Poljska, Mađarska i Slovačka traže produženje zabrane uvoza žitarica iz Ukrajine do kraja godine, upozoravajući na prekide na njihovim domaćim tržištima, navode izvori upućeni u situaciju.
Ove tri države, zajedno sa Bugarskom i Rumunijom, dozvoljavaju samo tranzit ukrajinskih žitarica kroz njihovu teritoriju u okviru aranžmana koji ističe 15. septembra. Bugarska, iako je izrazila zabrinutost, na sastanku ambasadora iz zemalja Evropske unije u sredu je zadržala fleksibilan stav, navode izvori koji su tražili da ostanu neimenovani jer su u pitanju poverljivi razgovori.
Jedan zvaničnik je izjavio da Rumunija neće tražiti unilateralnu zabranu. Bugarska će insistirati na produženju zabrane za suncokret, neprerađeno ulje i mleko u prahu, ali ne i za pšenicu, izjavio je prošlog meseca bugarski ministar poljoprivrede Kiril Vatev.
Opširnije
Crnomorski žitni rat i njegove potencijalne posledice
Dejstvo datog sporazuma produžavano je na 120 dana sve do jula tekuće godine, kada je Rusija odbila da ga dalje produži.
06.08.2023
Ključni ukrajinski put za izvoz žitarica jača kapacitete
Usred velikih rizika u Crnom moru
28.07.2023
Konvoji NATO-a mogu da zaštite ukrajinske žitarice od Putina
Kako Zapad može da odgovori na Putinove akcije
25.07.2023
Pronalaženje rešenja postaje sve hitnije kako se približava kraj roka. Janusz Wojciechowski, evropski komesar za poljoprivredu, traži da zabrana bude produžena do kraja godine, istovremeno nudeći subvencije ukrajinskim kompanijama za troškove tranzita ukrajinskih žitarica kroz Evropu. Evropska komisija, produžena ruka bloka, još uvek treba da odluči da li će podržati produžetak zabrane ili ne.
Trinaest država članica, među kojima su i Francuska, Nemačka i Austrija, nisu podržale produženje zabrane, navode izvori. Poljska i Mađarska takođe predlažu direktnu finansijsku pomoć ukrajinskim izvoznicima, sa čim se Francuska ne slaže, dodaju oni.
Ukrajina je upozorila da će pred arbitražnim većem osporiti svako produžavanje zabrane na uvoz žitarica. Zemlja se oslanjala na izvozne kanale u susedne zemlje EU nakon što se Rusija povukla iz dogovora koji je Ukrajini omogućavao izvoz preko luka na Crnom moru. Poljska je u aprilu zabranila uvoz nakon demonstracija farmera koji su negodovali jer priliv žitarica smanjuje njihove cene, koje su potom pratila slična dešavanja u susednim državama.
Do snižavanja cena došlo je nakon šireg globalnog pada nakon što su obimne žetve velikih izvoznika od Rusije do Brazila ublažile bojazni u vezi sa zalihama koje je podstakla ruska invazija.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u sredu je izneo žalbu protiv daljih restrikcija, uzimajući u obzir da druge zemlje koje obrađuju ukrajinske poljoprivredne proizvode zarađuju od logistike i tranzita.
"Potrebna su nam ova sredstva", rekao je on u video-pozivu u toku samita Inicijative tri mora u Bukureštu. "Za nas, ovo je vid preživljavanja ruskog terora."
Rumunija je od početka ruske invazije dosad omogućila tranzit više od 25 miliona tona ukrajinskog žita i planira da duplira svoje kapacitete sa dva miliona na četiri miliona tona mesečno, naveo je predsednik ove zemlje Klaus Iohannis.
- U pisanju teksta pomogle Daryna Krasnolutska i Megan Durisin.