ograničenja su pomogla da se zalihe isprazne, a američki fondovi na lokaciji Kušing približavaju se nivou koji se smatra minimumom potrebnim za operacije.
Porast nafte se preokrenuo jer su "tržišta obveznica signalizirala ekonomsku slabost, a potražnja za benzinom u SAD i dalje zaostaje", rekli su analitičari Citija, uključujući Francesco Martoccia i Ed Morse. "Kolaps cena verovatno je informisao odluku OPEC+ da ostane na kursu smanjenja proizvodnje do kraja godine."
Pad cena nafte biće dobrodošao podsticaj za velike kupce, uključujući i Aziju. Ranije ove nedelje, indijski ministar nafte Hardeep Puri rekao je da cene moraju da padnu na nivoe od oko 80 dolara po barelu da bi bile dobre za potrošače.