Cena nafte pala je četvrti dan zaredom kako su makroekonomske zabrinutosti zasenile fizičku ograničenost tržišta, što je zamaglilo izglede za potražnju.
West Texas Intermeduate (WTI) trgovao se blizu 88 dolara po barelu nakon što je pao za 2,2 odsto u prethodnoj sesiji. Globalni pad državnih obveznica i deonica nastavio se i u utorak, dok je dolar jačao kako su trgovci obradili poruke da će Federalne rezerve morati da zadrže više kamatne stope duže vreme.
Opširnije
Bugarska zabranjuje uvoz ruske nafte
Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.
28.09.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
Cena nafte: Da li je 100 dolara za barel realna slika tražnje?
Hoće li cena barela probiti psihološku granicu od 100 dolara?
27.09.2023
Egipat odlučio da hedžuje naftu kako bi umanjio ekonomsku nestabilnost
Egipat je odlučio da zaštiti svoje zalihe nafte od rizika.
26.09.2023
WTI sada je pao oko šest odsto od zatvaranja prošle srede zbog strahova u vezi sa stanjem svetske ekonomije, zaustavivši porast od 29 odsto prošlog kvartala zbog ograničene ponude, što je podstaklo mnoge analitičare da razmišljaju o mogućnosti nafte po ceni od 100 dolara po barelu. Više kamatne stope čine skupljim skladištenje i prevoz sirove nafte, a jačanje dolara znači da je za većinu kupaca skuplja.
"Pad cene nafte nema puno veze s osnovnim faktorima, već s rastućim prinosima na državne obveznice i jačim američkim dolarom", rekao je Warren Patterson, rukovodilac strategije za robe u ING Groep NV. "I dalje mislim da nafta ima prostora za rast. S osnovnog stajališta, izgleda konstruktivno."
Futures krive i dalje ukazuju na nestašicu ponude u bliskoj budućnosti, ali su se smirile u poređenju s prošlom nedeljom.
Cene:
-
WTI za isporuku u novembru pala je 0,6 odsto na 88,25 dolara po barelu u 12.34 sati u Singapuru.
-
Brent za decembarsku isporuku pao je 0,9 odsto na 89,91 dolara po barelu.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) zadržala je proizvodnju na istom nivou prošlog meseca dok su grupa i njeni saveznici nastavili ograničavanje snabdevanja. Savez OPEC+ trebao bi da se sastane onlajn zbog pregleda globalnih tržišta u sredu, ali ne pokazuje znakove popuštanja svoje kontrole.
Ograničeno snabdevanje rezultiralo je smanjenjem zaliha na ključnom američkom centru u Kušingu, u Oklahomi. Trgovci će s nestrpljenjem očekivati procene American Petroleum Institute, koje će biti objavljene kasnije u utorak, pre zvaničnih podataka koji će biti objavljeni u sredu.
Nedostatak snabdevanja delimično se kompenzuje rastom proizvodnje u SAD. S druge strane, Turska je objavila da bi ključni naftovod za prvoz nafte iz severnog Iraka do Sredozemnog mora mogao biti ponovo u funkciji ove nedelje, što bi moglo da vrši dodatan pritisak na cene nafte, iako je irački zvaničnik izrazio sumnju u taj rok.
Citigroup Inc. prognozira da će cena brenta pasti na oko 70 dolara po barelu sledeće godine jer se tržište vraća u višak ponude. Potražnja izgleda ograničena, a na tržište dolazi više nafte iz dobavljača izvan OPEC+ saveza, navodi se u njihovoj napomeni.