Isporuke ruskog gasa Kini porasle su u prvih šest meseci ove godine za 63,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, naveo je ruski energetski gigant Gazprom u saopštenju o preliminarnim polugodišnjim rezultatima rada ove kompanije.
Evropske sankcije Rusiji, među kojima su: zaplena ruske imovine, ukidanje letova sa tom zemljom, embargo na naftu, ograničenje uvoza gasa, naterale su "energetskog medveda" da zavrne slavinu pojedinim evropskim zemljama. U ranijim saopštenjima Gazproma bilo je navedeno da su zbog neplaćanja u rubljama bez ruskog gasa ostale Bugarska, Poljska, Finska, Holandija, dok je dotok gasa smanjen Italiji.
Takođe, isporuka gasa preko Severnog toka je smanjena zbog, kako je rečeno iz Rusije, sanacije, dok evropski zvaničnici taj potez vide kao rusku osvetu za uvođenje sankcija.
Zbog svega toga ne iznenađuje što je Rusija evropske partnere zamenila Kinezima. S druge strane, i Evropa se snalazi. U aprilu je Evropa prvi put više gasa dobijala iz SAD nego iz Rusije.
Prema podacima Ministarstva energetike SAD, Francuska, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Holandija i Poljska bile su zaslužne za 54,1 odsto uvoza tečnog prirodnog gasa iz SAD u aprilu ove godine. Međutim, pojedini energetski analitičari upozoravaju da je Evropi potrebno mnogo više gasa nego što SAD može da joj isporuči.
Diverzifikacija u snabdevanju gasa Evrope je nastavljena. Naime, Evropska unija, Egipat i Izrael sredinom juna potpisale su memorandum o razumevanju koji će podrazumevati prečišćavanje izraelskog gasa u tečnim postrojenjima u Egiptu pre nego što bude isporučen u EU.
I nemački kancelar Olaf Scholz iskoristio je sastanak sa kanadskim premijerom Justinom Trudeauom, na marginama grupe G7, da se založi za bližu energetsku saradnju.
Međutim, cena gasa nastavlja da "divlja" kako Rusija smanjuje isporuku. Cena prirodnog gasa u Evropi porasla je na najviši nivo u poslednja četiri meseca, pošto planirani štrajkovi u Norveškoj prete da dodatno zategnu tržište koje se već suočava sa proteškoćama zbog smanjenja snabdevanja iz Rusije.
Referentni fjučersi, koji su se ove godine već više nego udvostručili, u ponedeljak su porasli za čak 9,8 odsto. Cena fjučersa gasa na holandskoj berzi TTF trenutno iznosi 156 evra po megavat-satu, što je više od 1.700 dolara za 1.000 kubnih metara.
Pred Evropom je još jedan izazov - da li će napuniti skladišta za predstojeću zimu. U saopštenju Gazproma navodi se da su prema podacima Gas Infrastructure Europe (GIE) od 29. juna, rezerve gasa sadržane u evropskim podzemnim skladištima gasa dopunjene za 31,9 milijardi kubnih metara. Kompanije će, kako navodi Gazprom, morati da ubrizgaju još 40,5 milijardi kubnih metara gasa u podzemna skladišta da bi bila na nivou koji je zabeležen na početku perioda povlačenja 2019 - 2020.
Gazprom navodi i da je svetska potrošnja gasa u prvih šest meseci 2022. godine, prema prvoj preliminarnoj proceni, pala za 24 milijarde kubnih metara u odnosu na prvih šest meseci 2021. U 27 zemalja Evropske unije potrošnja gasa je pala za 27 milijardi kubnih metara u prvom polugodištu.
Zbog toga Gazprom krivi EU za smanjenu potražnju za gasom i navodi da je ona bila ključni faktor koji je pokrenuo pad svetske potrošnje.